Jak uprawiać rośliny w szkle. Zakładamy szklany ogródek

0
Ogródek w szkle
Kilka niewielkich roślin może stworzyć bardzo efektowny ogród w szkle.

Ogród w szkle to bardzo modna i ładna dekoracja. Podpowiadamy, jak samodzielnie założyć las w słoiku (i nie tylko).

Jeśli lubimy eksperymenty i cenimy sobie oryginalność, powinniśmy pomyśleć o założeniu ogrodu w szkle. Wprawdzie nie jest to zadanie proste, ale jeśli uda się nam stworzyć własny szklany ogród, jego pielęgnacja i obserwacja da nam naprawdę dużo satysfakcji.

Zobacz zdjęcia

Rośliny w szkle

Ostatnio popularny jest "las w słoiku", ale do uprawy w szkle nadaje się wiele różnych roślin i można zakładać ogródki o różnym charakterze.

Katarzyna Laszczak
Kompozycja roślin w szkle

Zakładając ogród w szkle musimy dobrze przemyśleć wybór roślin i uwzględnić ich preferencje. Ponieważ rośliny będą umieszczone w tym samym środowisku, muszą mieć takie same wymagania.

Katarzyna Laszczak
Rośliny w słoiku

Przy zakładaniu ogrodu w szkle bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża (najlepiej żeby było odkażone, np. w piekarniku).

Katarzyna Laszczak
Kolorowe rośliny w szklanym naczyniu

W szklanych naczyniach sadzi się rośliny o niewielkim wzroście. Pięknie wyglądają np. rośliny o kolorowych liściach (niedośpian, fitonia, fikus pnący).

Katarzyna Laszczak
Kompozycja roślin w słoju

Wiele roślin bardzo lubi warunki, jakie panują w szklanych naczyniach - jest tak podwyższona wilgotność powietrza i ciepło.

Katarzyna Laszczak
Sukulenty w szkle

W szklanych naczyniach można uprawiać także sukulenty. Ale naczynia dla nich powinny być otwarte, a podłoże bardzo przepuszczalne.

Katarzyna Laszczak
Dekoracja z roślin w słoiku

Zakładając ogród w słoju, warto zadbać nie tylko o rośliny, ale i dekoracje - kamienie, warstwy żwiru, a nawet muszle itp.

Katarzyna Laszczak
Rośliny w zamykanych słojach

Przygotowanie ogródka w zamykanym naczyniu musi być szczególnie staranne. Pamiętajmy też, że nie można go zamknąć od razu - robi się to stopniowo.

Katarzyna Laszczak
Mini szklany ogródek

Do założenia mini szklanego wystarczy dosłownie kilka roślin i słoik.

Katarzyna Laszczak

Zanim założysz ogródek w szkle

Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się ogródkiem w szkle, musimy wiedzieć, jak go założyć, aby później nie przysporzył nam więcej zmartwień niż radości. Do stworzenia ogródka będziemy potrzebowali odpowiednich roślin, naczyń oraz podłoża, a także dość oryginalnych narzędzi takich jak długa pęseta, gąbka na patyku, szeroki lejek lub tuba z kartonu oraz łyżka przywiązana do kijka lub bambusowy patyk (np. do szaszłyków).

Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wybrać odpowiednie naczynie, które powinno być szersze na dole i węższe u góry oraz mieć przeźroczyste ścianki (np. szklane kule, szerokie słoje, duże, pękate kielichy).

Polecamy: Jak tworzyć kompozycje z kwiatów doniczkowych. Poradnik

Uprawa roślin w szkle - wybór naczynia

Naczynie może być też zamykane (np. szklaną pokrywką lub korkiem), co jest rozwiązaniem dość ciekawym. Do jego zalet można zaliczyć zamknięty obieg wody, zwalniający nas z obowiązku częstego podlewania roślin (podlewamy dopiero wtedy, gdy woda przestaje zbierać się na ściankach naczynia) oraz łatwość stworzenia specyficznego, wilgotnego mikroklimatu, w którym wiele roślin czuje się bardzo dobrze.

