Jak uprawiać zawilce japońskie

0
Zawilce
Zawilce japońskie kwitną późnym latem i jesienią.

W każdym ogrodzie znajdują się zakątki, do których słońca dociera niewiele. Nie znaczy to jednak, że muszą być to miejsca smutne i ponure, gdyż istnieje sporo roślin, które właśnie w półcieniu czują się najlepiej.

Należą do nich między innymi bardzo piękne i okazałe zawilce japońskie, których delikatne, jasne kwiaty rozświetlą każdą rabatę. Zawilce japońskie w przeciwieństwie do wielu innych zawilców nie kwitną wiosną, tylko latem i jesienią, dlatego należą do grona najcenniejszych bylin ogrodowych.

Polecamy: Różne gatunki zawilców, które będą kwitły od wiosny do jesieni

Zobacz zdjęcia

Zawilce japońskie w ogrodzie

W dobrych warunkach zawilce japońskie rozrastają się, tworząc kępy.

Laila - pixabay.com
Zawilec japoński

Ziemię woków zawilców warto ściółkować, bo lubią one wilgotne podłoże.

Couleur - pixabay.com
Zawilec japoński

Zawilce japońskie najlepiej czują się w półcieniu.

Katarzyna Laszczak
Zawilce japońskie

Zawilce są idealnym uzupełnieniem rabat w ogrodach japońskich lub naturalistycznych.

Katarzyna Laszczak
Zawilce japońskie

Zawilce pięknie będą wyglądały tle drewnianego na tle ogrodzenia, a także ściany budynku lub altany.

Katarzyna Laszczak
Zawilec japoński

Zawilce japońskie to rośliny bardzo atrakcyjne i dość uniwersalne.

Pezibear Pixabay.com
Zawilec japoński

Rośliny oczekują miejsc półcienistych oraz ciepłej, żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby, o obojętnym odczynie pH.

weggelaar Pixabay.com

Jak wyglądają zawilce japońskie

Zawilce japońskie tworzą liczne, duże, klapowane, zielone, ząbkowane na brzegach liście, osadzone na długich, cienkich ogonkach, dlatego zanim zakwitną, to właśnie gęsta rozeta liści jest ich największą ozdobą. W sierpniu spomiędzy liści wyłaniają się sztywne, lekko owłosione, cienkie, w górnej części rozgałęzione pędy (wys. od 50 do ponad 120 cm), zwieńczone dużymi, kwiatami koszyczkowymi z żółtym środkiem.

U gatunku kwiaty są zwykle pojedyncze, a ich płatki z wierzchu bladoróżowe i ciemniejsze od spodu, ale u odmian mogą być też białe, jasnoróżowe, liliowe lub ciemnoróżowe. Mogą też różnić się budową (pojedyncze, pełne, półpełne) i wysokością, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś interesującego.

Polecamy też: Niecierpki - kolorowe kwiaty, które lubią półcień

Wymagania zawilców japońskich

Zawilce japońskie nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale będą bujnie kwitły i dobrze rosły tylko na odpowiednim stanowisku. Rośliny oczekują miejsc półcienistych oraz ciepłej, żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby, o obojętnym odczynie pH. Nie lubią pełnego słońca (z wyjątkiem nielicznych odmian np. „September Charm”), ani suchej, przepuszczalnej gleby, gdyż na takich stanowiskach szybko więdną i słabo kwitną.

Wybierając dla nich miejsce w ogrodzie trzeba też pamiętać, że rośliny nie lubią wody zalegającej wokół korzeni w okresie zimowym i nie tolerują zastoisk mrozowych oraz otwartych terenów, narażonych na silne wiatry.

Zawilce lepiej ściółkować i okrywać

Ponieważ zawilce japońskie pochodzą z cieplejszych rejonów świata, niezbyt dobrze znoszą też niskie temperatury, dlatego przed zimą warto okryć je liśćmi lub stroiszem (szczególnie młode egzemplarze). Rośliny warto jest też systematycznie ściółkować. Jesienią i zimą ściółka ochroni je przed chłodem, a w sezonie wiosenno-letnim zabezpieczy podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów.

Dowiedz się też: Jak uprawiać kokoryczkę wielokwiatową w cienistym zakątku ogrodu

Jak rozmnażać zawilce japońskie

Na dobrym stanowisku zawilce ładnie się rozrastają i z roku na rok tworzą coraz większe kępy, dzięki czemu można je łatwo rozmnażać przez podział (zabieg należy wykonać wiosną).

Młode rośliny można również uzyskać z nasion (długo kiełkują), ale jeśli chcemy, aby potomstwo zachowało cechy odmianowe rośliny matecznej, musimy wykorzystać do tego celu nasiona pochodzące od sprawdzonego sprzedawcy, gdyż zebrane samodzielnie nie zagwarantują nam powtarzalności cech odmianowych.

Zawilce japońskie w ogrodzie

Mimo dość szczególnych wymagań zawilców japońskich, warto zainteresować się ich uprawą, gdyż są to rośliny bardzo atrakcyjne i dość uniwersalne. W ogrodzie pięknie wyglądają w grupach lub na wielogatunkowych rabatach w zestawieniu z innymi bylinami takimi jak funkie, żurawki, brunery, paprocie, parzydło leśne, bodziszki, pluskwica groniasta, języczki pomarańczowe czy tawułki Arendsa.

Wspaniale prezentują się też na tle drewnianego ogrodzenia, a także ściany budynku lub altany. Rośliny nadają się także do sadzenia w pobliżu oczka wodnego lub strumyka. Są też idealnym uzupełnieniem rabat w ogrodach japońskich lub naturalistycznych. 

Dowiedz się więcej o: Uprawie tawułki Arendsa

Zawilce japońskie - odmiany

Do najciekawszych należą między innymi:

  • „Splendens” - kwiaty, pojedyncze, duże, ciemnoróżowe, wys. ok. 80 cm,
  • „Bressingham Glow” i „Prinz Heinrich” - kwiaty półpełne, ciemnoróżowe, wys. 70-80 cm,
  • „Konigin Charlotte” - kwiaty pojedyncze, duże, jasnoróżowe, wys. 80-90 cm,
  • „Honorine Jobert” - kwiaty pojedyncze, duże, białe, wys. 50-70 cm,
  • „Whirlwind” - kwiaty półpełne, białe, wys. ok. 70 cm,
  • „Handspen Anundance” - kwiaty pojedyncze, ciemnoróżowe, z jasnym obrzeżem płatków, wys. ok. 90 cm,
  • „September Charm” - kwiaty różowe, półpełne, wys. 1,2 m, jedna z niewielu odmian tolerujących stanowiska słoneczne,
  • „Crispa” - kwiaty pojedyncze, różowe, wys. 50-80 cm, liście jasnozielone, mocno postrzępione i pokarbowane na brzegach.

Poznaj też: Trzykrotkę wirginijską - roślinę ogrodową bardzo łatwą w uprawie


Oceń artykuł
4,33 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także