Jak wybierać narzędzia akumulatorowe do pracy w ogrodzie

0
Podkaszarka akumulatorowa
Narzędzia akumulatorowe ułatwiają pracę w ogrodzie, a ponieważ są ciche - nie zakłócają spokoju.

Do prac w ogrodzie przydadzą się różnego rodzaju narzędzia akumulatorowe: wykaszarka, nożyce do krzewów, czy dmuchawa do liści. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając je.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Akumulatorowe nożyce pozwalają na wygodne przycinanie i formowanie krzewów oraz żywopłotów. Ze względów bezpieczeństwa, zwróćmy uwagę, czy są wyposażone w elektryczny przycisk hamulca zatrzymujący ostrze natychmiast po wyłączeniu silnika.

Honda
Wykaszarka akumulatorowa

Wykaszarka akumulatorowa umożliwia wygodne koszenie trawy i innych roślin w wszelkiego rodzaju zakamarkach ogrodu, pod drzewami i krzewami, przy ogrodzeniach, rabatach, krawężnikach i ścianach budynku.

Honda
Regulacja uchwytu podkaszarki

Wybierając narzędzia, zwróćmy uwagę na rozwiązania, które zapewniają wygodę pracy. Należy do nich możliwość dopasowania umiejscowienia uchwytu na drążku podkaszarki do naszego wzrostu.

Honda
Zestaw narzędzi współpracujących z jednym akumulatorem

Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania jednego akumulatora do różnych narzędzi, takich jak podkaszarka, nożyce i dmuchawa.

Honda
Łatwa wymiana akumulatora

W zależności od tego, które narzędzie jest akurat potrzebne, wkładamy akumulator i... możemy brać się do pracy.

Honda
Akumularory i ładowarki do narzędzi ogrodowych

Jeśli nasz ogród jest duży, albo pracujemy w nim intensywnie, warto się zaopatrzyć w dwa akumulatory. Podczas, kiedy jeden się ładuje, drugi wykorzystujemy do pracy.

Honda

Narzędzia akumulatorowe do pracy w ogrodzie są bardzo wygodne. W przeciwieństwie do spalinowych są ciche, a w odróżnieniu od elektrycznych zasilanych sieciowo – kabel nie ogranicza nas, ani nie przeszkadza w pracy. Oczywiście czas pracy narzędzi akumulatorowych jest ograniczony wydajnością akumulatora, ale jeśli wybierzemy urządzenia dobrej jakości, nie będzie to stanowiło problemu. Jak więc wybrać narzędzia akumulatorowe, żeby praca w ogrodzie była wydajna i wygodna? Musimy wziąć pod uwagę kilka elementów:

 • moc i pojemność akumulatora – wpływa na czas pracy urządzenia i jego wydajność. Im moc akumulatora jest większa, tym dłużej można pracować na jednym cyklu ładowania. Dobrym wyborem są narzędzia z akumulatorem jonowo-litowym, a do najwyższych napięć należy 56V.
  Tak wysokie napięcie zapewnia maksymalną moc wykaszarki, nożyc i dmuchawy, ich wysoką wydajność oraz długi czas pracy. –
  mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment.
  Ważnym parametrem jest też pojemność akumulatora – standardowo narzędzia, takie jak wykaszarki, nożyce czy dmuchawa mają akumulatory o pojemności 1,5-2 Ah, ale są dostępne także akumulatory 4 Ah.

Podpowiadamy też: Jakie są rodzaje sekatorów ręcznych i jak wybrać właściwy

 • trwałość akumulatora – wpływa na jakość i czas pracy urządzenia. Z kolei trwałość akumulatora zależy w dużej mierze od tego, czy i jak bardzo nagrzewa się podczas pracy. Dobrze, jeśli akumulator ma np. specjalną obudowę, która zapewnia jego skuteczne i stałe chłodzenia.
  – Dzięki temu rozwiązaniu akumulator nie grzeje się i długo zachowuje pełną sprawność, nawet po wielu cyklach ładowania. Konstrukcja ta przedłuża żywotność urządzenia i zapewnia bezawaryjność. Jednocześnie jakość akumulatora zapewnia długą żywotność zasilanych silników poszczególnych narzędzi –
  dodaje Mariusz Czarnocki.
 • silnik – do nowoczesnych rozwiązań stosowanych w m.in. narzędziach akumulatorowych należą silniki bezszczotkowe. Zapewniają one wydajną i co ważne – cichą pracę narzędzia. Nie wymagają konserwacji i są praktycznie bezobsługowe.
 • ciężar i dobre wyważenie narzędzi – w przypadku narzędzi, które przez dłuższy czas trzymamy w rękach, mała waga ma wielkie znaczenie (w granicach 2,3-2,8 kg bez akumulatora). Równie istotne jest dobre wyważenie, tak żeby narzędzie „dobrze leżało” w ręce. Zwróćmy też uwagę na takie rozwiązania, jak możliwość dostosowania np. uchwytu na drążki wykaszarki do naszego wzrostu i długości rąk.
 • kompatybilność narzędzi – decydując się na dane narzędzie, zastanówmy się, jakich sprzętów będziemy jeszcze potrzebować i czy akumulator jednego można wykorzystać w innym. Warto wiedzieć, że są zestawy narzędzi, które można ze sobą konfigurować: łączyć jeden akumulator z trzema różnymi narzędziami (wykaszarka, nożyce do żywopłotu, dmuchawa do liści). Takie rozwiązanie to duża wygoda i oszczędność.  

Na organizację pracy wpływa także jakość ładowarki, przekładająca się na czas ładowania akumulatora. Tu można skorzystać z ładowarek zwykłych lub „szybkich” (różnica w czasie ładowania jest dość znaczna, np. standardowa ładowarka 210W ładuje całkowicie wyczerpany akumulator standardowy 2 Ah w ciągu 40 minut, szybka ładowarka zrobi to w ciągu 25 min.). Jeśli mamy duży ogród, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie w dwa akumulatory – podczas gdy jeden jest używany do pracy, drugi może ładować się.

Zastanawiasz się jak przechowywać narzędzia ogrodnicze? Polecamy domek na narzędzia

Wybierając narzędzia zwróćmy też uwagę na łatwość i intuicyjność ich obsługi – niby można zgłębić tajniki pracy każdego urządzenia, ale czy nie lepiej w tym czasie zadbać o ogród?

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Honda / Aries Power

Polecamy Ci również

Zobacz także