Jak uprawiać przebiśniegi - kwiaty wczesnej wiosny

3
Przebiśniegi
Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Bez problemu możemy uprawiać je w ogrodzie.

Przebiśniegi są jednymi z pierwszych kwiatów, pojawiających się w naszych ogrodach. Na pozór delikatne i wiotkie, zgodnie z nazwą, rzeczywiście są w stanie przebić się przez resztki zalegającego śniegu.

Przebiśniegi (śnieżyczka przebiśnieg, Galanthus nivalis) występują w Polsce i dużych rejonach Europy w stanie dzikim. Długo jednak były zagrożone całkowitym wyginięciem, więc dziko rosnące przebiśniegi są objęte częściową ochroną gatunkową. Jednak możemy posadzić przebiśniegi ogrodowe.

Zobacz zdjęcia

Pierwsze przebiśniegi

Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale są w stanie rzeczywiście przebić się przez śnieg.

Katarzyna Laszczak
Kwitnące przebiśniegi

Przebiśniegi mają przyjemny zapach, ale UWAGA - są trujące.

Katarzyna Laszczak
Kwiat przebiśniegu

Dzwonkowaty biały kwiat przebiśniegu zdobi zielona plamka.

Katarzyna Laszczak
Przeniśniegi na trawniku

Przebiśniegi na ogrodowym trawniku wyglądają uroczo i naturalnie.

Hans - pixabay.com
Kwitnące przebiśniegi

Przebiśniegi mogą rosnąć pod drzewami i krzewami.

Kapa65 - pixabay.com
Pszczoła na przebiśniegach

Przebiśniegi to rośliny miododajne. Jako jedne z pierwszych dostarczają pokarmu pszczołom.

LittleThought - pixabay.com
Przebiśniegi w śniegu

Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale zgodnie z nazwą - radzą sobie ze śniegiem.

Sunflair - pixabay.com
Kwiat śnieżycy

Śnieżyca, w przeciwieństwie do przebiśniegu, ma płatki o jednakowej długości.

Hans - pixabay.com
Śnieżyce wiosenne

Śnieżyca wiosenna jest podobna do przebiśniegów, ale to inna roślina.

Hans - pixabay.com

Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny wiosny, a nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze przyjemnie pachną i dostarczają pierwszego pyłku pszczołom. Budowa ich kwiatu zabezpiecza go przed mrozem, a jego mlecznobiały kolor dał podstawę naukowej nazwie przebiśniegów – galanthus – to po grecku „mleczny kwiat”, drugi człon nazwy - nivalis - oznacza "śnieżny".

Płatki kwiatów dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrzne i różnią się długością. Uroku przebiśniegom dodają zielone, sercowate plamki kończące wewnętrzne płatki kwiatów. Liście przebiśniegów są wąskie, szablaste, szarozielone, zwykle wyrastają po dwa-cztery z jednej cebulki. Warto wiedzieć, że drobne i delikatne przebiśniegi są spokrewnione z okazałymi amarylisami.

Poznaj: Inne zwiastuny wiosny, czyli rośliny, które kwitną na przełomie zimy i wiosny

Uprawa przebiśniegów

Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy im cieniste lub półcieniste stanowisko, najlepiej z wapienną glebą. Ziemia ponadto powinna być żyzna i wilgotna. Przebiśniegi są roślinami cebulowymi – szybko rozrastają przez cebulki potomne, bez problemu też rozsiewają się same. Doskonale nadają się do nasadzeń na skalniaki, ale w każdym zakątku ogrodu wyglądają dobrze. Ponieważ preferują cień, można je sadzić pod drzewami i krzewami.

Jak rozmnażać i kiedy sadzić przebiśniegi

Rozsadzanie przebiśniegów najlepiej przeprowadzać tuż po przekwitnięciu kwiatów. Wystarczy kępę roślin podzielić na mniejsze, oddzielając cebulki potomne. Cebulki należy przechowywać w torfie, w chłodnym pomieszczeniu tak, żeby nie wyschły. Sadzimy je we wrześniu, na głębokości ok. 5-10 cm. Można też zebrać i wysiać w wybranym miejscu nasiona przebiśniegów, choć na ich zejście trzeba czekać nawet kilka lat.

Nawożenie przebiśniegów

Przebiśniegi nieźle sobie radzą same, ale jeśli chcemy, żeby ładnie się rozrastały i pięknie kwitły, warto je zasilić nawozem. Nie musimy tego robić co roku, ale co 2-3 lata na pewno wspomoże nasze rośliny. Przebiśniegi można zasilać nawozem do roślin cebulowych lub kompostem. Przebiśniegi nawozimy jesienią (od połowy września do połowy października) lub wczesną wiosną - kiedy przebiśniegi kwitną. Jesienią korzystne jest obsypanie ich kompostem, wiosną można wybrać nawóz do roślin cebulowych.

Dowiedz się też: Jak uprawiać sasanki w ogrodzie

Przebiśniegi w ogrodzie

Przebiśniegi to przede wszystkim rośliny dekoracyjne. Są też niezwykle cenne jako rośliny miododajne, tym bardziej, że jako jedne z pierwszych po zimie dostarczają pożywienia pszczołom. Z przebiśniegów jest też pozyskiwana galantamina, wykorzystywana do produkcji leków, stosowanych do leczenia chorób neurologicznych oraz likoryna, działająca przeciwwirusowo.

Uwaga – przebiśniegi są trujące dla ludzi i zwierząt i absolutnie nie wolno stosować ich samodzielnie, jako roślin leczniczych.

Jakie choroby zagrażają przebiśniegom

Same przebiśniegi są na choroby odporne. Ich cebulkom zagrażają głownie choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, która następnie uszkadza liście. Mogą też pojawić się szkodniki – poskrzypki cebulowe (czerwone niewielkie chrząszcze, które żerują na liściach) i pobzygi narcyzówki – muchówki, atakujące cebule. Chore rośliny należy usunąć i zniszczyć, można też zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.

Odmiany przebiśniegów

W ogrodach, poza „zwykłymi” przebiśniegami można też sadzić duże odmiany – "Maximus", albo miniaturowe, całkowicie białe „Snow White's Gnome”. Inne, jak "Pusey Green Tips”, wyróżniają się z kolei zielonymi plamkami również na zewnętrznych płatkach. Występują również przebiśniegi o pełnych kwiatach ("Flore Pleno"). Te ostatnie nie wytwarzają nasion.

Poznaj też: Śnieżniki i cebulice, kwitnące wczesną wiosną

Przebiśniegi i śnieżyce wiosenne
Śnieżyce wiosenne to nie tylko nieprzyjemne zjawisko pogodowe, ale też nazwa roślin, które z przebiśniegami bywają mylone. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest spokrewniona z przebiśniegami, jednak w przeciwieństwie do nich, wszystkie płatki kwiatów ma równej długości. Przypominają one biały dzwoneczek, z zielono-żółtymi plamkami na zakończeniach płatków. Liście śnieżyc są w odcieniu żywej zieleni, przebiśniegów – srebrzysto-zielone. Wymagania i uprawa śnieżycy są analogiczne do przebiśniegów, roślina również jest trująca, a rosnąca dziko – pod ochroną.


Oceń artykuł
4,86 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także