Jak uprawiać rośliny w szkle. Zakładamy szklany ogródek

0
Rośliny uprawiane w szkle
Stworzenie ogródka w szklanej butli wymaga cierpliwości i staranności, ale efekt jest bardzo ciekawy.

Jeśli lubimy eksperymenty i cenimy sobie oryginalność, powinniśmy pomyśleć o założeniu szklanego ogródka. Wprawdzie nie jest to zadanie proste, ale jeśli uda się nam stworzyć własny szklany ogród, jego pielęgnacja i obserwacja da nam naprawdę dużo satysfakcji.

Zanim założysz ogródek w szkle

Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się ogródkiem w szkle, musimy wiedzieć, jak go założyć, aby później nie przysporzył nam więcej zmartwień niż radości. Do stworzenia ogródka będziemy potrzebowali odpowiednich roślin, naczyń oraz podłoża, a także dość oryginalnych narzędzi takich jak długa pęseta, gąbka na patyku, szeroki lejek lub tuba z kartonu oraz łyżka przywiązana do kijka lub bambusowy patyk (np. do szaszłyków).

Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy wybrać odpowiednie naczynie, które powinno być szersze na dole i węższe u góry oraz mieć przeźroczyste ścianki (np. szklane kule, szerokie słoje, duże, pękate kielichy).

Polecamy: Jak tworzyć kompozycje z kwiatów doniczkowych. Poradnik

Paproć w szklanym pojemniku

W szklanych pojemnikach najlepiej uprawiać rośliny, które rosną powoli i nie osiągają znacznych rozmiarów.

Katarzyna Dębek
Paproć w zamkniętym naczyniu

W zamkniętych pojemnikach można uprawiać rośliny, które lubią wilgoć. Nie musimy ich często podlewać, bo woda będzie częściowo krążyć w obiegu zamkniętym.

Katarzyna Dębek
Rośliny w otwartym szklanym pojemniku

Jeśli chcemy uprawiać sukulenty, czy inne rośliny, które nie tolerują nadmiaru wody, musimy wybrać otwarty pojemnik.

Unsplash - pixabay.com
Rośliny w szkle

Poza samymi roślinami, w szklanym naczyniu możemy umieścić akcenty dekoracyjne - muszle, kamienie itp.

Katarzyna Laszczak
Rośliny w szklanych butlach

Pamiętajmy, żeby w jednym naczyniu sadzić rośliny o podobnych wymaganiach, szczególnie dotyczących wilgotności.

Katarzyna Laszczak

Uprawa roślin w zamykanych naczyniach

Naczynie może być też zamykane (np. szklaną pokrywką lub korkiem), co jest rozwiązaniem dość ciekawym. Do jego zalet można zaliczyć zamknięty obieg wody, zwalniający nas z obowiązku częstego podlewania roślin (podlewamy dopiero wtedy, gdy woda przestaje zbierać się na ściankach naczynia) oraz łatwość stworzenia specyficznego, wilgotnego mikroklimatu, w którym wiele roślin czuje się bardzo dobrze.

Wadą zamykanego pojemnika jest natomiast skraplanie się wody na jego wewnętrznych ściankach, intensywniejszy wzrost glonów oraz większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Wybieramy rośliny do szklanego ogródka

Kiedy już wybierzemy odpowiednie naczynie, możemy przystąpić do wyboru roślin. Do uprawy w szkle najlepsze będą gatunki wolno rosnące, płytko korzeniące się i osiągające niewielkie rozmiary.

Jeśli chcemy uprawiać je w zamykanych słojach, muszą też cenić sobie wilgotne środowisko, dlatego odpowiednich roślin powinniśmy poszukać wśród niskich paproci (np. adiantum, orliczka), miniaturowych storczyków, peperomii, fitonii, widliczek, marant, skrytokwiatów, solejrolii czy fikusów pnących.

Zobacz: Najpiękniejsze storczyki [ZDJĘCIA]

Nieco inne gatunki powinniśmy natomiast wybrać, jeśli planujemy stworzenie ogródka w szklanym, ale płaskim, szerokim i otwartym naczyniu. Nie uzyskamy w nim tak wysokiej wilgotności jak w szklanym, zamkniętym słoju, dlatego możemy pokusić się o uprawę gatunków preferujących bardziej suche otoczenie, takich jak kaktusy i sukulenty (np. kalanchoe, litopsy, eszewerie).

Roślin kochających wilgoć pod żadnym pozorem nie wolno natomiast łączyć z gatunkami preferujących suszę.

Przygotowujemy podłoże do uprawy w szkle

Kiedy mamy już wybrane rośliny i naczynia, powinniśmy poszukać odpowiedniego podłoża. Idealna ziemia do szklanego słoja powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i wolna od chorobotwórczych zarazków (np. odkażona w piekarniku) oraz dostosowana do wymagań danego gatunku roślin.

W ogródku niezbędny będzie też drenaż (kulki keramzytu, żwir), gdyż szklane pojemniki nie posiadają otworów odpływowych, przez co nadmiar wody gromadzi się na dnie i powoduje gnicie korzeni. Do dekoracji przyda się również trochę mchu, białego żwirku lub ciekawych kamyków, którymi będzie można wyłożyć górną warstwę podłoża.

Zakładamy ogródek w szklanym naczyniu

Zakładanie ogródka rozpoczynamy od wyłożenia na dnie naczynia warstwy drenażu i przykrycia go warstewką sproszkowanego węgla drzewnego (zapobiegnie zakwaszeniu gleby i pomoże pozbyć się z podłoża szkodliwych substancji).

Na tak przygotowany podkład, za pomocą szerokiego lejka lub tekturowej tuby wsypujemy właściwe podłoże. Przed sadzeniem roślin, podłoże lekko ugniatamy i za pomocą patyczka robimy w nim kilka otworów, w których umieszczamy korzenie roślin, wkładając je do wnętrza słoja za pomocą pęsety. Następnie ziemię lekko ugniatamy, delikatnie podlewamy i dekorujemy kamykami, mchem lub żwirkiem.

Poznaj: "Szczęśliwy bambus", czyli dracenę Sandera. Roślinę, którą można uprawiać w ziemi i w wodzie

Jak pielęgnować rośliny w szklanych naczyniach

Pielęgnacja ogródka polega głównie na podlewaniu roślin w razie potrzeby oraz usuwaniu glonów, pokrywających wewnętrzne ścianki naczynia (np. za pomocą gąbki przymocowanej do patyka). Prawidłowo pielęgnowane rośliny, na długo pozostaną atrakcyjną ozdobą wnętrza, dlatego z pewnością warto o nie troskliwie zadbać. Niektóre nawet przez wiele lat, jak np. ogród w słoju Davida Latimera, który nie był otwierany i podlewany przez 40 lat – w naczyniu wytworzył się mikroklimat pozwalający przetrwać roślinom.

 

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także