Jak uprawiać lantanę na balkonie i w ogrodzie

0
Lantana pospolita - Lantana camara
Lantany to piękne rośliny, które długo kwitną i nie są trudne w uprawie. Można je także z powodzeniem zimować i samodzielnie rozmnażać.

Lantana ozdobi nasz balkon i słoneczną rabatę burzą kolorowych i zmieniający kolor kwiatów. Podpowiadamy, jak ją uprawiać, rozmnażać i co zrobić z lantaną po sezonie.

Kolorowe lantany

Kolorowe, kwitnące przez całe lato kwiaty to najpiękniejsza ozdoba balkonu lub tarasu, dlatego trudno się dziwić, że długo i obficie kwitnące rośliny cieszą się niesłabnącą popularnością. Jedną z ciekawszych, choć jeszcze nie tak znanych jak petunie czy pelargonie jest lantana pospolita.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące lantany

Lantany mają piękne, różnokolorowe kwiaty, które przyciągają motyle.

Ftanuki - pixabay.com
Kwiatostan lantany

Kolor kwiatów lantany zależy od odmiany, ale warto wiedzieć, że przebarwiają się one podczas kwitnienia.

JamesDeMers - pixabay.com
Kolorowe lantany

Lantany wyglądają pięknie i wcale nie są trudne w uprawie, ani szczególnie wymagające.

BeckerBuben - pixabay.com
Kwitnąca lantana

Lantany potrzebują przede wszystkim słońca oraz lekko wilgotnego podłoża, dlatego trzeba pamiętać o ich podlewaniu.

Hans - pixabay.com
Lanatan - kwiaty

Żeby lantany kwitły naprawdę obficie, warto je zasilać nawozami do roślin balkonowych i usuwać przekwitłe kwiatostany.

Spicetree687 - pixabay.com
Czerwono-żółte lantany

Lantany można uprawiać nie tylko w donicach i balkonowych skrzynkach, ale też w gruncie.

Hans - pixabay.com
Lantana w rozkwicie

W polskich warunkach lantana nie przezimuje na zewnątrz, ale można ją przechować przez zimę w pomieszczeniu.

Hwejane - pixabay.com
Lantana pospolita

Lantanę dość łatwo rozmnożyć z sadzonek pędowych.

Katarzyna Laszczak
Lanata w ogrodzie

W krajach o cieplejszym klimacie lantana bywa rośliną inwazyjną.

Katarzyna Laszczak

Lantana pospolita pochodzi z ciepłego klimatu (tropikalne rejony Ameryki Środkowej i Południowej, Meksyk) i nie znosi przymrozków, dlatego w naszym kraju może być uprawiana na zewnątrz jedynie sezonowo. W swoim naturalnym środowisku jest wiecznie zielonym, silnie rosnącym, rozłożystym i mocno rozgałęzionym półkrzewem, dorastającym do ok. 2-3 m wysokości, jednak w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1 m wys.

Lantana ma sztywne, rozłożyste, zielone, pokryte szorstkim meszkiem pędy (z czasem drewnieją od dołu) oraz duże, lancetowate, lekko ząbkowane na brzegach i delikatnie pomarszczone liście. Największą jej ozdobą są kolorowe kwiaty, pojawiające się na końcach pędów od wiosny do późnej jesieni. Wprawdzie pojedyncze kwiaty są maleńkie i niepozorne, ale zebrane po kilkadziesiąt w duże, szczytowe, półokrągłe grona, tworzą bardzo piękne, okazałe kwiatostany. Ich ciekawą cechą jest to, że w miarę rozwoju zmieniają kolor.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać trzmielinę pospolitą o kolorowych owocach

Jakie odmiany lantany warto wybrać

Ze względu na swoją urodę, rośliny doczekały się obecnie wielu ciekawych odmian, różniących się między sobą wysokością i barwą kwiatów. Jedną z ciekawszych jest „Profesor Raoux”, którego kwiaty w kwiatostanie mają różne barwy od żółtej, przez pomarańczową po czerwoną. Nie mniej atrakcyjne są jednak też inne odmiany, jak np. kremowo-różowa „Pink Passion”, biało-pomarańczowo-różowa „Tutti Frutti”, biała z żółtymi środkami „White Sun” czy żółta „Midas Gold” lub pomarańczowa „Orange”.

