Jak uprawiać przebiśniegi - kwiaty wczesnej wiosny

3
Przebiśniegi
Przebiśniegi są jednymi z najwcześniej kwitnących roślin. Bez problemu możemy uprawiać je w ogrodzie.

Przebiśniegi są jednymi z pierwszych kwiatów, pojawiających się w naszych ogrodach. Na pozór delikatne i wiotkie, zgodnie z nazwą, rzeczywiście są w stanie przebić się przez resztki zalegającego śniegu.

Przebiśniegi (śnieżyczka przebiśnieg, Galanthus nivalis) występują w Polsce i dużych rejonach Europy w stanie dzikim. Długo jednak były zagrożone całkowitym wyginięciem, więc dziko rosnące przebiśniegi są objęte częściową ochroną gatunkową. Jednak możemy posadzić przebiśniegi ogrodowe.

Pierwsze przebiśniegi

Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale są w stanie rzeczywiście przebić się przez śnieg.

Katarzyna Laszczak
Kwitnące przebiśniegi

Przebiśniegi mają przyjemny zapach, ale UWAGA - są trujące.

Katarzyna Laszczak
Kwiat przebiśniegu

Dzwonkowaty biały kwiat przebiśniegu zdobi zielona plamka.

Katarzyna Laszczak
Przeniśniegi na trawniku

Przebiśniegi na ogrodowym trawniku wyglądają uroczo i naturalnie.

Hans - pixabay.com
Kwitnące przebiśniegi

Przebiśniegi mogą rosnąć pod drzewami i krzewami.

Kapa65 - pixabay.com
Pszczoła na przebiśniegach

Przebiśniegi to rośliny miododajne. Jako jedne z pierwszych dostarczają pokarmu pszczołom.

LittleThought - pixabay.com
Przebiśniegi w śniegu

Przebiśniegi wyglądają delikatnie, ale zgodnie z nazwą - radzą sobie ze śniegiem.

Sunflair - pixabay.com
Kwiat śnieżycy

Śnieżyca, w przeciwieństwie do przebiśniegu, ma płatki o jednakowej długości.

Hans - pixabay.com
Śnieżyce wiosenne

Śnieżyca wiosenna jest podobna do przebiśniegów, ale to inna roślina.

Hans - pixabay.com

Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny wiosny, a nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze przyjemnie pachną i dostarczają pierwszego pyłku pszczołom. Budowa ich kwiatu zabezpiecza go przed mrozem, a jego mlecznobiały kolor dał podstawę naukowej nazwie przebiśniegów – galanthus – to po grecku „mleczny kwiat”, drugi człon nazwy - nivalis - oznacza "śnieżny".

Płatki kwiatów dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrzne i różnią się długością. Uroku przebiśniegom dodają zielone, sercowate plamki kończące wewnętrzne płatki kwiatów. Liście przebiśniegów są wąskie, szablaste, szarozielone, zwykle wyrastają po dwa-cztery z jednej cebulki. Warto wiedzieć, że drobne i delikatne przebiśniegi są spokrewnione z okazałymi amarylisami.

Poznaj: Inne zwiastuny wiosny, czyli rośliny, które kwitną na przełomie zimy i wiosny

Uprawa przebiśniegów

Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy im cieniste lub półcieniste stanowisko, najlepiej z wapienną glebą. Ziemia ponadto powinna być żyzna i wilgotna. Przebiśniegi są roślinami cebulowymi – szybko rozrastają przez cebulki potomne, bez problemu też rozsiewają się same. Doskonale nadają się do nasadzeń na skalniaki, ale w każdym zakątku ogrodu wyglądają dobrze. Ponieważ preferują cień, można je sadzić pod drzewami i krzewami.

Jak rozmnażać i kiedy sadzić przebiśniegi

Rozsadzanie przebiśniegów najlepiej przeprowadzać tuż po przekwitnięciu kwiatów. Wystarczy kępę roślin podzielić na mniejsze, oddzielając cebulki potomne. Cebulki należy przechowywać w torfie, w chłodnym pomieszczeniu tak, żeby nie wyschły. Sadzimy je we wrześniu, na głębokości ok. 5-10 cm. Można też zebrać i wysiać w wybranym miejscu nasiona przebiśniegów, choć na ich zejście trzeba czekać nawet kilka lat.

Nawożenie przebiśniegów

Przebiśniegi nieźle sobie radzą same, ale jeśli chcemy, żeby ładnie się rozrastały i pięknie kwitły, warto je zasilić nawozem. Nie musimy tego robić co roku, ale co 2-3 lata na pewno wspomoże nasze rośliny. Przebiśniegi można zasilać nawozem do roślin cebulowych lub kompostem. Przebiśniegi nawozimy jesienią (od połowy września do połowy października) lub wczesną wiosną - kiedy przebiśniegi kwitną. Jesienią korzystne jest obsypanie ich kompostem, wiosną można wybrać nawóz do roślin cebulowych.

Przebiśniegi w ogrodzie

Przebiśniegi to przede wszystkim rośliny dekoracyjne. Są też niezwykle cenne jako rośliny miododajne, tym bardziej, że jako jedne z pierwszych po zimie dostarczają pożywienia pszczołom. Z przebiśniegów jest też pozyskiwana galantamina, wykorzystywana do produkcji leków, stosowanych do leczenia chorób neurologicznych oraz likoryna, działająca przeciwwirusowo.

Uwaga – przebiśniegi są trujące dla ludzi i zwierząt i absolutnie nie wolno stosować ich samodzielnie, jako roślin leczniczych.

Dowiedz się też: Jak uprawiać sasanki w ogrodzie

Jakie choroby zagrażają przebiśniegom

Same przebiśniegi są na choroby odporne. Ich cebulkom zagrażają głownie choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, która następnie uszkadza liście. Mogą też pojawić się szkodniki – poskrzypki cebulowe (czerwone niewielkie chrząszcze, które żerują na liściach) i pobzygi narcyzówki – muchówki, atakujące cebule. Chore rośliny należy usunąć i zniszczyć, można też zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.

Odmiany przebiśniegów

W ogrodach, poza „zwykłymi” przebiśniegami można też sadzić duże odmiany – "Maximus", albo miniaturowe, całkowicie białe „Snow White's Gnome”. Inne, jak "Pusey Green Tips”, wyróżniają się z kolei zielonymi plamkami również na zewnętrznych płatkach. Występują również przebiśniegi o pełnych kwiatach ("Flore Pleno"). Te ostatnie nie wytwarzają nasion.

Przebiśniegi i śnieżyce wiosenne
Śnieżyce wiosenne to nie tylko nieprzyjemne zjawisko pogodowe, ale też nazwa roślin, które z przebiśniegami bywają mylone. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest spokrewniona z przebiśniegami, jednak w przeciwieństwie do nich, wszystkie płatki kwiatów ma równej długości. Przypominają one biały dzwoneczek, z zielono-żółtymi plamkami na zakończeniach płatków. Liście śnieżyc są w odcieniu żywej zieleni, przebiśniegów - srebrzysto-zielone. Wymagania i uprawa śnieżycy są analogiczne do przebiśniegów, roślina również jest trująca, a rosnąca dziko – pod ochroną.

Poznaj też: Śnieżniki i cebulice, kwitnące wczesną wiosną

Oceń artykuł
4,83 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także