Jak uprawiać pięknie kwitnące begonie w ogrodach i na balkonach

0
Begonie
Begonie mają wiele odmian. Znakomicie wyglądają na ogrodowych rabatach, w balkonowych skrzynkach, są też wdzięcznym elementem kwiatowych kompozycji.

Begonie od kilku lat świętują triumfalny powrót. Przez pewien czas zapomniane, powróciły do łask w wielkim stylu, zaskakując różnorodnością form i ciekawych odmian.

Rodzaj begonia liczy sobie ponad 1500 gatunków roślin, ale w ogrodach i na balkonach uprawia się zaledwie kilka z nich. Mimo to trudno jednak narzekać na nudę, gdyż hodowcy wyprowadzili z roślin tak wiele atrakcyjnych mieszańców i odmian ozdobnych, że każdy może znaleźć wśród nich rośliny najbardziej odpowiadające jego oczekiwaniom

Do najczęściej uprawianych w ogrodach i na balkonach begonii należą przede wszystkim begonie bulwiaste i begonie stale kwitnące. Oba gatunki można sadzić zarówno w donicach jak i w gruncie, jednak nie wszystkie ich odmiany wszędzie poradzą sobie równie dobrze.

Zobacz, jak wyglądają różne odmiany begonii

Begonie bulwiaste w doniczce

Różne odmiany begonii doskonale nadają się do uprawy i w ogrodach, i na balkonach.

Katarzyna Laszczak
Kolorowe begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste mają bardzo okazałe kwiaty, ale są też nieco bardziej wymagające w uprawie.

Katarzyna Laszczak
Begonie bulwiaste w doniczkach

Kwiaty begonii bulwiastych przypominają róże, albo kolorowe pompony.

Congerdesign - pixabay.com
Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste preferują miejsca w półcieniu, muszą mieć żyzną i przepuszczalną glebę.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty begonii bulwiastej

Begonie bulwiaste o pełnych kwiatach wyglądają naprawdę dekoracyjnie.

Mouse23 - pixabay.com
Kaskadowa odmiana begonii bulwiastej

Begonie z zwisających pędach (kaskadowe) wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Katarzyna Laszczak
Begonia bulwiasta - kaskadowa

Kaskadowe odmiany begonii nadają się tylko do uprawy w pojemnikach, najlepiej wiszących.

Katarzyna Laszczak
Begonia stale kwitnąca

Begonia wiecznie kwitnąca ma małe wymagania, za to cieszy różnokolorowymi kwiatami.

Didgeman - pixabay.com
Białe begonie stale kwitnące

Begonie stale kwitnące można sadzić w ogrodach, w których występują ślimaki.

Didgeman - pixabay.com
Begonie stale kwitnące

Begonie stale kwitnące mają nie tylko kwiaty w różnych kolorach, ale również liście.

Hans - pixabay.com
Różowe begonie stale kwitnące

Begonie stale kwitnące mogą rosnąć i kwitnąć zarówno w słońcu, jak i półcieniu.

Zikkin - pixabay.com
Begonie bulwiaste w ogrodzie

Begonie bulwiaste - w odróżnieniu od stale kwitnących - zdecydowanie wolą półcień.

Katarzyna Laszczak

Uniwersalne kwiaty – begonie stale kwitnące

Najbardziej uniwersalnym gatunkiem begonii jest begonia stale kwitnąca (ok. 15-30 cm wys.). Roślina może być z powodzeniem uprawiana zarówno w gruncie jak i w pojemnikach, choć najczęściej spotyka się ją na rabatach kwiatowych. W ogrodach jest zwykle wykorzystywana do tworzenia barwnych kompozycji oraz dywanów i wzorów kwiatowych, a także jako obwódka rabat bylinowych i trawników.

Polecamy też: Lawendę francuską - jak ją uprawiać i pielęgnować

Begonia stale kwitnąca może być jednak uprawiana też w pojemnikach. Na balkonach dobrze wygląda w jednogatunkowych, barwnych grupach, ale może być też łączona z innymi roślinami ozdobnymi o podobnych wymaganiach.

Na uwagę zasługuje między innymi jedna z jej mieszańcowych odmian - „Braveheart”, która charakteryzuje się silnym krzewieniem, dużymi kwiatami, obfitym i długim kwitnieniem oraz podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne oraz na mączniaka. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek, w których tworzy okazałe, kwitnące kule, ale może być też sadzona na rabatach.

Jak uprawiać begonię stale kwitnącą

Begonia stale kwitnąca to mało wymagająca i wytrzymała roślina jednoroczna (uprawiana z rozsady). Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jest dość odporna na przejściowe okresy suszy, wysokie temperatury oraz zmienne warunki pogodowe i nie wymaga szczególnej opieki.

Aby jednak miała szansę dobrze się rozwijać i bujnie kwitnąć, powinna mieć zapewnioną żyzną, próchniczą, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH.

Co ważne – w begonii stale kwitnącej nie lubią ślimaki, więc można sadzić je w ogrodach, które upodobały sobie te mięczaki.

Podpowiadamy: Jak sobie radzić ze ślimakami w ogrodzie

Ozdobna i wrażliwa – begonia bulwiasta

Gatunkiem znacznie bardziej ozdobnym, ale też trudniejszym w uprawie jest natomiast begonia bulwiasta. Jej duże, często pełne kwiaty, to niezwykle atrakcyjna ozdoba balkonów i tarasów, a coraz częściej także ogrodów. Begonia bulwiasta dorasta zwykle do ok. 30-40 cm ale jej odmiany kaskadowe mogą osiągać nawet metr długości. Roślina zdecydowanie woli rosnąć w półcieniu niż w słońcu, gdyż gorące promienie łatwo mogą poparzyć jej delikatne, duże liście.

Podobnie jak begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta oczekuje żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i niezbyt wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest ona jednak bardziej wrażliwa na zmienne warunki pogodowe, gdyż wysoka temperatura, ulewny deszcz lub silny wiatr, mogą połamać jej pędy, zniszczyć kwiaty i uszkodzić liście, pozbawiając roślinę walorów ozdobnych.

Begonie kaskadowe i inne odmiany begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta posiada natomiast więcej ciekawych odmian i form mieszańcowych. Najbardziej popularne są jej odmiany o pełnych, dużych kwiatach, przypominających róże lub puszyste pompony (m.in. grupa Gigantea  czy Multiflora Maxima), które mogą mieć barwę białą, żółtą, różową, czerwoną, pomarańczową lub łososiową, a także mogą być dwubarwne i cieniowane, posiadać obwódkę w kontrastowym kolorze lub karbowane bądź fryzowane brzegi płatków.

Rośliny można uprawiać na rabatach kwiatowych, choć lepiej wyglądają w donicach na balkonach i tarasach.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać bajecznie kolorowe petunie

Wśród odmian begonii bulwiastej na szczególną uwagę zasługują rośliny o zwisających pędach (kaskadowe) i ciekawych, zwykle pełnych kwiatach, najczęściej w kolorach białych, różowych, żółtych, czerwonych lub pomarańczowych. Ich delikatne, kruche pędy mogą osiągać nawet metr długości, ale są tak wrażliwe na silne wiatry, wysokie temperatury i ulewne deszcze, że nadają się przede wszystkim do uprawy w pojemnikach - na balkonach i tarasach.


Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także