Zdarzają się też niskie odmiany o bardziej kompaktowym pokroju jak np.: „Cream Carpet” (wys. ok. 30 cm, kwiaty białe) czy „Aloha” (wys. ok. 50-70 cm, kwiaty żółte, liście dwukolorowe, zielono-kremowe).

Jakie wymagania ma lantana

Lantana jest jednak nie tylko bardzo piękną, ale też łatwą w uprawie rośliną. Oczekuje wprawdzie słonecznego, zacisznego i ciepłego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH, ale jeśli tylko ma zapewnione odpowiednie warunki, nie choruje i nie sprawia problemów.

Jeżeli jednak chcemy liczyć na burzę kwiatów, roślinę powinniśmy dodatkowo zasilać nawozami dla kwiatów balkonowych. Przyda się też usuwanie przekwitłych kwiatów i uszczykiwanie końców pędów.

UWAGA: lantana jest rośliną trującą.

Polecamy też: Pięknie kwitnące pnącze do ogrodu - milin amerykański

Jak przechować lantanę do następnego sezonu i jak ją rozmnożyć

Przez cały sezon lantana może zdobić balkony i tarasy, a nawet słoneczne rabaty kwiatowe w ogrodzie, jednak późną jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, powinna zostać zabrana do jasnego, chłodnego pomieszczenia, w którym będzie mogła spędzić zimę (temp. ok. 8-12°C). Przed przeniesieniem rośliny do wnętrza, należy skrócić jej pędy (o1/3 lub nawet o 1/2), dzięki czemu wiosną lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej pąków kwiatowych.

Obcięte fragmenty pędów możemy z powodzeniem wykorzystać do rozmnażania. Pozyskane z nich sadzonki pędowe umieszcza się w wilgotnym piasku i ustawia w ciepłym (ok. 20°C) i jasnym pomieszczeniu. Po ok. 1 miesiącu ukorzenione sadzonki sadzi się do doniczek i przetrzymuje do wiosny w jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 16-18°C

Wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków, lantanę możemy ponownie wystawić na zewnątrz, poddając ją wcześniej hartowaniu i cieniowaniu od nadmiernego słońca (po okresie zimowego spoczynku, liście rośliny początkowo są wrażliwe na silne słońce). Kiedy roślina przyzwyczai się już do nowych warunków, możemy bez obaw pozostawić ją na balkonie aż do jesieni.

Sprawdź też: Jak, kiedy i czym  nawozić hortensje

Lantany urocze, ale…

W naszym klimacie lantana jest uroczą i bezproblemową rośliną balkonową, ale jej uroda wcale nie jest tak niewinna, jak by się mogło wydawać. W cieplejszych rejonach świata, gdzie roślina przez cały rok pozostaje w gruncie, daje obfity samosiew i staje się rośliną inwazyjną (w naszym klimacie nasiona rzadko zdążą dojrzeć przed zimą). Kolonizację znacznych obszarów ułatwia jej też tajna broń jaką jest allelopatia, czyli zdolność do hamowania wzrostu i rozwoju innych roślin, dlatego bez większych przeszkód może ona zajmować coraz większe obszary, wypierając z nich naturalną roślinność.

Jednak, żeby lantany mogły rzeczywiście wpłynąć negatywnie na rozwój innych roślin, muszą występować w większej liczbie, dlatego w naszym ogrodzie, czy balkonowej skrzynce nie zaszkodzą w ten sposób innym roślinom. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że lantany silnie się rozrastają i mogą zagłuszyć rośliny w swoim sąsiedztwie.

Dowiedz się więcej o: Lantanie zmieniającej kolor kwiatów

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także