Jak uprawiać i pielęgnować narcyzy

2
Narcyzy w ogrodzie
Narcyzy to jedne z podstawowych wiosennych kwiatów. Są mało wymagające i łatwe w uprawie.

Narcyzy - i ich najbardziej popularna odmiana, czyli żonkile - to nieodzowna część kwitnącego wiosną ogrodu. Choć narcyzy są łatwe w uprawie, to jednak mają pewne wymagania - dowiedz się jakie.

Narcyz - z mitologii do ogródka

Narcyz, syn boga Kefisosa i nimfy Liriope, ukarany miłością do własnego odbicia w wodzie za brak uczuć do nimfy Echo, zmarł z tęsknoty za samym sobą. Na jego grobie wyrósł piękny kwiat. Dziś narcyz obecny jest w każdym ogrodzie. Równie delikatny jak nimfy, lecz w przeciwieństwie do nich, wcale nie kapryśny. To jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych.

Narcyzy każdej wiosny rozświetlają i rozweselają ogród, niekiedy dodatkowo roztaczając wokół słodką woń. Ich odmian są tysiące - w różnych kształtach, formach i kolorach - od białego, przez żółte i pomarańczowe, aż do łososiowych. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian narcyzów są żonkile. Kwitną od marca do maja. Nie ma chyba bardziej popularnych i łatwych w uprawie kwiatów. Nadają się na rabaty, skalniaki, do donic, na trawniki i pod krzewy.

Narcyzy, przy minimalnym wysiłku, udają się wszędzie. Piękne są również jako kwiaty cięte, choć nie poleca się ich do komponowania bukietów. Przez pierwszą dobę po ścięciu wydzielają bowiem substancje toksyczne dla innych roślin, przez co sąsiedzi z wazonu szybko więdną.

Kwiaty narcyzów

Kwiaty narcyzów wyglądają jak charakterystyczna anielska trąba, otoczona sześcioma płatkami. Płatki zawsze mają odcień żółty lub biały, za to trąbka, fachowo zwana przykoronkiem, może przybierać całą paletę barw - od bieli do czerwieni. Największe kwiaty tworzą narcyzy z długim przykoronkiem. Dorastają do 40 cm. Barwniejsze są jednak narcyzy z małą trąbką. Występują również odmiany o kwiatach pełnych.

W sklepach ogrodniczych co roku pojawiają się nowe mieszane rodzaje tych kwiatów, gdyż rośliny łatwo się krzyżują. Planując narcyzy w ogrodzie warto pamiętać, że po przekwitnięciu zostaje po nich pustka, dlatego warto łączyć je z innymi roślinami lub umieszczać rabaty w takich miejscach, gdzie „łyse placki” nie będą raziły.

Podpowiadamy: Jak planować nasadzenia wiosennych kwiatów cebulowych i z jakimi roślinami warto je łączyć

Narcyzy czy żonkile?

Wokół określenia "narcyz" i "żonkil" panuje dość duży bałagan. Często te dwie nazwy są używane zamiennie i nie do końca wiadomo, o którą roślinę chodzi. Wyjaśnijmy - żonkil to jedna z odmian narcyza o żółtych, najczęściej pojedynczych kwiatach. Właśnie od żółtego koloru pochodzi nazwa żonkila - z francuskiego jonquille (jasnożółty). Zatem każdy żonkil jest również narcyzem, ale nie każdy narcyz można nazwać żonkilem.

Dowiedz się też: Jak pielęgnować tulipany

Jak i kiedy sadzić narcyzy

Narcyzy lubią stanowiska słoneczne. Podobnie jak inne kwiaty cebulowe kwitnące wczesną wiosną, cebule narcyzów sadzi się w drugiej połowie sierpnia i na początku września. Cebulki przed sadzeniem należy starannie przejrzeć i wyrzucić wszystkie wskazujące na rozwijanie się chorób - z plamami, pokryte pleśnią, wydzielające nieprzyjemny zapach zgnilizny itp. Przed sadzeniem nie zaszkodzi zaprawić cebul preparatem grzybobójczym.

Narcyzy najlepiej sadzić w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, ponieważ w kwaśnych glebach słabo kwitną. Ziemia powinna być nie za ciężka, ale również niezbyt lekka, żyzna i zasobna w próchnicę. Ziemię piaszczystą warto zagęścić kompostem lub odkwaszonym torfem, gliniastą zmieszać z piaskiem, ewentualnie rozdrobnioną korą. Obowiązkowo trzeba usunąć chwasty

Przed posadzeniem cebul podłoże pod narcyzy warto dobrze nawieźć mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Cebulki narcyzów sadzi się na głębokości równiej ich podwójnej wysokości. Ponieważ jest to jeden z przysmaków nornic i innych drobnych gryzoni, ogrodnicy często sadzą narcyzy w plastikowych, ochronnych koszyczkach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Późną jesienią dobrze jest ponownie zasilić ziemię nawozem wieloskładnikowym - narcyzy będą miały zapasy na wiosnę.

Polecamy: Szafirki - jak je uprawiać i pielęgnować

Wykopywanie narcyzów

Na zimę rabaty z narcyzami warto okryć warstwą ściółki, jednak trzeba pamiętać o jej usunięciu wczesną wiosną. Wiosną narcyzy lubią dużą ilość wilgoci, zatem nie zaszkodzi ich regularne podlewanie. Cebulek narcyzów nie trzeba co roku wykopywać. Po przekwitnięciu i zaschnięciu liści wystarczy przestać rośliny podlewać, a ponownie rozkwitną następnej wiosny.

Narcyzy w jednym miejscu mogą pozostawać przez wiele lat. Raz na kilka sezonów warto je jednak wykopać celem pozyskania nowych cebul. Charakterystyczne dla tych roślin jest to, że nowe cebulki ściśle przylegają do matki. Oddzielić je można bez ryzyka uszkodzenia dopiero po około 3 latach. Wykopane cebule należy przechowywać w przewiewnym miejscu w temperaturze do 20ºC, koniecznie w otwartych pojemnikach. Szczelnie zamknięte cebule łatwo pleśnieją i zaczynają chorować.

Narcyzy nie tylko w ogrodzie

Narcyzy nadają się również na kwiaty doniczkowe. Udają się zwłaszcza młode cebulki, niedawno oddzielone od matczynych. Zasady i warunki uprawy w donicach są takie same jak w ogrodzie. Narcyzy najlepiej rosną na słonecznych, jasnych oknach, podlewane dość obficie, jednak z umiarem. Zimę mogą spędzić w piwnicy lub na balkonie. W tym ostatnim przypadku donice trzeba zabezpieczyć przed przemarznięciem.

Oceń artykuł
4,46 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Mikucka

Polecamy Ci również

Zobacz także