Wadą zamykanego pojemnika jest natomiast skraplanie się wody na jego wewnętrznych ściankach, intensywniejszy wzrost glonów oraz większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Wybieramy rośliny do szklanego ogródka

Kiedy już wybierzemy odpowiednie naczynie, możemy przystąpić do wyboru roślin. Do uprawy w szkle najlepsze będą gatunki wolno rosnące, płytko korzeniące się i osiągające niewielkie rozmiary.

Jeśli chcemy uprawiać je w zamykanych słojach, muszą też cenić sobie wilgotne środowisko, dlatego odpowiednich roślin powinniśmy poszukać wśród niskich paproci (np. adiantum, orliczka), miniaturowych storczyków, peperomii, fitonii, niedośpianów, widliczek, marant, skrytokwiatów, solejrolii czy fikusów pnących. Z kwitnących roślin dobrze sprawdzają się też miniaturowe skrzydłokwiaty.

Podpowiadamy: Jak uprawiać skrzydłokwiaty

Nieco inne gatunki powinniśmy natomiast wybrać, jeśli planujemy stworzenie ogródka w szklanym, ale płaskim, szerokim i otwartym naczyniu. Nie uzyskamy w nim tak wysokiej wilgotności jak w szklanym, zamkniętym słoju, dlatego możemy pokusić się o uprawę gatunków preferujących bardziej suche otoczenie, takich jak kaktusy i sukulenty (np. kalanchoe, litopsy, eszewerie).

Roślin kochających wilgoć pod żadnym pozorem nie wolno natomiast łączyć z gatunkami preferujących suszę.

Przygotowujemy podłoże do uprawy roślin w szkle

Kiedy mamy już wybrane rośliny i naczynia, powinniśmy poszukać odpowiedniego podłoża. Idealna ziemia do szklanego słoja powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i wolna od chorobotwórczych zarazków (np. odkażona w piekarniku) oraz dostosowana do wymagań danego gatunku roślin.

W ogródku niezbędny będzie też drenaż (kulki keramzytu, żwir), gdyż szklane pojemniki nie posiadają otworów odpływowych, przez co nadmiar wody gromadzi się na dnie i powoduje gnicie korzeni. Do dekoracji przyda się również trochę mchu, białego żwirku lub ciekawych kamyków, którymi będzie można wyłożyć górną warstwę podłoża.

Jak uprawiać rośliny w szkle. Zakładamy szklany ogródek - zdjęcie 2

Zakładamy ogródek w szkle

Zakładanie ogródka rozpoczynamy od wyłożenia na dnie naczynia warstwy drenażu i przykrycia go warstewką sproszkowanego węgla drzewnego (zapobiegnie zakwaszeniu gleby i pomoże pozbyć się z podłoża szkodliwych substancji).

Na tak przygotowany podkład, za pomocą szerokiego lejka lub tekturowej tuby wsypujemy właściwe podłoże. Przed sadzeniem roślin, podłoże lekko ugniatamy i za pomocą patyczka robimy w nim kilka otworów, w których umieszczamy korzenie roślin, wkładając je do wnętrza słoja za pomocą pęsety. Następnie ziemię lekko ugniatamy, delikatnie podlewamy i dekorujemy kamykami, mchem lub żwirkiem.

Poznaj: "Szczęśliwy bambus", czyli dracenę Sandera. Roślinę, którą można uprawiać w ziemi i w wodzie

Jak pielęgnować rośliny w szklanych naczyniach

Pielęgnacja ogródka polega głównie na podlewaniu roślin w razie potrzeby oraz usuwaniu glonów, pokrywających wewnętrzne ścianki naczynia (np. za pomocą gąbki przymocowanej do patyka).

Prawidłowo pielęgnowane rośliny, na długo pozostaną atrakcyjną ozdobą wnętrza, dlatego z pewnością warto o nie troskliwie zadbać. Niektóre nawet przez wiele lat, jak np. ogród w słoju Davida Latimera, który nie był otwierany i podlewany przez ponad 40 lat – w naczyniu wytworzył się mikroklimat pozwalający przetrwać roślinom.

 

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także