Jak uprawiać magnolię gwiaździstą, czyli prawdziwą gwiazdę kwietniowego ogrodu

0
Magnolia gwiaździsta
Magnolie gwiaździste kwitną najwcześniej ze wszystkich magnolii. Mają piękne i pachnące kwiaty.

Magnolia gwiaździsta zakwita już w kwietniu, a czasem nawet pod koniec marca. Podpowiadamy, jak uprawiać ten piękny krzew.

Najwcześniejsza z magnolii

Magnolie to zachwycające drzewa i krzewy. W ogrodach najczęściej uprawiamy przeróżne odmiany magnolii pośredniej oraz purpurowej, ale warto zwrócić uwagę na magnolię gwiaździstą (Magnolia stellata), bo kwitnie ona najwcześniej z całej, przepięknej, rodziny magnolii.

Zobacz zdjęcia

Magnolia gwiaździsta - odmiana Chrysanthemiflora

Magnolie gwiaździste kwitną bardzo wcześnie - czasem już w marcu, najczęściej jednak w kwietniu.

Katarzyna Laszczak
Kwiaty magnolii gwiaździstej

Kwiaty magnolii gwiaździstej mają węższe płatki niż inne magnolie.

Katarzyna Laszczak
Kwiat magnolii gwiaździstej

Płatki kwiatów magnolii gwiaździstej najczęściej ułożone są w dwóch rzędach, ale są także odmiany o kwiatach pełnych.

Katarzyna Laszczak
Biała magnolia gwiaździsta

Magnolie gwiaździste są dość delikatne, dlatego trzeba zapewnić im optymalne warunki uprawy.

Katarzyna Laszczak
Różowa magnolia gwiaździsta

Bardzo ważne jest, żeby zapewnić magnoliom lekko kwaśną ziemię.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca na biało magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta musi mieć też wilgotne podłoże, trzeba więc pamiętać o podlewaniu (najlepiej tak, żeby nie moczyć liści).

Mopsgesicht - pixabay.com
Magnolia gwiaździsta

Pamiętajmy, żeby nie przycinać magnolii! Źle znosi ten zabieg, a poza tym wytwarza kwiaty tylko na starszych pędach.

Katarzyna Laszczak
Magnoli gwiaździsta

Zanim posadzimy magnolie, zastanówmy się nad miejscem, bo nie lubią one też przesadzania.

SylvianeGarnier - pixabay.com
Magnoli gwiaździsta

Kwiaty magnolii gwiaździstej ładnie pachną.

Katarzyna Laszczak

W sprzyjających warunkach jej kwiaty mogą pojawić się już w drugiej połowie marca, jednak najczęściej zakwita w kwietniu. Ale zawsze tuż przed innymi gatunkami magnolii. Zaletą magnolii gwiaździstych jest też to, że zaczynają kwitnąć stosunkowo krótko po posadzeniu, bo często już w następnym roku.

 Gwiazda kwietnia – magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta ma stosunkowo kompaktowe rozmiary – może dorastać do ok. 3 metrów, ale najczęściej osiąga ok. 2 m wysokości. Jej ozdobą są oczywiście kwiaty, które rzeczywiście mogą kojarzyć się z gwiazdkami. Ich płatki są węższe niż u innych ogrodowych magnolii. Najpierw są ułożone gwiaździście, ale z czasem odchylają się do tyłu.

Poznaj też: Inne odmiany magnolii i dowiedz się, jak je uprawiać

Kwiaty magnolii gwiaździstych mają zróżnicowane kolory – od białego, poprzez odcienie różu, są też odmiany (mieszańce z magnolią purpurową) o kwiatach niemal bordowych. Magnolie gwiaździste mają kwiaty o kilkunastu płatkach ułożonych w dwóch rzędach, ale można także spotkać odmiany o kwiatach pełnych. Mają one delikatny, ale bardzo przyjemny zapach.

