Jak wybrać kosiarkę elektryczną?

4
Jak wybrać kosiarkę elektryczną?

Największą popularnością wśród urządzeń do pielęgnacji małych i średnich trawników cieszą się kosiarki elektryczne. Ich odpowiednie dostosowanie do indywidualnych potrzeb pozwala ułatwić pracę w ogrodzie i zaoszczędza czas.

Technika i wygoda

Przy wyborze kosiarki jedną z kluczowych kwestii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są parametry techniczne, które świadczą o jej wytrzymałości i wygodzie użytkowania. Moc silnika kosiarki powinna więc po pierwsze iść w parze z szerokością jej noża. Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń STIGA podkreśla: – W kosiarkach o szerokości koszenia 33 cm silnik powinien posiadać moc określoną na minimum 1000 W, dla 39 cm jest to około 1300-1500 W, dla 40-43 cm - 1600 W, a dla urządzeń o szerokości koszenia 46 cm – 1800 W.

Zwróćmy także uwagę na kierownicę kosiarki. Najlepiej, jeżeli dzięki regulacji można dopasować ją do wzrostu użytkownika tak, aby była wygodna w prowadzeniu niezależnie od wzrostu. Kosz pełen trawy czy nierówny grunt nie powinny mieć wpływu na jakość prowadzenia urządzenia, dlatego też najlepsze będą modele z kierownicą odpowiednio sztywną i wytrzymałą. Aby przez lata cieszyć się zwrotną i łatwą w przemieszczaniu kosiarką, należy zwrócić uwagę na jej koła. Najlepszej klasy modele mają koła wyposażone w łożyska kulkowe, a ich bieżnik jest elastyczny i miękki, co znacznie wpływa na komfort prowadzenia urządzenia.

koszenie trawnika

Ograniczona przestrzeń do przechowywania urządzenia, czy jego częste transportowanie nie będą problemem w przypadku kosiarek ze składaną kierownicą. Jej demontaż nie powinien sprawiać kłopotów, ani być zbyt czasochłonny. Na rynku spotkać można się najczęściej z dwoma rodzajami montowania kierownicy – na tzw. motylki i prostsze w użytkowaniu klipsy.

 Dostosuj szerokość i wysokość

Planując zakup kosiarki elektrycznej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na powierzchnię ogrodu – radzi przedstawiciel marki STIGA. – Kosiarki o szerokości koszenia 33-40 cm przeznaczone są do ogrodów o powierzchniach do 200 m2, zaś do większych terenów, ale nieprzekraczających 400 m2, poleca się urządzenia o szerokości koszenia 43-46 cm – dodaje. Wiadomo, że mniejsze maszyny sprostają także i dużym powierzchniom, ale mając na uwadze czas włożony w regularną pielęgnację trawnika, powinno się optymalnie dostosować wydajność maszyny do naszych potrzeb.

Istotnym elementem wyposażenia kosiarki jest regulacja wysokości koszenia. - Podstawowe urządzenia mają regulację śrubową, co oznacza, że przy zmianie wysokości koszenia musimy z każdego koła wykręcić śrubę i zamocować ją na żądanej wysokości – wyjaśnia Marcin Liszyński. – Lepsze modele posiadają regulację centralną, gdzie za pomocą jednej dźwigni, w prosty i szybki sposób zmieniamy wysokość koszenia całego urządzenia – dodaje.

kosiarka elektryczna z koszemKosiarka z koszem czy mulczująca?

Wybranie odpowiednio wyposażonej kosiarki pozwoli pozbyć się problemów ze skoszoną trawą. Można zbierać ją do kosza podczas bieżącego koszenia lub odrzucać przy pomocy tylnego lub bocznego wyrzutu. Wybierając kosiarkę wyposażoną w kosz należy zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z którego jest on wykonany. Zaleca się, aby wybierać kosze o materiałowym spodzie – są lżejsze i bardziej pojemne.

Sposobem na problem ze składowaniem zebranej trawy jest kosiarka z systemem mulczującym. Rozdrabnia ona wielokrotnie trawę, która staje się naturalnym nawozem, użyźniającym i nawilżającym glebę. – Na rynku dostępne są modele kosiarek, które posiadają zarówno kosz, jak i wyposażone są w system mulczujący. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może wybrać sposób koszenia odpowiedni do aktualnych potrzeb – mówi Marcin Liszyński.

Oceń artykuł
1,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Stiga

Polecamy Ci również

Zobacz także