Jak uprawiać zadrzewnie – mało wymagające i piękne krzewy

0
Zadrzewnia Troja Black
Zadrzewnie to krzewy o bardzo małych wymaganiach. Mają kilka ciekawych odmian o dekoracyjnych liściach, np. Troja Black (bordowe liście), czy Cool Splash (zielone z białym brzegiem).

Wśród wielu roślin ozdobnych, oferowanych przez centra i szkółki ogrodnicze, możemy znaleźć nie tylko gatunki znane i lubiane, ale też oryginalne ciekawostki. Należy do nich między innymi ciekawa, choć rzadko jeszcze spotykana w ogrodach zadrzewnia.

Zadrzewnie – ozdobne krzewy do ogrody

Znanych jest zaledwie kilka gatunków zadrzewni, ale w ogrodach uprawiane są głównie dwa z nich - zadrzewnia bezogonkowa i nadbrzeżna. Krzewy mają gęsty, zwarty pokrój i dorastają do ok. 1,5 m wysokości. Jako czysty gatunek nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle innych krzewów ozdobnych, gdyż mają sezonowe, duże, zielone, prawie siedzące liście i niepozorne, ale miododajne, żółte, drobne kwiaty, pojawiające się na pędach latem (czerwiec-sierpień).

Polecamy też: Pięknie kwitnące krokosmie. Jak je uprawiać i pielęgnować

Urodą zachwycają natomiast ich atrakcyjne odmiany, a przede wszystkim odmiana zadrzewni bezogonkowej „Cool Splash” (oferowana też jako „LPDC Podaras”). Roślina ma gęsty, zwarty, zaokrąglony pokrój i w zależności od stanowiska, osiąga od 0,5 m do 1,2 m wysokości. Jej największą ozdobą są duże, zielone liście z szerokim, białym obrzeżem, dzięki którym krzew potrafi rozjaśnić każdy zakątek ogrodu i urozmaicić zbyt monotonne kompozycje.

Oprócz bardzo atrakcyjnej i chyba najpopularniejszej odmiany „Cool Splash”, w szkółkach można czasem spotkać też inne ciekawe odmiany zadrzewni, jak np. zadrzewnię nadbrzeżną „Honeybee” (wys. 0,8-1 m, liście żółte) czy zadrzewnię nadbrzeżną „Troja Black” (wys. 1,2 m, liście bordowo-czerwone).

Krzew dobry na każde warunki

Oprócz ciekawych odmian, zadrzewnię wyróżniają też bardzo niewielkie wymagania uprawowe i duża tolerancja na niesprzyjające warunki. Wprawdzie podobnie jak większość roślin ozdobnych krzew najlepiej czuje się na glebach żyznych, próchniczych i stale lekko wilgotnych (jest też tolerancyjna względem odczynu podłoża), ale również urośnie też na dość słabym i suchym podłożu. Co prawda wtedy zadrzewnia nie będzie tak duża i okazała, jak rośliny uprawiane w lepszych warunkach, ale szybko się dostosuje i nie starci swoich walorów ozdobnych.

Krzew może być też uprawiany na różnych stanowiskach, gdyż dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu. Jedynie w cieniu jej liście mogą stracić białe obrzeże i stać się bardziej zielone.

Polecamy też: Trzmelinę Fortune`a - mało wymagającą, a piękną i wszechstronną roślinę do ogrodu

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie zadrzewni

Zadrzewnia jest jednak nie tylko tolerancyjna w stosunku do warunków uprawy, ale też dostatecznie mrozoodporna. Dobrze znosi spadki temperatur do -20ºC, dlatego z reguły nie wymaga zimowego okrycia. Jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju warto przed chłodem osłonić ją włókniną oraz posadzić w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru.

Krzew doskonale znosi również cięcie, dlatego w razie konieczności bez obaw można go formować (pędy przycina się wiosną). Zadrzewnia chętnie tworzy odrosty korzeniowe, dzięki którym łatwo ją rozmnażać. Ponadto jest też dość odporna na zasolenie gleby i zanieczyszczenia miejskie, co wraz z małymi wymaganiami uprawowymi i wysokimi walorami ozdobnymi czyni ją rośliną niemal idealną.

Gdzie sadzić i jak wykorzystać zadrzewnie w ogrodzie

Dzięki takiej uniwersalności, zadrzewnia, a szczególnie jej piękna odmiana „Cool Splash”, ma wiele zastosowań w ogrodzie. Wspaniale wygląda w jednogatunkowych grupach, ale idealnie sprawdza się też w kompozycjach rabatowych, gdyż dobrze prezentuje się w towarzystwie innych krzewów ozdobnych (tawuły japońskiej, krzewuszki, berberysów oraz roślin iglastych), kwiatów sezonowych (np. aksamitek, begonii stale kwitnących, pelargonii rabatowych) oraz bylin (np. funkii, żurawki, bergenii).

Podpowiadamy też: Jak uprawiać gailardie i co robić, żeby dobrze kwitły

Ze względu na dużą odporność na niesprzyjające warunki środowiskowe, jest też doskonałym krzewem do uprawy w ogrodach miejskich, gdzie często panują dość trudne warunki. Nadaje się także do tworzenia niskich, nieformowanych żywopłotów lub wysokich obwódek i bardzo ładnie prezentuje się na tle trawnika lub litego, ciemnego ogrodzenia. Może być też sadzona na skalniakach i obok ścieżek, wzdłuż których stworzy oryginalny, niewysoki szpaler.

Ze względu na tendencję do wykształcania odrostów korzeniowych, zadrzewnia jest też odpowiednią rośliną do umacniania skarp i nasypów oraz dobrą rośliną okrywową, gdyż ładnie się rozrasta i dobrze krzewi.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także