Jak uprawiać storczyk dendrobium i co robić, żeby kwitł

0
Dendrobium nobile
Storczyki dendrobium kwitną obficie i długo. A do tego należą do roślin, które dobrze oczyszczają powietrze z toksyn.

Storczyki to wyjątkowe rośliny, również pod względem liczby gatunków i odmian. Dlatego warto sięgnąć również po inne niż popularny falenopsis i zainteresować się np. storczykami dendrobium.

Storczyki już dawno skradły nasze serca i stały się naszymi ulubieńcami. W mieszkaniach najczęściej spotykamy je w postaci popularnego falenopsisa, jednak istnieje też kilka innych gatunków, które można uprawiać w doniczkach. Należy do nich między innymi dendrobium.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie rozmnażać storczyki

Ten niezwykle liczny rodzaj liczy sobie ponad 1500 gatunków roślin, występujących w różnych częściach świata i różnych strefach klimatycznych. Rośliny do niego zaliczane cechuje ogromna różnorodność form i rozmiarów, a także bogactwo barw i kształtów kwiatów. Niewiele z nich nadaje się do uprawy w mieszkaniach, ale niektóre radzą sobie z tym całkiem dobrze. Należy do nich między innymi dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) i jego liczne mieszańce.

Zobacz zdjęcia

Dendrobium nobile - dendrobium szlachetne

Kwiaty storczyka dendrobium pojawiają się na sztywnych, wzniesionych pędach, zwanych pseudobulwami.

Katarzyna Laszczak
Storczyk dendrobium

Storczyki dendrobium kwitną długo i bardzo obficie.

Katarzyna Laszczak
Storczyki dendrobium

U dendrobium na pędach są nie tylko kwiaty, ale też liście (inaczej niż np. u falenopsisów).

Katarzyna Laszczak
Dendrobium

Storczyki dendrobium należą do kwiatów, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i smogu.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium Stardust Firebird

Storczyki Dendrobium nobile mają liczne gatunki mieszańcowe.

Katarzyna Laszczak
Storczyk dendrobium Stardust Firebird

Storczyki dendrobium Stardust mają drobniejsze kwiaty niż dendrobium szlachetne, m.in. od którego pochodzą, ale kwitną wyjątkowo obficie.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium Stardust Chiyomi

Storczyki dendrobium Stardust mają kwiaty pomarańczowe (Firebird) lub żółte (Chiyomi). Ich wymagania uprawowe są bardzo zbliżone do storczyków dendrobium nobile.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium phalaenopsis

Poza dendrobium szlachetnym (Dendrobium nobile) te storczyki mają też inne gatunki, np. Dendrobium phalaenopsis, które różnią się od nich wymaganiami.

Dorne - morguefile.com
Storczyk Dendrobium phalaenopsis

Storczyk Dendrobium phalaenopsis ma kwiaty podobne do popularnych falenopsisów, ale inny pęd i liście.

Dorne - morguefile.com
Storczyk Dendrobium kingianum

Storczyk Dendrobium kingianum spotyka się niekiedy w uprawie domowej.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium kingianum

Storczyki z tego gatunku są drobniejsze niż dendrobium szlachetne. Ale są też bardzo zróżnicowane między sobą (pod względem wyglądu kwiatów). Niektóre odmiany pachną.

Katarzyna Laszczak
Storczyk Dendrobium bracteosum

Kwiaty storczyka Dendrobium bracteosum są niewielkie, ale pachnące. Pojawiają się na pędach, które wyglądają jak zdrewniałe i suche.

Katarzyna Laszczak
Storczyk Dendrobium delicatum

Storczyk Dendrobium delicatum w naturze rośnie na skałach, rzadziej na gałęziach drzew. Ma pachnące kwiaty i szybko rośnie.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium findlayanum

Dendrobium findlayanum ma nie tylko atrakcyjne kwiaty, ale też pędy, na których wyrastają.

Katarzyna Laszczak
Dendrobium typu yamamoto

Dendrobia yamamoto to krzyżówki dendrobium szlachetnego. Przeważnie mają większe kwiaty, ale podobne wymagania (szczególnie ważne są różnice temperatur między dniem i nocą).

Katarzyna Laszczak
Storczyk Dendrobium amethyestoglossum

Kwiaty storczyka Dendrobium amethyestoglossum tworzą efektowne, zwisające grona.

Katarzyna Laszczak
Storczyk Dendrobium amethyestoglossum

Storczyk Dendrobium amethyestoglossum nadaje się do uprawy domowej. Dość chętnie kwitnie, szczególnie jeśli zapewni mu się różnice temperatur między dniem i nocą.

Katarzyna Laszczak

Jak wyglądają storczyki dendrobium

Storczyki dendrobium nobile rozwijają zgrubiałe, członowate, długie, sztywne, wzniesione pędy nazywane pseudobulwami (30-70 cm długości) i mają zielone, eliptyczne, wydłużone liście, ułożone na pędzie naprzemiennie. Kwiaty wyrastają z węzłów na pędach i są zebrane po kilka w niewielkie, groniaste kwiatostany.

