Jak uprawiać wrzosiec krwisty. Kuzyn wrzosu, który kwitnie jeszcze zimą

0
Wrzosiec krwisty
Wrzosiec krwisty naprawdę warto mieć w ogrodzie - to jedna z najwcześniej kwitnących roślin, w dodatku niezbyt wymagająca w uprawie.

Wrzośce krwiste nie są trudne w uprawie. A warto je mieć, bo zakwitają nawet w styczniu-lutym. Piszemy, jak uprawiać wrzosiec krwisty.

Wrzośce to bardzo bliscy kuzyni popularnych w naszych ogrodach wrzosów, jednak w przeciwieństwie do nich, mogą bardzo różnić się między sobą terminem kwitnienia oraz wymaganiami. W naszych ogrodach najczęściej uprawianym gatunkiem jest wrzosiec krwisty (Erica carnea).

Zobacz zdjęcia

Wrzosiec krwisty

Taki widok wcale nie jest rzadkością - wrzosiec krwisty czasem zakwita nawet w styczniu, a śnieg nie robi na nim wrażenia.

Katarzyna Laszczak
Wrzosiec krwisty w ogrodzie

Wrzosiec krwisty zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie, a jego kwiaty utrzymują się nawet do maja.

MabelAmber - pixabay.com
Gałązka wrzośca krwistego

Wrzosiec krwisty ma liści, które wyglądają jak pojedyncze igiełki, a płatki kwiatów są zrośnięte.

Gruu - pixabay.com
Biały wrzosiec krwisty

Wbrew nazwie wrzosiec krwisty może mieć i kwiaty, i liście w różnych kolorach.

_Alicja_ - pixabay.com
Wrzosiec krwisty (czerwony)

Wrzosiec krwisty lubi kwaśną ziemię, ale jest dość tolerancyjny w tym zakresie.

Bru-nO - pixabay.com
Wrzośce krwiste

Wrzosiec krwisty można sadzić i na wrzosowiskach, i typowych rabatach kwiatowych, i skalniakach.

Hans - pixabay.com
Wrzosiec czerwony (krwisty)

Wrzosiec krwisty nie ma dużych wymagań, ale źle znosi przesuszenie. Jeśli nie pada, trzeba go podlewać.

MabelAmber - pixabay.com
Kwitnący wrzosiec krwisty

Kiedy wrzosiec krwisty przekwitnie, ścinamy jego kwiatostany. Dzięki temu lepiej rozkrzewi się i będzie miał więcej kwiatów.

MabelAmber - pixabay.com
Wrzosiec krwisty

Wrzośce krwiste są mrozoodporne i nie wymagają okrycia na zimę.

MrGajowy3 - pixabay.com
Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzośce krwiste można sadzić jesienią lub wiosną. Najlepiej kupić gotowe sadzonki.

PublicDomainPictures - pixabay.com

Jak wygląda wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty jest malutką krzewinką (wys. ok. 15-20 cm), która podobnie jak inne wrzośce posiada pokryte igiełkowatymi, zielonymi liśćmi pędy. Na nich rozwijają się kwiaty w kształcie pękatych dzbanuszków, utworzonych ze zrośniętych płatków.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie

Wrzosiec krwisty zakwita wyjątkowo wcześnie, wyprzedzając większość typowych zwiastunów wiosny. W sprzyjających warunkach niektóre odmiany mogą rozpocząć kwitnienie już w styczniu, choć najczęściej kwitną od lutego do kwietnia – maja. Ich kwiaty są miododajne i stanowią jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół.

Jak odróżnić wrzosy i wrzośce

Wrzośce od wrzosów można odróżnić go po wyglądzie i terminie kwitnienia. Wrzosy, w przeciwieństwie do wrzośców, posiadają pędy pokryte zielonymi liśćmi łuskowatymi oraz tworzą dzwoneczkowate kwiaty, w których poszczególne płatki nie są ze sobą zrośnięte (kwiaty u tzw. odmian pączkowych nie rozwijają się w pełni).

