Narcyzy - i ich najbardziej popularna odmiana, czyli żonkile - to nieodzowna część kwitnącego wiosną ogrodu. Choć narcyzy są łatwe w uprawie, to jednak mają pewne wymagania - dowiedz się jakie.
Narcyz - z mitologii do ogródka
Narcyz, syn boga Kefisosa i nimfy Liriope, ukarany miłością do własnego odbicia w wodzie za brak uczuć do nimfy Echo, zmarł z tęsknoty za samym sobą. Na jego grobie wyrósł piękny kwiat. Dziś narcyz obecny jest w każdym ogrodzie. Równie delikatny jak nimfy, lecz w przeciwieństwie do nich, wcale nie kapryśny. To jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych.
Zobacz różne odmiany narcyzów

Narcyzy to piękna ozdoba wiosennych rabat.
Kapa65 - pixabay.com
Narcyzy mają bardzo wiele odmian. Dzieli się je na różne typy w zależności m.in. od długości tzw. przykoronka, czyli "trąbki".
Hozijue - pixabay.com
Narcyzy odmian triandrus mają drobniejsze kwiaty, ale są one osadzone po kilka na jednej łodydze.
JamieNakamura - pixabay.com
Narcyz typu poeticus były kiedyś niemal we wszystkich ogrodach. Mają piękny zapach.
Katarzyna Laszczak
Dodatkowo poszczególne typy narcyzów mogą mieć kwiaty pełne lub pojedyncze.
Lucia_s - pixabay.com
Narcyzy drobnoprzykoronkowe mają "trąbkę" znacznie krótszą niż płatki korony.
Macyvi - pixabay.com
Często mamy problem z nazwą "żonkile" - to narcyzy trąbkowe o żółtym kolorze.
Macyvi - pixabay.com
Narcyzy mogą mieć też zróżnicowane kolory płatków korony oraz przykoronka.
Manfredrichter - pixabay.com
Narcyzy typu poeticus bardzo intensywnie pachną.
Martina_Schwab - pixabay.com
Różne odmiany narcyzów mają zbliżone wymagania uprawowe.
MrGajowy3 - pixabay.com
Narcyzy potrzebują żyznej, przepuszczalnej ziemi o obojętnym odczynie.
Oldifan - pixabay.com
Narcyzy lubią wilgotną ziemię, warto je regularnie podlewać (ale woda nie może stać na grządce, bo cebule zgniją).
PommeGrenade - pixabay.com
Narcyzy mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, nie trzeba ich wykopywać co roku.
Radfotosonn - pixabay.com
Jednak co jakiś czas możemy dać cebulkom "odpocząć", a przy okazji pozyskać cebule potomne.
RococoNeko - pixabay.com
Narcyzy wykopujemy, kiedy ich liście zaschną, a sadzimy wczesną jesienią.
Stux - pixabay.com
Narcyzy doskonale nadają się na kwiat cięty, jednak w wazonie muszą być same - wydzielają sok toksyczny dla innych kwiatów.
Zoosnow - pixabay.com
Narcyzy pięknie komponują się w innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi, jak tulipany, czy szafirki.
Katarzyna Laszczak
Pamiętajmy, że narcyzy będą piękne wiosną, potem zanikną. Posadźmy je w sąsiedztwie roślin, które kwitną latem.
Katarzyna LaszczakNarcyzy każdej wiosny rozświetlają i rozweselają ogród, niekiedy dodatkowo roztaczając wokół słodką woń. Ich odmian są tysiące - w różnych kształtach, formach i kolorach - od białego, przez żółte i pomarańczowe, aż do łososiowych. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian narcyzów są żonkile. Kwitną od marca do maja. Nie ma chyba bardziej popularnych i łatwych w uprawie kwiatów. Nadają się na rabaty, skalniaki, do donic, na trawniki i pod krzewy.
Dowiedz się więcej: Jak uprawiać narcyz biały - kwiat jak z babcinego ogródka
Narcyzy, przy minimalnym wysiłku, udają się wszędzie. Piękne są również jako kwiaty cięte, choć nie poleca się ich do komponowania bukietów. Przez pierwszą dobę po ścięciu wydzielają bowiem substancje toksyczne dla innych roślin, przez co sąsiedzi z wazonu szybko więdną.
Kwiaty narcyzów
Kwiaty narcyzów wyglądają jak charakterystyczna trąbka, otoczona sześcioma płatkami. Płatki zawsze mają odcień żółty lub biały, za to trąbka, fachowo zwana przykoronkiem, może przybierać całą paletę barw - od bieli do czerwieni. Największe kwiaty tworzą narcyzy z długim przykoronkiem. Dorastają do 40 cm. Barwniejsze są jednak narcyzy z małą trąbką. Występują również odmiany o kwiatach pełnych.
