Jak uprawiać katarantus różowy zwany barwinkiem madagaskarskim

0
Kolorowe katarantus
Katarantusy to ładne i różnokolorowe kwiaty, które można uprawiać w doniczkach i na rabatach.

Na naszych parapetach i w ogrodach coraz częściej goszczą egzotyczne piękności. Jednym z takich oryginalnych, bardzo pięknych i dekoracyjnych gatunków o egzotycznym rodowodzie jest katarantus różowy.

Katarantus różowy zwany (błędnie) barwinkiem różowym

Katarantus różowy pochodzi z Madagaskaru. Popularnie, choć błędnie nazywany barwinkiem różowym - polska nazwa rośliny powstała w wyniku zawirowań związanych z klasyfikacją gatunku, który początkowo zaliczany był do rodzaju barwinek, a dopiero później przypisany do rodzaju Catharanthus.

Zobacz, jak wygląda katarantus różowy

Katarantus różowy

Katarantus różowy jest znany także pod nazwą barwinek madagaskarski, lecz jest ona błędna.

Sarangib - pixabay.com
Kwiaty katarantusa

Kwiaty katarantusa rzeczywiście przypominają kwiaty barwinka, jednak te rośliny nie są spokrewnione, a katarantus pochodzi z odległego Madagaskaru.

Bibaswan080 - pixabay.com
Katarantus

W naturze katarantus jest wiecznie zielonym półkrzewem, dorastającym do 1 m wysokości. W doniczkach osiąga mniejsze rozmiary.

Bluespan - pixabay.com
Katarantus

Katarantusy można uprawiać w doniczkach i gruncie, jednak trzeba pamiętać, że nie są odporne na mróz.

Sarangib - pixabay.com
Katarantus

Lepiej nie moczyć kwiatów katarantusa, bo mogą pojawić się na nich plamy. Na kwiaty posadzone w gruncie nie mamy wpływu, ale doniczki ustawić w miejscu osłoniętym przed deszczem.

EllenChan - pixabay.com
Katarantus

Katarantusy kwitną długo - od czerwca do października.

KalsiGagan - pixabay.com
Katarantus

Charakterystyczną cechą katarantusów są liście z wyraźnie widocznymi, jaśniejszymi, nerwami głównymi.

Naturepost - pixabay.com
Katarantus

Katarantus potrzebuje słonecznego, ciepłego i zacisznego miejsca oraz żyznej ziemi.

PixArc - pixabay.com
Katarantus

Katarantusy trzeba dość uważnie podlewać - nie znoszą ani przesuszenia, ani zalania. Ziemia powinna być wilgotna.

Katarzyna Laszczak
Katarantus

Katarantusy można zimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Wiosną można też z przygotować sadzonki.

SandeepHanda - pixabay.com
Katarantus

Katarantus różowy zawiera cenne substancje lecznicze, lecz absolutnie nie można stosować go samodzielnie, bo jest także trujący.

Sarangib - pixabay.com

W swojej ojczyźnie katarantus jest wiecznie zielonym półkrzewem, dorastającym do 1 metra wys., jednak w naszym kraju osiąga zwykle nie więcej niż 30-40 cm wysokości i ze względu na całkowity brak mrozoodporności, uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

Polecamy też: Barwinek, który chętnie rośnie w cieniu. Uprawa, wykorzystanie, odmiany

Jak wygląda i kwitnie katarantus

Katarantus ma krzewiasty, wzniesiony pokrój i za pomocą sztywnych, rozgałęzionych pędów, pokrytych licznymi, dużymi, lancetowatymi, skórzastymi, zielonymi i błyszczącymi liśćmi, tworzy ładną, gęstą kępę. Charakterystyczną cechą liści są wyraźnie zarysowane na ich powierzchni, jaśniejsze nerwy główne, po czym łatwiej roślinę można rozpoznać.