Rośliny kwitną też zwykle jesienią, choć niektóre odmiany zaczynają rozwijać swoje kwiaty już latem. Wrzosy są też wyższe od wrzośców, gdyż mogą dorastać nawet do ponad 50-60 cm. wysokości (większość odmian osiąga ok. 30-40 cm wys.).

Nie mylmy też wrzośca krwistego z wrzoścem delikatnym, który jest piękną, ale sezonową ozdobą jesiennych balkonów.

Dowiedz się więcej: Wrzosiec delikatny - co to za roślina i jak o nią dbać

Atrakcyjne i kolorowe odmiany wrzośca krwistego

Wrzosiec krwisty, podobnie jak wrzosy, jest tak popularny, że doczekał się mnóstwa atrakcyjnych odmian, które różnią się między sobą wysokością, terminem kwitnienia oraz barwą kwiatów i liści. Znajdziemy wśród nich rośliny o:

  • różowych kwiatach, np. „Myretoun Ruby”, „Winter Beauty”,
  • filetowych kwiatach, np. „March Seedling”,
  • czerwonych kwiatach, np. „Eva”, „Nathalie”
  • białych kwiatach, np. „Alba”.

Odmiany wrzośców mogą też się różnić kolorem liści – są rośliny o zielonych i żółtych liściach (np. „Aurea”, „Golden Starlet”, „Bell's Extra Special”, „Foxhollow”) lub pomarańczowych (np. „Whisky”).

Wrzośce na wrzosowiska, rabaty i skalniaki

Wrzośce krwiste ze względu na swój niezwykle wczesny termin kwitnienia, są jednymi z cenniejszych roślin wiosennych. Znakomicie nadają się do uprawy na wrzosowiskach, gdyż doskonale czują się w towarzystwie wrzosów, różaneczników oraz innych roślin kwasolubnych.

Wspaniale prezentują się też w zestawieniu z iglakami oraz na skalnikach. Ich odmiany o żółtej lub pomarańczowej barwie liści przez cały sezon mogą być ozdobą rabaty, tworząc na niej barwną, żywą plamę koloru.

Polecamy też: Iglaki na pniu - jak je uprawiać i jak o nie zadbać

Najpiękniej wyglądają posadzone w dużych grupach, gdyż wtedy tworzą ładne, gęste dywany i mogą być traktowane jak rośliny okrywowe. Chociaż wrzośce krwiste podobnie jak inne rośliny wrzosowate preferują kwaśny odczyn podłoża, są stosunkowo tolerancyjne i urosną też na glebie lekko kwaśnej, dlatego mogą być wykorzystywane także jako element kompozycji rabatowych w ogrodzie bylinowym. Doskonale nadają się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Jakie wymagania mają wrzośce krwiste

Jeśli wrzośce krwiste mają zdobić nasz ogród od końca zimy do późnej jesieni, musimy zapewnić im ciepłe, słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotną, a jednocześnie bardzo przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie pH.

Posiadające płytki system korzeniowy wrzośce, nie tolerują suszy, dlatego w okresie ciepłym i bezdeszczowym bezwzględnie należy je podlewać. Podłoże wokół krzaczków warto też wyściółkować np. korą, co zapobiegnie jego wysuszaniu. Rośliny są natomiast dostatecznie mrozoodporne, dlatego zwykle nie wymagają zimowego okrycia.

Pamiętaj o przycinaniu wrzośców krwistych

Ważnym zabiegiem mającym wpływ na ich wygląd jest ciecie, które polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów zaraz po zakończeniu kwitnienia. Zabieg pozwala roślinom lepiej się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Nie należy jednak z nim zwlekać, gdyż pąki na kolejny rok wiążą się już pod koniec wiosny, a więc niedługo po kwitnieniu.

Polecamy: Fusy z herbaty dla roślin, które lubią kwaśną ziemię. Sprawdź, jak je wykorzystać

Kiedy sadzić wrzosiec krwisty

Wrzośce w ogrodzie najlepiej uprawiać z gotowych sadzonek, nabytych w centrum handlowym lub u producenta. Rośliny w doniczkach można wprawdzie sadzić przez cały sezon, ale ze względu na to, że lato bywa suche i gorące, najlepiej sadzić je jesienią (wrzesień-październik) lub wczesną wiosną (kwiecień).

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także