Jak uprawiać pierwiosnki czyli prymulki ogrodowe

3
Kwitnące pierwiosnki czyli prymulki ogrodowe
Pierwiosnki zadziwiają bogactwem kolorów. Kwitną wcześnie i nie mają dużych wymagań uprawowych.

Prymulka (łac. primula) jest byliną ogrodową z rodziny pierwiosnkowatych, często nazywanymi pierwiosnkami. Rośliny te pochodzą z umiarkowanie ciepłych rejonów Europy oraz Azji.

Kwiaty prymulki wyrastają bardzo wcześnie, niektóre odmiany zakwitają już w marcu, inne, takie jak Primula officinalis, rozpoczynają kwitnienie w kwietniu i maju. Pierwiosnki mają pojedyncze liście oraz rurkowaty, pięciolistny kwiatostan, ich ubarwienie jest bardzo różnorodne i przybiera najczęściej odcienie żółci, błękitu, różu oraz czerwieni.

Jak uprawiać pierwiosnki

Pierwiosnki najlepiej wyrastają w miejscach delikatnie osłoniętych przed silnymi promieniami słonecznymi. Gleba powinna być dość ciężka i dobrze nawodniona, najlepiej sprawdza się podłoże lekko gliniaste zawierające duże ilości próchnicy. Prymulki japońskie oraz kwieciste preferują glebę bogatą w wapń.

Przeczytaj też: Różaneczniki - pięknie kwitnące krzewy ogrodowe

Pierwiosnki wymagają częstego podlewania - w czasie letnich upałów najlepiej nawadniać je trzy razy na dobę.

Przed nastaniem jesiennych przymrozków, prymulki najlepiej osłonić liśćmi bądź torfem - są one mało odporne na działanie niskich temperatur.
Rozmnażanie prymulek polega na wysianiu nasion, które powinno się odbywać w okresie jesiennym (od września do listopada). Nasiona dobrze jest wysiewać w dość niskiej temperaturze. Niektóre odmiany prymulek mogą wykiełkować wraz z nastaniem wiosny, inne dopiero po kilku latach.
Rozmnażanie prymulek może się odbywać także przez podział kęp. Jest to bardzo skuteczny i szybki sposób, który powinien być wykonywany w okresie wiosennym, najlepiej na przełomie maja i czerwca.

Pierwiosnki w skrzynce na oknie

Pierwiosnki już marcu można umieścić w balkonowej skrzynce.

KL
Pierwiosnki kubkowate

Pierwiosnek kubkowaty ma bardzo dekoracyjne kwiaty i długo kwitnie.

KL
Pierwiosnek kubkowaty w doniczce

Pierwiosnki można z powodzeniem trzymać w doniczkach w domu.

KL
Kwitnące prymulki

Kępy kwitnących prymulek ozdobią każdy ogród.

KL
Prymulki w ogrodzie

Prymulki występują w wielu kolorach i odcieniach.

KL
Fioletowe pierwiosnki ogrodowe

Pierwiosnki ogrodowe są bardzo łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań.

KL
Pierwiosnek ogrodowy

Prymulki potrzebują jasnego stanowiska i regularnego podlewania.

KL

Pierwiosnki w doniczce i na balkonie

Pierwiosnki dobrze się też sprawdzają jako rośliny doniczkowe i balkonowe. Wczesną wiosną można je kupić prawie w każdej kwiaciarni, a nawet supermarkecie. Najczęściej są to odmiany pierwiosnków bezłodygowych, ale warto zwrócić uwagę na pierwiosnki kubkowate - o bardziej dekoracyjnych kwiatostanach i dłużej kwitnące. Pierwiosnki w domu potrzebują jasnego miejsca, regularnego podlewania i stosunkowo niskiej temperatury (dobrym miejscem dla nich jest okno skierowane na wschód). Pierwiosnki to też kwiaty, które najwcześniej można umieścić w balkonowych skrzynkach, czy na zewnętrznych parapetach - jeśli nie ma mrozów, to już w marcu możemy się nimi cieszyć.

Dowiedz się też: Jak uprawiać i wykorzystywać różne odmiany czarnuszki

Szkodniki i choroby roślin pierwiosnków

Szara pleśń - jest chorobą grzybiczą, objawiającą się powstaniem szarawego nalotu na powierzchni liści. Aby zapobiec jej powstaniu, należy opryskiwać prymulki preparatami przeciwgrzybicznymi. Jeśli na powierzchni liści pojawi się szary nalot, należy niezwłocznie usunąć zaatakowane łodygi, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.
Przędziorki i mszyce - są szkodnikami atakującymi powierzchnie prymulek. Można je usunąć poprzez opryskiwanie specjalnie dobranymi preparatami. W przypadku przędziorków, najczęściej wystarczy zwiększyć wilgotność podłoża.

Oceń artykuł
4,06 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Polecamy Ci również

Zobacz także