Jak uprawiać runiankę japońską – ładną i wiecznie zieloną roślinę okrywową

0
Runianka japońska
Runianka japońska ma piękne, ciemnozielone liście. Nie traci ona swojego atrakcyjnego wyglądu nawet zimą.

Runianka japońska ze względu na swoje walory ozdobne i niewielkie wymagania uprawowe z pewnością zasługuje na miano lidera wśród roślin okrywowych. Sprawdźcie, dlaczego warto ją mieć w ogrodzie i jak o nią zadbać.

Jak wygląda runianka japońska

Runianka japońska pięknie rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Wytwarza bardzo ładne, błyszczące, skórzaste liście, tworzące na szczytach pędów rozłożyste, parasolowate rozety. Wiosną rozwija małe, ale liczne, białe kwiaty zebrane w groniaste, szczytowe kwiatostany (w kwietniu-maju). Czasami po przekwitnieniu zawiązuje też owoce, przypominające wyglądem okrągłe, białe, błyszczące perełki, które pięknie kontrastują z zielenią liści. Co ważne – liście runianki są zielone przez cały rok, również zimą.

ZOBACZ zdjęcia runianki japońskiej

Runianka japońska wiosną

Runianka japońska jest zielona przez cały rok. Wiosną wypuszcza nowe pędy, które początkowo mają jaśniejszy kolor.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty runianki japońskiej

W kwietniu i maju runianka może zakwitać, jednak jej główną ozdobą są liście.

Katarzyna Laszczak
Runianka odmiany Variegata

Runianka odmiany Variegata ma liście obrzeżone na biało.

Katarzyna Laszczak
Zielony dywan z runianki

Runianka to znakomita roślina zadarniająca. Szybko tworzy zielony kobierzec.

Katarzyna Laszczak
Runianka japońska - kwiat

Runianka jest odporna na wiele niekorzystnych czynników, w tym zanieczyszczenia (można ją sadzić np. przy ulicach).

Katarzyna Laszczak
Liście runianki

Runianka doskonale rośnie w cieniu i nie jest wymagająca. Potrzebuje jednak wilgotnego podłoża.

Katarzyna Laszczak

Zielony dywan z runianki

Runianka to idealna roślina do osłaniania wolnych przestrzeni pod drzewami lub na rabatach, ale nadaje się też do sadzenia cmentarzach. Może być również wykorzystywana do stabilizowania skarp i nasypów, jednak wyłącznie na stanowiskach wilgotnych. Doskonale radzi sobie w cieniu i półcieniu, dlatego jest niezastąpiona w ogrodach leśnych. Wspaniale prezentuje się również w pobliżu chodów, altan lub tarasów.

Polecamy również: Wiecznie zielony i kwitnący barwinek. Jak go uprawiać w ogrodzie

Dobrze też wygląda w zestawieniu z innymi roślinami wiosennymi np. wrzoścami, ciemiernikami i przylaszczkami oraz roślinami sezonowymi, preferującymi stanowiska półcieniste jak np. begonie stale kwitnące czy niecierpki.

Zielony dywan z runianki wspaniale podkreśli również urodę krzewów ozdobnych o podobnych warunkach uprawowych jak np. różaneczników czy hortensji. W miejscach niezbyt intensywnie użytkowanych może też pełnić rolę oryginalnego trawnika.

Ładne odmiany runianki

Oprócz czystego gatunku runianki, na rynku możemy też znaleźć kilka jej odmian ozdobnych jak np.:

  • „Green Sheen” - zwarta, niska odmiana o błyszczących, ciemnozielonych liściach, wys. ok. 20 cm,
  • „Green Carpet”- dobrze krzewiąca się i szybko rosnąca odmiana o zielonych, dużych, błyszczących liściach, wys. 15-20 cm,
  • „Variegata” - ozdobna, niska, wolno rosnąca i niezbyt silnie krzewiąca się odmiana o zielonych, biało-obrzeżonych, błyszczących liściach, wymaga nieco więcej światła, niż gatunek, wys. ok. 15 cm.

Runianka odporna niemal na wszystko

Runianka jest bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca, dlatego z pewnością sprawdzi się w każdym ogrodzie. Bardzo dobrze czuje się w miejscach niedoświetlonych, jest dostatecznie odporna na niskie temperatury i mało wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Rzadko też pada ofiarą chorób i szkodników.

Nie wymaga także systematycznego przycinania, choć zabieg znosi bardzo dobrze i jeśli wiosną wierzchołki jej pędów zostaną przycięte, ładniej będzie się rozkrzewiać i wypuści więcej pędów.

Poznaj: Tawułkę Arendsa, która pięknie komponuje się z runianką

Bez tego runianka nie będzie dobrze rosła

Jedno, czego runianka bezwzględnie potrzebuje to przepuszczalne, lekko kwaśne, próchnicze, świeże i stale lekko wilgotne podłoże, gdyż nie znosi suszy. Z tego samego powodu nie powinna być sadzona pod drzewami o znajdującym się płytko pod ziemią systemie korzeniowym jak np. brzoza, sosna.

Nie przepada też za słońcem i upałem, dlatego niezbyt dobrze czuje się na gorących i nasłonecznionych stanowiskach.

Będzie również wdzięczna za dokarmianie jej nawozami organicznymi (dobrze rozłożonym kompostem lub biohumusem), choć na żyznych, próchniczych glebach bez nawożenia też sobie poradzi.

Co robić, żeby runianka nie rozrosła się zbytnio

Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, nie będzie nam sprawiać problemów i z czasem utworzy bardzo ładny, zielony dywan z liści. Jeżeli posiadamy niewielki ogród lub chcemy utrzymać roślinę w jednym miejscu, możemy zapobiec jej nadmiernemu rozrastaniu się, stosując bariery korzeniowe (np. wkopane w podłoże pasy z grubej folii) lub wybierając odmiany o słabym wzroście (np. „Variegata).

Jak rozmnażać runiankę

Planując uprawę runianki w ogrodzie, najlepiej zdecydować się na zakup gotowych sadzonek u producenta lub w centrum ogrodniczym, gdyż jej samodzielne rozmnażanie za pomocą nasion jest dość trudne. O sadzonki możemy też poprosić znajomego lub sąsiada, który uprawia roślinę. Można je uzyskać przez podział dorosłego egzemplarza lub oddzielenie od niego ukorzenionych rozłogów (zabieg najlepiej przeprowadzić pod koniec lata – sierpień/wrzesień). Z rośliny można również pozyskać sadzonki zielne (lipiec).

Polecamy: Inne rośliny okrywowe, które zapełnią puste miejsca w ogrodzie

Uwaga

Decydując się na uprawę runianki, warto jednak pamiętać, że ma właściwości trujące, lepiej wiec nie sadzić jej w miejscu dostępnym dla dzieci.

 

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także