Jak uprawiać kalanchoe i co robić, żeby kwitła

3
Kalanchoe
Piękne ciemnozielone liście i różnokolorowe kwiaty, sprawiają, że kalanchoe jest bardzo dekoracyjna.

Kalanchoe blossfeldiana zachwyca bogactwem drobnych, różnokolorowych kwiatów. Może kwitnąć w różnych porach roku – również zimą.

Kalanchoe to rodzaj, który liczy kilkaset gatunków. Do najbardziej dekoracyjnych należy pięknie kwitnąca kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana). Wytwarza ona kwiaty w różnych odcieniach czerwieni, różu, żółtego, występują także odmiany białe. Kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze. Kolory kwiatów doskonale kontrastują z ciemną zielenią, grubych, lekko ząbkowanych liści.

Zobacz zdjęcia

Kolorowe klanchoe Blossfelda

Pięknie kwitnące kalanchoe możemy kupić nawet w marketach spożywczych. Jednak często nie wiemy, jak sprawić, żeby roślina zakwitła ponownie.

Katarzyna Laszczak
Czerwona kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe zakwita zimą, dlatego od dawna jest ceniona przez hodowców.

Dorishdz - pixabay.com
Kalanchoe o pełnych kwiatach

Do kwitnienia kalanchoe Blossfelda potrzebuje krótkiego dnia. Dlatego jeśli ma w domu ponownie zakwitnąć, trzeba ją chronić przed sztucznym światłem.

Tinix - pixabay.com
Kwitnąca kalanchoe

Kalanchoe należy do sukulentów - gromadzi wodę w pędach i liściach. Dlatego nie można jej zbyt często podlewać.

JACLOU-DL - pixabay.com
Żółta kalanchoe

Kalanchoe powinna stać w miejscu jasnym, ale słońce nie może na nią świecić bezpośrednio.

J_0 - pixabay.com
Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe to po polsku żyworódka. Ten rodzaj obejmuje bardzo wiele roślin, z których część ma właściwości lecznicze.

JACLOU-DL - pixabay.com

Jakie wymagania ma kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe jest na pozór rośliną mało wymagającą. Ponieważ należy do gruboszowatych (Crassulaceae), ma małe zapotrzebowanie na wodę – magazynuje ją w liściach. Dlatego wystarczy ją podlewać raz w tygodniu, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Zimą, podlewanie kalanchoe, należy ograniczyć jeszcze bardziej. W przeciwieństwie do wielu innych roślin nie lubi zraszania wodą.

Polecamy też: Skrętniki - rośliny doniczkowe o atrakcyjnych kwiatach

Kalanchoe dość łatwo przystosowuje się do oświetlenia – może rosnąć w półcieniu, choć najbardziej odpowiadają jej miejsca jasne, ale nie nasłonecznione. Dobrze rośnie w próchniczej ziemi, przemieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Preferuje umiarkowane temperatury, wynoszące od 15 do 23°C.

Co robić, żeby kalanchoe Blossfelda kwitła

Kalanchoe najczęściej kupujemy, kiedy roślina kwitnie. Kwiaty utrzymują się kilka-, kilkanaście tygodni. Kiedy przekwitnie, należy ją przyciąć (pędy można skrócić nawet o połowę). Sprawienie, by kalanchoe ponownie zakwitła, wymaga już pewnych starań. Należy ona do tzw. roślin krótkiego dnia, czyli kwitnie wtedy, gdy dni są najkrótsze. Dlatego początkowo gatunki uprawne kwitły zimą, co było cenione przez hodowców.

Wprawdzie w Polsce jesienią i zimą dni są odpowiednio krótkie, ale przecież używamy sztucznego oświetlenia. Dlatego kalanchoe nie ma szans na doczekanie się „krótkiego dnia” – czyli ok. 10 godzin światła dziennie. Trzeba więc zadbać o częściowe zaciemnienie rośliny.

Zimą można ją umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie używamy sztucznego światła (co może być kłopotliwe). Praktycznym rozwiązaniem jest nakrywanie rośliny, np. kartonem na ok. 14 godzin lub umieszczenie jej na parapecie, za grubą zasłoną, chroniącą roślinę przed sztucznym światłem. Takie zaciemnienie powinno trwać około miesiąca-półtora. W tym okresie kalanchoe powinna mieć też nieco chłodniej (ok. 15°C). Tak potraktowana - powinna zakwitnąć.

Jak rozmnożyć kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe rozmnaża się łatwo – roślina wytwarza na brzegach liści rozmnóżki z korzonkami, które można wykorzystać jako sadzonki. Sadzonki możemy też uzyskać obciętych wierzchołków rośliny. Co ważne, sadzonki przed ukorzenianiem powinny lekko obeschnąć. Pozyskujemy je w maju i czerwcu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać fiołki afrykańskie

Przesadzanie i nawożenie kalanchoe
Kalanchoe zasilamy nawozami do sukulentów, średnio co dwa tygodnie, w okresie od maja do sierpnia. Przesadzamy wiosną, co rok lub dwa, do większej doniczki.

Oceń artykuł
4,16 / 44 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także