Jak urządzić ogród w stylu francuskim

4
Ogród francuski
W ogrodzie w stylu francuskim najważniejsza jest symetria i geometryczne układy.

Francuski styl aranżacji ogrodu, zwany także formalnym, powstał w XVII wieku. Dzięki swojej oryginalności bardzo szybko zdobył popularność i z roku na rok zyskuje nowych zwolenników.

Głównym założeniem tego stylu jest wszechstronne zachowanie proporcji oraz symetrii, którym podlegają nawet najmniejsze elementy dekoracyjne.

Kompozycja ogrodu w stylu francuskim

W ogrodzie wykonanym na styl francuski ogromne znaczenie ma umiejscowienie wszystkich alejek, ścieżek oraz elementów małej architektury. Główna alejka przebiega przeważnie przez środkową część aranżacji, rozgałęziając się równomiernie na prawą i na lewą stronę ogrodu. Dopełnienie całej kompozycji stanowią przystrzyżone żywopłoty i krzewy ozdobne, przybierające kształt figur geometrycznych (kwadratów, kul, wielościanów). Do oddzielenia przestrzeni ogrodów używa się roślin piennych, które podkreślają symetrię całej aranżacji. W przestronnych ogrodach francuskich można spotkać oryginalne rzeźby, posągi oraz fontanny. Stanowią one klasyczną ozdobę, która dodatkowo podkreśla formalny charakter aranżacji. Ich ilość powinna być jednak dopasowana do wielkości ogrodu, ponieważ zbyt gęste rozmieszczenie różnorodnych ozdób wygląda nieestetycznie
i wprowadza wrażenie komizmu.

Zobacz też: Jak urządzić ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu francuskim - elementy użytkowe

Funkcjonalny ogród urządzony w stylu francuskim powinien mieć miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Najczęściej można w nim spotkać żeliwne lub stalowe ławki, niekiedy z ozdobnymi poręczami. Meble te można umieszczać wzdłuż alejek, przy fontannach oraz w zacisznych zakątkach. Ich zaletą jest trwałość, solidność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne. W przestronnych ogrodach ławki są umieszczone na stałe i tworzą funkcjonalną ozdobę przez cały rok.

Zobacz też: Pomysły na aranżacje ogrodu francuskiego

Roślinność w ogrodzie francuskim

W ogrodzie to roślinność ma kluczowe znaczenie aranżacyjne. W ogrodach francuskich można spotkać różnorodne drzewa, krzewy i kwiaty, posadzone bezpośrednio w ziemi lub w ozdobnych donicach. Do najczęściej stosowanych roślin należą drzewa i krzewy podatne na formowanie, takie jak: ostrokrzew, grab, klon, cis, świerk, głóg. Kwiaty odsuwają się na drugi plan i są umieszczane we wnętrzach rabat. W ogrodach francuskich można spotkać między innymi: lawendę, aksamitki, bławatki, goździki, tulipany oraz krokusy.

Oceń artykuł
4,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Patrycja Kozłowska

Polecamy Ci również

Zobacz także