Jak uprawiać trójsklepkę, która kwitnie późną jesienią

0
Kwiat trójsklepki owłosionej
Kwiaty trójsklepki wyróżniają się egzotyczną urodą. Co zaskakujące - pojawiają się późną jesienią i zdobią ogród nawet w listopadzie.

Trójsklepka owłosiona nie jest bardzo popularna, ale warto na nią zwrócić uwagę. Ma bardzo ciekawe kwiaty i kwitnie nawet w listopadzie. Piszemy, jak uprawiać trójsklepkę.

Rzadko która roślina uprawiana w naszych ogrodach może pochwalić się tak niezwykłymi i egzotycznie wyglądającymi kwiatami jak trójsklepka owłosiona. Wprawdzie aby w pełni docenić urodę jej kwiatów, trzeba oglądać je z bliska, gdyż są dość małe, ale za to kiedy się im przyjrzymy, z pewnością zachwycą nas swoim niezwykłym kształtem i fantazyjnym ubarwieniem.

Zobacz zdjęcia

Trójsklepka

Trójsklepka jest nazywana ropuszym storczykiem lub ropuszą lilią, bo przypomina te kwiaty.

Prosaica - pixabay.com
Kwiat trójsklepki

Kwiaty trójsklepki najczęściej są białe w bordowe kropki, ale są także inaczej ubarwione odmiany.

HelgaKa - pixabay.com
Kwitnąca trójsklepka owłosiona

Trójsklepka nie lubi przesadzania, więc zanim ją posadzimy, zastanówmy się nad miejscem.

Zwaan6 - pixabay.com
Trójsklepka owłosiona

Trójsklepka nie może rosnąć w słońcu, ani miejscu podmokłym. Najbardziej odpowiada jej półcień i wilgotna gleba.

Die-Iry - pixabay.com

Trójsklepka czyli ropuszy storczyk lub ropusza lilia

Trójsklepki kwitną jesienią – od września do listopada. Pojawiające się szczytach pędów gwiazdkowate kwiaty, przypominają wyglądem niewielkie, egzotyczne storczyki. To dlatego rośliny bywają nazywane storczykiem ropuszym lub lilią ropuszą, gdyż pokrojem przypominają klasyczne lilie.

Podpowiadamy: Jak uprawiać storczyki w ogrodzie

Kwiaty trójskepki mają 6 sztywnych, wywiniętych na zewnątrz i ułożonych gwieździście płatków (działek okwiatu), spłaszczone pręciki pylników i wystający słupek, zakończony potrójnym znamieniem. Kwiaty zwykle są białe i pokryte licznymi, bordowymi kropkami.

Są jednak odmiany, które mają bardziej wyszukany rysunek na płatkach, np. „Masamunei” o liliowych kwiatach ozdobionych nieregularnymi, licznymi, fioletowymi cętkami. Istnieją też odmiany trójsklepki, które wyróżnia nietypowy kolor. Można spotkać np. całkowicie białą i później kwitnącą od gatunku odmianę „Alba”, bordowo kwitnącą odmianę „Raspberry Mouse” czy odmianę „Tojen” o biało-kremowych płatkach z jasnym, różowo-fioletowym marginesem.

Oprócz oryginalnych kwiatów, ozdobą rośliny są jej duże, lancetowate, jasnozielone, lekko owłosione liście, osadzone na wzniesionych, nierozgałęzionych, owłosionych pędach. Dorasta do ok. 40-60 cm wysokości.

Gdzie posadzić trójsklepkę

Jeśli jednak chcemy podziwiać urodę egzotycznie wyglądających kwiatów trójsklepki, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe. Trójsklepka owłosiona jest byliną kłączową i może pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat, dlatego należy wybrać dla niej stanowisko bardzo starannie.

Trójsklepka nie lubi wysokich temperatur i ostrego słońca, dlatego najbardziej odpowiedni będzie dla niej jasny półcień (w południe rośliny powinny być osłonięte przed palącym słońcem). Roślina zniesie też większe zacienienie, ale wtedy może zacząć się pokładać i trochę słabiej kwitnąć.

Polecamy też: Cyklameny do ogrodu. Jak uprawiać "fiołki alpejskie" na rabatach

Wilgoć tak, woda nie! Ważne w uprawie trójsklepki

Oprócz odpowiedniego stanowiska, trójsklepka oczekuje też dobrego, żyznego, przepuszczalnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, gdyż jako roślina pochodząca z terenów leśnych nie znosi suszy. Gleba, na której będzie rosła, nie może jednak kumulować wody (szczególnie w okresie zimowym), gdyż wtedy trójsklepce grozi zgnicie.

Aby nie dopuścić do jej nadmiernego zalewania przez opady lub zimowe roztopy, dno dołka, w którym będzie posadzona, warto wyłożyć warstwą grubego żwirku, pełniącego rolę drenażu. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie podłoże, zwykle dość dobrze znosi zimę i tylko w najchłodniejszych rejonach kraju, późną jesienią wymaga lekkiego okrycia warstwą liści, trocin lub torfu.

Choroby i rozmnażanie trójsklepki

Trójsklepka owłosiona zwykle nie sprawia większych problemów, choć na wilgotnych stanowiskach, w ciepłe lata może ją atakować mączniak. W odpowiednich warunkach rzadko jednak choruje i ładnie się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów, choć nie jest rośliną inwazyjną.

Można rozmnażać ją za pomocą wysiewu nasion, ale ponieważ nie jest to zbyt proste, w uprawie amatorskiej młode egzemplarze częściej uzyskuje się przez podział roślin bardzo wczesną wiosną.

Podpowiadamy: Jakie wymagania ma tawułka Arendsa

Trójsklepka w ogrodzie – ozdoba półcienia

W ogrodzie trójsklepka owłosiona nie jest może rośliną szczególnie okazałą, ale z pewnością jest jedną z bardziej oryginalnych. Ze względu na późny termin kwitnienia, ożywia też ogród w czasie, kiedy większość roślin już przekwitła.

Doskonale sprawdza się w półcieniu i dobrze wygląda w towarzystwie fiołków, paproci, funkii czy tawułek Arendsa. Nadaje się też do sadzenia jako obwódka dla grup krzewów ozdobnych. Jest też doskonałą rośliną do uprawy w ogrodach naturalistycznych, leśnych, a nawet orientalnych, gdyż pochodzi z Japonii

Najlepiej prezentuje się na eksponowanych stanowiskach lub w jednogatunkowych grupach. Nie powinna być natomiast sadzona razem z dużymi bylinami, gdyż łatwo mogłyby ją zdominować i przysłonić niewielkie kwiaty.

Można ją również uprawiać w pojemnikach, a jej oryginalne kwiaty do cięcia (w wazonie długo zachowują trwałość).

Sprawdź: W jakiej strefie mrozowej mieszkasz i jakie rośliny dobrze przetrwają zimę w Twoim ogrodzie

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także