Przebiśniegi są jednymi z pierwszych kwiatów, pojawiających się w naszych ogrodach. Na pozór delikatne i wiotkie, zgodnie z nazwą, rzeczywiście są w stanie przebić się przez resztki zalegającego śniegu.
Przebiśniegi (śnieżyczka przebiśnieg, Galanthus nivalis) występują w Polsce i dużych rejonach Europy w stanie dzikim. Długo jednak były zagrożone całkowitym wyginięciem, więc dziko rosnące przebiśniegi są objęte częściową ochroną gatunkową. Jednak możemy posadzić przebiśniegi ogrodowe.
Zobacz zdjęcia

Przebiśniegi w dobrych warunkach rozrastają się, tworząc malownicze kępki.
Snap_it - pixabay.com
Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale są w stanie rzeczywiście przebić się przez śnieg.
Katarzyna Laszczak
Przebiśniegi mają przyjemny zapach, ale UWAGA - są trujące.
Katarzyna Laszczak
Przebiśniegi na ogrodowym trawniku wyglądają uroczo i naturalnie.
Hans - pixabay.com
Przebiśniegi świetnie rosną pod drzewami i krzewami liściastymi. W jednym miejscu mogą pozostawać wiele lat.
Manfredrichter - pixabay.com
Przebiśniegi mają kilka odmian. Do ciekawszych należą te o pełnych kwiatach.
Radfotosonn - pixabay.com
Przebiśniegi są jednym z kwiatów, które najwcześniej dostarczają pokarmu pszczołom.
Stux - pixabay.com
Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale zgodnie z nazwą - radzą sobie ze śniegiem.
Sunflair - pixabay.com
Rzadko oglądamy kwiaty przebiśniegów od dołu, ale i z tej perspektywy ładnie się prezentują.
Willekevrij - pixabay.com
Śnieżyca, w przeciwieństwie do przebiśniegu, ma płatki o jednakowej długości.
Hans - pixabay.com
Śnieżyca wiosenna jest podobna do przebiśniegów, ale to inna roślina.
Hans - pixabay.comPrzebiśniegi to prawdziwe zwiastuny wiosny, a nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze przyjemnie pachną i dostarczają pierwszego pyłku pszczołom. Budowa ich kwiatu zabezpiecza go przed mrozem, a jego mlecznobiały kolor dał podstawę naukowej nazwie przebiśniegów – galanthus – to po grecku „mleczny kwiat”, drugi człon nazwy - nivalis - oznacza "śnieżny".
Płatki kwiatów dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrzne i różnią się długością. Uroku przebiśniegom dodają zielone, sercowate plamki kończące wewnętrzne płatki kwiatów. Liście przebiśniegów są wąskie, szablaste, szarozielone, zwykle wyrastają po dwa-cztery z jednej cebulki. Warto wiedzieć, że drobne i delikatne przebiśniegi są spokrewnione z okazałymi amarylisami.
Podpowiadamy: Z czym sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, żeby rabata nie była pusta, kiedy przekwitną
Uprawa przebiśniegów
Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy im półcieniste stanowisko, najlepiej z wapienną glebą. Ziemia ponadto powinna być żyzna i wilgotna. Przebiśniegi są roślinami cebulowymi – szybko rozrastają przez cebulki potomne, bez problemu też rozsiewają się same. Doskonale nadają się do nasadzeń na skalniaki, ale w każdym zakątku ogrodu wyglądają dobrze. Ponieważ preferują lekki cień, można je sadzić pod drzewami i krzewami.
Jak rozmnażać i kiedy sadzić przebiśniegi
Rozsadzanie przebiśniegów najlepiej przeprowadzać tuż po przekwitnięciu kwiatów. Wystarczy kępę roślin podzielić na mniejsze, oddzielając cebulki potomne. Cebulki należy przechowywać w torfie, w chłodnym pomieszczeniu tak, żeby nie wyschły.
Przebiśniegi sadzimy je we wrześniu (najlepiej do 15-20 września), na głębokości ok. 5-10 cm. Można też zebrać i wysiać w wybranym miejscu nasiona przebiśniegów, choć na ich zejście trzeba czekać nawet kilka lat.
Nawożenie przebiśniegów
Przebiśniegi nieźle sobie radzą same, ale jeśli chcemy, żeby ładnie się rozrastały i pięknie kwitły, warto je zasilić nawozem. Nie musimy tego robić co roku, ale co 2-3 lata na pewno wspomoże nasze rośliny. Przebiśniegi można zasilać nawozem do roślin cebulowych lub kompostem. Przebiśniegi nawozimy jesienią (od połowy września do połowy października) lub wczesną wiosną - kiedy pojawiają się liście i/lub kiedy przebiśniegi kwitną. Jesienią korzystne jest obsypanie ich kompostem, wiosną można wybrać nawóz do roślin cebulowych.
Dowiedz się więcej: Kiedy, jak i czym nawozić różne wiosenne kwiaty cebulowe
Przebiśniegi w ogrodzie
Przebiśniegi to przede wszystkim rośliny dekoracyjne. Są też niezwykle cenne jako rośliny miododajne, tym bardziej, że jako jedne z pierwszych po zimie dostarczają pożywienia pszczołom. Z przebiśniegów jest też pozyskiwana galantamina, wykorzystywana do produkcji leków, stosowanych do leczenia chorób neurologicznych oraz likoryna, działająca przeciwwirusowo.
Uwaga – przebiśniegi są trujące dla ludzi i zwierząt i absolutnie nie wolno stosować ich samodzielnie, jako roślin leczniczych.
Jakie choroby zagrażają przebiśniegom
Same przebiśniegi są na choroby odporne. Ich cebulkom zagrażają głownie choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, która następnie uszkadza liście. Mogą też pojawić się szkodniki – poskrzypki (czerwone niewielkie chrząszcze, które żerują na liściach) i pobzygi narcyzówki – muchówki, atakujące cebule. Chore rośliny należy usunąć i zniszczyć, można też zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.
Poznaj też: Śnieżniki i cebulice, kwitnące wczesną wiosną
Odmiany przebiśniegów
W ogrodach, poza „zwykłymi” przebiśniegami można też sadzić duże odmiany – "Maximus", albo miniaturowe, całkowicie białe „Snow White's Gnome”. Inne, jak "Pusey Green Tips”, wyróżniają się z kolei zielonymi plamkami również na zewnętrznych płatkach. Występują również przebiśniegi o pełnych kwiatach ("Flore Pleno"). Te ostatnie nie wytwarzają nasion.
Przebiśniegi i śnieżyce wiosenne
Śnieżyce wiosenne to nie tylko nieprzyjemne zjawisko pogodowe, ale też nazwa roślin, które z przebiśniegami bywają mylone. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest spokrewniona z przebiśniegami, jednak w przeciwieństwie do nich, wszystkie płatki kwiatów ma równej długości.
Polecamy: Puszkinię - kwiat wczesnej wiosny
Przypominają one biały dzwoneczek, z zielono-żółtymi plamkami na zakończeniach płatków. Liście śnieżyc są w odcieniu żywej zieleni, przebiśniegów – srebrzysto-zielone. Wymagania i uprawa śnieżycy są analogiczne do przebiśniegów, roślina również jest trująca, a rosnąca dziko – pod ochroną.
Cyperus
u mnie w ogrodzie przebiśniegi już się pokazały, ale znowu je zasypało
kinga_rr
przebiśniegi wyglądają tak delikatnie, a prawdziwe z nich twardziele
gardenrun
przebiśniegi wyglądają przepięknie, mają swój niepowtarzalny urok