Jak uprawiać w domu skrętniki i co robić, żeby kwitły

0
Skrętnik
Skrętniki mają piękne kwiaty i długo kwitną. To kuzyni popularnych sępolii, zwanych fiołkami afrykańskimi.

Skrętniki to kwiaty doniczkowe, które ładnie kwitną i nie są bardzo wymagające. Podpowiadamy, jak uprawiać skrętniki i sprawić, żeby regularnie kwitły.

Skrętniki – kwitnące kwiaty doniczkowe

Kwitnące rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego wnętrza. Nie wszystkie są jednak łatwe w uprawie, dlatego warto poszukać takich, które nie będą nam sprawiać większych problemów. Należy do nich między innymi piękny, choć niewielki skrętnik, który długo kwitnie i jest bardzo dekoracyjny. Czas jego kwitnienie trwa od kwietnia do października, a oryginalna nazwa rośliny odnosi się do kształtu nasion, które są długie i spiralnie skręcone.

Zobacz zdjęcia

Kolorowe skrętniki

Skrętniki mają wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.

Katarzyna Laszczak
Skrętniki w doniczce

Skrętniki nie są trudne w uprawie, podobnie jak spokrewnione z nimi sępolie, zwane fiołkami afrykańskimi.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty skrętników

Kwiaty skrętników pojawiają się na wzniesionych łodyżkach i wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Katarzyna Laszczak
Skrętnik o nakrapianych kwiatach

Skrętniki nie tolerują pełnego słońca, lubią żyzną i wilgotną ziemię.

Katarzyna Laszczak
Skrętniki na balkonie

Jeśli mamy zacieniony balkon, lato skrętniki mogą spędzić na nim.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący skrętnik

Skrętniki trzeba co roku przesadzać, a wiosną i latem - regularnie nawozić.

Katarzyna Laszczak

Rodzaj, do którego należą skrętniki, skupia około 100 gatunków, pochodzących zwykle z tropikalnych rejonów świata, ale w uprawie spotyka się głównie ich mieszańce, wyprowadzone między innymi od skrętnika okazałego i określane jako skrętniki mieszańcowe (Streptocarpus x hybridus).

Sprawdź też: Jak uprawiać medinillę wspaniałą - piękny kwiat doniczkowy

Jak wyglądają skrętniki

Rośliny są łatwe w uprawie i bardzo atrakcyjne, a do tego mają mnóstwo ciekawych odmian, dlatego naprawdę warto się nimi zainteresować. Skrętnik mieszańcowy tworzy niedużą rozetkę zielonych, lancetowatych, omszonych, dość długich, wyraźnie unerwionych liści odziomkowych i barwne, duże, lejkowate kwiaty, osadzone na wiotkich, cienkich, długich, wzniesionych lub lekko pokładających się łodyżkach (wys. 20-30 cm).

W porze kwitnienia kolorowe kwiaty górują nad rośliną sprawiając, że staje się ona wyższa i bardziej atrakcyjna. W zależności od odmiany, mogą mieć barwę białą, różową, fioletową, czerwoną, niebieską lub granatową, ale bywają też rośliny o kwiatach cieniowanych, nakrapianych, wzorzystych i dwukolorowych, a nawet pełne i posiadające karbowane płatki.

Jakie wymagania mają skrętniki

Jeśli jednak chcemy podziwiać kwiaty skrętnika przez dłuższy czas i cieszyć się nimi każdego roku, musimy wiedzieć, czego roślina potrzebuje i jak się nią zająć, gdyż w nieodpowiednich warunkach przestanie kwitnąć i zacznie chorować.

Skrętnik mieszańcowy to bliski kuzyn dobrze nam znanej sępolii fiołkowej nazywanej fiołkiem afrykańskim (nazwa zwyczajowa rośliny błędna, gdyż fiołek pochodzi z innej rodziny niż skrętnik), dlatego wymagania roślin są dość zbliżone. Podobnie jak sępolia, skrętnik oczekuje półcienistego, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.

Dowiedz się: Jak uprawiać tzw. fiołki afrykańskie, czyli sępolie

Nie toleruje pełnego słońca, suszy ani zalania i nie może być spryskiwany wodą, gdyż na jego liściach tworzą się wtedy brzydkie plamy. W miejscu słabo oświetlonym nie kwitnie, w pełnym słońcu jego liście żółkną i zasychają, a gdy ma za mokro choruje, gnije i zamiera (lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż zalanie).

Jak pielęgnować skrętniki

Skrętniki lubią być co roku przesadzany, gdyż preferuje świeże, żyzne podłoże. Ponieważ długo i obficie kwitnie, w sezonie wiosenno-letnim powinien być też systematycznie nawożony. Skrętnik przez cały rok wymaga również temperatury pokojowej, która powinna być nieco wyższa latem (ok. 20-24 ºC), a niższa zimą (15-18ºC).

Wprawdzie nie potrzebuje typowego okresu spoczynku, gdyż zwykle nie zasusza liści i nie oczekuje przechłodzenia lub przesuszania, ale na 2-3 miesiące w roku zaprzestaje kwitnienia (zwykle zimą), dzięki czemu może się zregenerować i nabrać sił na kolejny sezon.

Decydując się na uprawę skrętnika musimy jednak liczyć się z tym, że nie jest rośliną długowieczną. Po kilku latach uprawy traci ładny wygląd i słabiej kwitnie, dlatego należy go wtedy odmłodzić (do rozmnażania można wykorzystać odrosty korzeniowe bądź wykonać sadzonki z odpowiednio pociętych liści) lub wymienić na całkiem nowy egzemplarz.

To Cię zainteresuje: Amarylis czy zwartnica (hippeastrum)? Czym się różnią i co kwitnie zimą w domach

Ciekawe odmiany skrętników

Do ciekawszych odmian skrętnika należą m.in.

  • „Catania” - kwiaty cieniowane, różowe, wys. ok. 25 cm,
  • „Chorus Line” - kwiaty białe, pełne, z delikatnym, fioletowym odcieniem, wys. ok. 25 cm,
  • „Lola” - kwiaty dwubarwne, biało-filetowe, wys. ok. 25 cm,
  • „Roulette Azur” - kwiaty białe z szeroką, fioletową obwódką na końcach płatków, wys. ok. 25 cm,
  • „Roulette Cherry” - kwiaty białe z szeroką, bordową obwódką na końcach płatków, wys. ok. 25 cm,
  • „Verso” - kwiaty dwukolorowe, kremowo-niebieskie, z mocno pofalowanymi brzegami płatków, wys. 25 cm.

Odmian skrętnika mieszańcowego jest jednak znacznie więcej i każdego roku na rynku pojawiają się kolejne, dlatego z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś interesującego.

Oceń artykuł
4,05 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także