Magnolia ma ładny pokrój – naturalnie tworzy kulistą koronę. Kiedy przekwitnie, jej ozdobą pozostają jajowate i skórzaste liście, które jesienią przebarwią się na brązowo. Ciekawie też wyglądają mieszkowate owoce, jednak nie ulega wątpliwości, że magnolia gwiaździsta jest najpiękniejsza wczesną wiosną.

Jakie wymagania ma magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta jest dość delikatna i ma swoje wymagania, jednak jej uprawa nie jest skomplikowana. Krzew najlepiej posadzić z zacisznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Najlepiej, by było słoneczne, ale magnolia może także rosnąć w lekkim półcieniu.

Magnoliom gwiaździstej (i innym) koniecznie trzeba zapewnić ziemię o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 6-6,5). Poza tym gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Sadząc magnolię, warto wykopać większy dół i wysypać go kompostową lub torfową ziemią. Magnolię w sezonie można zasilać nawozami wieloskładnikowymi (ale uważajmy, żeby nie zawierały wapnia, bo tego magnolie nie lubią, bezpiecznie jest wybrać nawóz do roślin kwasolubnych).

Podpowiadamy: Jak zrobić kwaśny kompost - dobry m.in. dla magnolii

 Magnolia gwiaździsta musi mieć wilgotne, ale nie mokre podłoże. Nie można dopuszczać do jego przesuszenia, szczególnie wiosną i wczesnym latem. Dlatego trzeba pamiętać podlewaniu magnolii. Ziemię wokół niej warto wyściółkować korą drzew iglastych. Dzięki temu ziemia będzie wolniej wysychać. Ponieważ kora ma kwaśny odczyn, to rozwiązanie tym bardziej korzystne dla magnolii.

Magnolia gwiaździsta a mróz

Magnolie gwiaździste pochodzą z nieco łagodniejszego klimatu niż nasz (wywodzą się z Japonii). Dlatego młode drzewka mogą przemarzać i trzeba je na zimę zabezpieczyć. Ziemię wokół magnolii należy obsypać grubszą warstwą kory lub kompostu, mniejsze egzemplarze można też osłonić agrowłókniną. Z czasem jednak magnolie nabierają mrozoodporności i nie trzeba ich zabezpieczać (jednak większe mrozy – ok. -15ºC mogą uszkodzić pąki kwiatowe, które magnolie zawiązują jesienią).

Pamiętajmy też, że optymalnym terminem sadzenia magnolii jest kwiecień-maj. Chodzi o to, żeby rośliny miały czas dobrze ukorzenić się przed zimą.

Czego magnolie gwiaździste nie lubią

Jest kilka rzeczy, na które w uprawie magnolii trzeba szczególnie uważać, bo można bardzo im zaszkodzić. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że magnolii nie należy przycinać, bo będzie gorzej kwitła, albo wcale, może też zacząć chorować. W razie potrzeby usuwamy tylko gałęzie chore, uschłe, czy uszkodzone.

Magnolie gwiaździste nie są zbyt duże, więc raczej nie „przerosną” naszego ogrodu, ale kupując drzewko zwróćmy uwagę, jaką wielkość osiąga dana odmiana. Bo o cięciu korygującym jej wielkość i kształt zdecydowanie zapomnijmy.

Dowiedz się: Dlaczego magnolia czasem nie kwitnie

Magnolie gwiaździste nie lubią też przesadzania. Dlatego zastanówmy się dobrze, zanim ją posadzimy. Tu uwzględnijmy też wielkość dorosłego drzewka i pozostawmy mu odpowiednią ilość miejsca. Problemy z przesadzaniem magnolii wynikają m.in. z tego, że mają one delikatne i kruche korzenie. Z tego też względu, sadząc magnolię, nie udeptujmy ziemi wokół niej, jak to się zwykle robi. Raczej ziemię uklepmy i dosypmy jej, kiedy osiądzie po podlaniu.

Podlewając magnolię, uważajmy, żeby nie moczyć liści. Wodę lejmy raczej wprost na ziemię. Przy częstym zraszaniu liści (a przecież na roślinę i tak będzie padał deszcz), mogą pojawić się choroby grzybowe i bakteryjne.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michał Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także