Jak uprawiać zroślichę, czyli syngonium

0
Zroślicha, czyli syngonium
Zroślicha, czyli syngonium jest popularna, choć nie zawsze kojarzymy nazwę tej rośliny. Rośnie dość bujnie i jest łatwa w uprawie, ale ma również swoją "mroczną" stronę...

Zroślicha czyli syngonium należy do tych roślin doniczkowych, które częściej kojarzymy z wyglądu niż nazwy. Warto jednak poznać ich wymagania, żeby rosły nam naprawdę dobrze.

Zroślicha - popularna, ale znana głównie z widzenia

Zroślichy, zwane też syngonium (od botanicznej nazwy - Sygonium podophyllum - zroślicha stopowcowa), to popularne rośliny doniczkowe, które często występują w naszych domach i mieszkaniach. Ponieważ są stosunkowo łatwe w uprawie i bez problemu się rozmnażają, zdarza się, że mamy tę roślinę, ale niedokładnie wiemy, co robić, żeby wyglądała naprawdę okazale. A warto ją poznać bliżej.

Polecamy też: Łatwy w uprawie bambus, który... bambusem wcale nie jest

Zroślicha to pnącze pochodzące z dżungli Ameryki Środkowej. W naturalnych warunkach osiąga spore rozmiary, jednak rośliny uprawiane w doniczkach dorastają maksymalnie do ok. 1,5 m. Odmiany doniczkowe mają też w bardziej zwarty pokrój. Jednak jeśli mamy zroślichę w doniczce powinniśmy jej zapewnić podpory. Doniczkę możemy postawić też wysoko, żeby liście i pędy zwieszały się.

Główną ozdobą zroślichy są strzałkowate liście osadzone pojedynczo na szczycie dość długiej łodygi. W naturze są one jednolicie zielone, ale w uprawie możemy spotkać kilkanaście odmian – również zabarwionych na biało, kremowo, różowo lub złotawo. Rosną one dość bujnie – do roku można się spodziewać 6-7 nowych liści.

licencja CC BY-SA 4.0

Uwaga - zroślicha to trująca roślina doniczkowa

 Zroślicha wytwarza drażniący sok, który po spożyciu rośliny może powodować poważne zatrucia – szczególnie u dzieci. Uważajmy więc na najmłodszych i nie stawiajmy zroślichy w pokoju dziecięcym lub w ogóle zrezygnujmy z jej uprawy przy małych dzieciach. Roślina może też być niebezpieczna dla zwierząt, które skuszą się na jej liście.
Przy przesadzaniu zroślichy i innych pracach pielęgnacyjnych trzeba zachować pewną ostrożność. Lepiej zakładać rękawiczki.

Jasne i ciepłe miejsce dla syngonium

Zroślicha nie ma dużych wymagań, co nie znaczy, że będzie jej dobrze w każdych warunkach. Potrzebuje przede wszystkim dość jasnego miejsca (ale niewystawionego bezpośrednio na słońce). Rośliny o jasnych liściach potrzebują więcej światła niż te o jednolicie zielonych. Inaczej zaczną tracić jasny barwnik i… zzielenieją. Natomiast te o zielonych liściach mogą stać w bardziej cienistym miejscu. Doniczkę warto obracać, bo liście zroślichy kierują się do światła.

Zroślicha lubi też ciepło, więc nasze domowe warunki całkiem jej odpowiadają. Zwróćmy tylko uwagę, żeby stała w takim miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 15°.

Ważne w pielęgnacji zroślichy

Syngonium, czyli zroślicha bardzo też lubi wodę, dlatego trzeba ją regularnie i dość obficie podlewać. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Nie znaczy to, że woda może stać w doniczce! Musi mieć ona warstwę drenażu i dziurki w dnie. Inaczej będą gniły korzenie.

Sprawdź też: Jakich błędów unikać w uprawie storczyków

Warto też zadbać o wilgoć w powietrzu (szczególnie w sezonie grzewczym) – można korzystać z nawilżacza, albo ustawić doniczkę na podstawce z wodą, wypełnioną np. keramzytem (tak żeby woda parowała, ale nie była bezpośrednio pobierana przez roślinę). Pamiętajmy też o spryskiwaniu liści zroślichy – najlepiej przegotowaną wcześniej wodą. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, liście mogą brązowieć i zasychać.

Można równie spróbować uprawy hydroponicznej zroślichy.
Od wiosny do jesieni syngonium warto zasilać nawozem wieloskładnikowym (co 2-3 tygodnie).

Atrakcyjne odmiany zroślichy

Syngonium ma sporo odmian ozdobnych, które różnią się przede wszystkim wielkością oraz ubarwieniem liści. Do popularnych i ładnych odmian należy m.in.:

  • syngonium Arrow – jego liście pokrywa wyrazisty wzór w kremowym kolorze, połączony z różnymi odcieniami zieleni;
  • syngonium Pixie – to zroślicha o mniejszych rozmiarach i drobniejszych liściach, które mają atrakcyjne biało-kremowe przebarwienia;
  • syngonium Neon Robusta – to piękna zroślicha różowa. Jej liście są wyraźnie ubarwione na ten kolor, z ładnie zaznaczonym unerwieniem;
  • zroślicha Roxana – to kolejne różowe syngonium. Na ten kolor przebarwione jest przede wszystkim unerwienie, czasem również część blaszki liściowej. Pozostała jest kremowa, przechodząca w zieleń, z zieloną obwódką wokół liścia.

Przesadzamy i rozmnażamy zroślichę

Zroślichy powinny mieć żyzną, próchniczą ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Nie musimy ich przesadzać zbyt często, ale kiedy roślina „wyrośnie” z doniczki (czyli bryła korzeniowa ją wypełni). Zabieg ten wykonujemy wiosną.

Zroślicha dość łatwo się rozmnaża – przez sadzonki pędowe z korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie lub na podłożu, od wiosny do lata.

Przeczytaj: Czy warto kupować farbowane rośliny i jak o nie zadbać

Oceń artykuł
4,27 / 26 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także