Pojedyncze kwiaty są duże i w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory. Starsze egzemplarze potrafią tworzyć ich nawet kilkadziesiąt, dlatego roślina w czasie kwitnienia wygląda naprawdę spektakularnie.

Sprawdź: Dlaczego storczyk nie kwitnie i jak go do tego zachęcić

Jak pielęgnować storczyk dendrobium, żeby zakwitł

Jeśli jednak storczyk dendrobium ma zakwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, w przeciwnym razie wytworzy jedynie ulistnione pędy bez kwiatów. Dendrobium nobile zasiedla w naturze rejony górskie i należy do storczyków lubiących chłód (temperatura w jego otoczeniu nie może jednak spadać poniżej 5°C).

Od maja do jesieni preferuje temperatury ok. 18-22 °C i dobrze czuje się w ogrodzie, w miejscu chłodnym, przewiewnym i jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem. W tym czasie potrzebuje też systematycznego nawożenia odżywkami dla storczyków oraz regularnego (co 5-7dni), choć umiarkowanego podlewania.

Bardzo dobrze reaguje też na podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ustawić go w pobliżu oczka wodnego lub stawu.

Jesienią dendrobium należy zabrać z ogrodu i przenieść do chłodnego, ale jak najbardziej widnego pomieszczenia, gdzie będzie mogło przejść okres spoczynku (np. na chłodną, jasną werandę lub klatkę schodową). W tym czasie zaprzestajemy jego nawożenia, a podlewanie ograniczamy do absolutnego minimum. Jednak pseudobulwy i korzenie muszą pozostać jędrne, dlatego jeśli się marszczą, rośliny należy lekko podlać i podwyższyć wokół nich wilgotność powietrza.

Polecamy też: Przepiękne storczyki cymbidium i podpowiadamy, jak o nie dbać

W okresie spoczynku, kluczowym elementem odpowiadającym za późniejsze kwitnienie roślin jest temperatura. Od października do końca grudnia powinna ona wynosić ok. 10–12°C w dzień i ok. 8–10°C w nocy, gdyż tylko wtedy uda się roślinie wytworzyć pąki kwiatowe.

Kwitnące dendrobium szlachetne

W styczniu storczyka można powoli przygotowywać do zmiany warunków, podwyższając temperaturę w miejscu jego zimowania o kilka stopni. W lutym można już przenieść go do mieszkania, zwiększając podlewanie i ustawiając doniczkę w chłodnym (temperatura może być pokojowa, ale nadal niższa w nocy niż w dzień) i jak najbardziej widnym miejscu.

Kwiaty dendrobium pojawiają się w lutym-marcu i pozostają na pędach przez kilka tygodni.

Sprawdź: Kiedy i jak przesadzać storczyki

Co zrobić, kiedy storczyk dendrobium przekwitnie

Po przekwitnieniu pseudobulwę, na której się rozwinęły można wyciąć przy samych korzeniach (bardzo rzadko kwitną powtórnie na tym samym pędzie), a storczyka przesadzić do nowej, niedużej doniczki (tylko jeśli stara jest już za ciasna, zwykle co 2-3 lata). Kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków, ponownie warto go wynieść na balkon lub do ogrodu.

Rozmnażanie storczyka dendrobium

Podczas przesadzania, rośliny można też podzielić, ale tylko wtedy, gdy egzemplarz jest bardzo rozrośnięty i po podziale każda kępa będzie posiadać co najmniej 3-4 pseudobulwy.

UWAGA: dendrobium tak jak inne storczyki nie rosną w ziemi kwiatowej. Potrzebne jest specjalne podłoże dla storczyków (najczęściej złożone z kory, rozdrobnionych łupin orzechów kokosowych, mchu torfowca itd.). Bez trudu kupimy odpowiednią mieszankę.

Czy wiesz, że...

Storczyki dendrobium skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. To dodatkowy powód, żeby zająć się ich uprawą.

Dowiedz się: Jakie rośliny domowe dobrze oczyszczają powietrze

Inne storczyki z rodzaju dendrobium – inne wymagania

Obok bardzo popularnego dendrobium nobile, w mieszkaniach można też uprawić kilka innych gatunków z tego rodzaju (np. Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum). Zanim jednak się na to zdecydujemy, musimy bliżej poznać ich wymagania, gdyż mogą być one całkiem różne.

Przykładowo dendrobium phalaenopsis w przeciwieństwie do swojego kuzyna Dendrobium nobile jest ciepłolubny i przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej, choć zróżnicowanej. (18-24°C). Kwitnie też w innym czasie (zwykle od wiosny do jesieni).

Podpowiadamy: Jak uprawiać denrobium phalaenopsis i co robić, żeby kwitło

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także