Największą ozdobą katarantusa nie są jednak liście, ale kolorowe kwiaty, przypominające kształtem kwiaty barwinka (stąd być może zawirowania w klasyfikacji rośliny). Na pędach pojawiają się już od czerwca i rozwijają sukcesywnie aż do października, a więc pozostają ozdobą ogrodu przez cały sezon wiosenno-letni. U gatunku kwiaty mają najczęściej różowy lub amarantowy kolor, ale odmiany mogą być też białe, czerwone, fioletowe lub liliowe.

Zdarzają się też rośliny o kwiatach dwukolorowych lub ozdobionych kontrastowo zabarwionym oczkiem bądź szerokim obrzeżem (np. „Peppermint Cooler”). Wielką zaletą katarantusa jest jego zdolność do samooczyszczania się z przekwitłych kwiatów, przez co roślina cały czas wygląda bardzo elegancko (botaniczna nazwa rośliny "Catharanthus" to dosłownie "czysty kwiat").

Poznajcie też: Dziwaczka - roślinę, której kwiaty mogą zmieniać kolor

Jak uprawiać katarantus

Jak każda egzotyczna piękność, katarantus różowy ma swoje dość szczególne wymagania, dlatego chcąc podjąć się jego uprawy, musimy zapewnić mu ciepłe, zaciszne i słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i lekko wilgotną glebę. Roślina nie znosi przesuszania ani zalewania, dlatego jeśli będzie uprawiana w doniczce, należy podlewać go często, lecz bardzo umiarkowanie.

Katarantusa warto też umieścić w miejscu osłoniętym przed deszczem, gdyż krople wody osiadające na kwiatach, sprzyjają powstawaniu na płatkach brzydkich plam.

Katarantus różowy kwitnie długo i obficie, dlatego przez cały sezon wegetacyjny powinien być systematycznie zasilany nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (zawierają zwykle podwyższoną dawkę potasu, wpływającego korzystnie na kwitnienie).

Roślinę można przezimować

Pod koniec sezonu, roślinę można usunąć z rabaty podobnie jak inne rośliny jednoroczne lub przesadzić do doniczki i przechować przez zimę w chłodnym (ok. 15-18°C), jasnym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie rośliny, nie warto robić tego dłużej niż przez 2-3 lata, gdyż później traci ładny pokrój i walory ozdobne.

Podpowiadamy: Jak nawadniać rośliny podczas dłuższego wyjazdu - praktyczne sposoby

Katarantus - rozmnażanie

Katarantusa można rozmnażać z nasion, wysiewanych wczesną wiosną do doniczek wypełnionych podłożem do siewu nasion (ok. marzec-kwiecień, do dobrego kiełkowania, wymagają ciepłego podłoża). Roślinę można też rozmnożyć z sadzonek pędowych, pobieranych wiosną z roślin przechowanych przez zimę (łatwo się ukorzeniają w wodzie lub wilgotnym podłożu). Jeśli chcemy, aby nasze rośliny ładnie się rozkrzewiły, młodym sadzonkom warto uszczknąć wierzchołki pędów.

Jeśli z różnych powodów nie możemy samodzielnie przygotować rozsady, wiosną możemy kupić ją w centrum ogrodniczym lub na targu. Na miejsce stałe w ogrodzie wysadzamy roślinę po 15 maja, czyli po minięciu wiosennych przymrozków. Wtedy też możemy wystawić katarantusy uprawiane w doniczkach na balkon lub taras.

Roślina lecznicza i trująca

Decydując się na uprawę tej pięknej rośliny warto wiedzieć, że ma ona nie tylko duże walory ozdobne, ale też cenne właściwości lecznicze (m.in. przeciwnowotworowe, odfruwające, przeciwbakteryjne i wzmacniające). Jednak samodzielnie nie próbujmy wykorzystywać jej do celów leczniczych, gdyż roślina podana w nieodpowiedniej dawce staje się trująca.

Polecamy też: Egzotyczny kuflik o kwiatach jak... szczotki do mycia butelek. Jak go uprawiać

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także