W sklepach ogrodniczych co roku pojawiają się nowe mieszane rodzaje tych kwiatów, gdyż rośliny łatwo się krzyżują.
To trzeba wiedzieć o narcyzach
- Planując narcyzy w ogrodzie warto pamiętać, że po przekwitnięciu zostaje po nich pustka, dlatego warto łączyć je z innymi roślinami lub umieszczać rabaty w takich miejscach, gdzie „łyse placki” nie będą raziły.
- Narcyzy świetnie nadają się też na kwiat cięty, ale pamiętajmy, żeby nie wstawiać ich do wazonu razem z innymi kwiatami, bo im zaszkodzą. Z łodyg narcyzów wypływa sok, który jest toksyczny dla innych roślin.
- Narcyzy są również toksyczne dla ludzi i zwierząt - powodują zatrucia (po spożyciu). Uważajmy więc na dzieci i absolutnie nie dekorujmy potraw kwiatami narcyzów! Najwięcej toksyn mają narcyzy białe.
Dowiedz się też: Jak uprawiać korony cesarskie i inne szachownice
Narcyzy czy żonkile?
Wokół określenia "narcyz" i "żonkil" panuje dość duży bałagan. Często te dwie nazwy są używane zamiennie i nie do końca wiadomo, o którą roślinę chodzi.
Wyjaśnijmy - żonkil to jedna z odmian narcyza trąbkowego o żółtych kwiatach. Właśnie od żółtego koloru pochodzi nazwa żonkila - z francuskiego jonquille (jasnożółty). Zatem każdy żonkil jest również narcyzem, ale nie każdy narcyz można nazwać żonkilem.
Jak i kiedy sadzić narcyzy
Narcyzy lubią stanowiska słoneczne. Podobnie jak inne kwiaty cebulowe kwitnące wczesną wiosną, cebule narcyzów sadzi się w drugiej połowie sierpnia i na początku września. Wtedy będą miały największe szanse, żeby dobrze się ukorzenić - i pięknie zakwitnąć wiosną.
Cebulki przed sadzeniem należy starannie przejrzeć i wyrzucić wszystkie wskazujące na rozwijanie się chorób - z plamami, pokryte pleśnią, wydzielające nieprzyjemny zapach zgnilizny itp. Przed sadzeniem nie zaszkodzi zaprawić cebul preparatem grzybobójczym.
Polecamy poradnik: Jak uprawiać tulipany
Narcyzy najlepiej sadzić w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, ponieważ w kwaśnych glebach słabo kwitną. Ziemia powinna być nie za ciężka, ale również niezbyt lekka, żyzna i zasobna w próchnicę. Ziemię piaszczystą warto zagęścić kompostem lub odkwaszonym torfem, gliniastą zmieszać z piaskiem, ewentualnie rozdrobnioną korą. Obowiązkowo trzeba usunąć chwasty
Przed posadzeniem cebul podłoże pod narcyzy warto dobrze nawieźć mineralnym nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Cebulki narcyzów sadzi się na głębokości równiej ich podwójnej wysokości (ciężkie gleby) lub potrójnej (lekkie gleby).
Ponieważ jest to jeden z przysmaków nornic i innych drobnych gryzoni, ogrodnicy często sadzą narcyzy w plastikowych, ochronnych koszyczkach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Późną jesienią dobrze jest ponownie zasilić ziemię kompostem - narcyzy będą miały zapasy na wiosnę.
Wykopywanie narcyzów
Na zimę rabaty z narcyzami warto okryć warstwą ściółki, jednak trzeba pamiętać o jej usunięciu wczesną wiosną. Wiosną narcyzy lubią dużą ilość wilgoci, zatem nie zaszkodzi ich regularne podlewanie.
Cebulek narcyzów nie trzeba co roku wykopywać. Po przekwitnięciu i zaschnięciu liści wystarczy przestać rośliny podlewać, a ponownie rozkwitną następnej wiosny.
Sprawdź: Co robić, jeśli kwiaty cebulowe zaczną kiełkować jesienią
Narcyzy w jednym miejscu mogą pozostawać przez wiele lat. Raz na kilka sezonów warto je jednak wykopać celem pozyskania nowych cebul. Charakterystyczne dla tych roślin jest to, że nowe cebulki ściśle przylegają do matki. Oddzielić je można bez ryzyka uszkodzenia dopiero po około 3 latach. Wykopane cebule należy przechowywać w przewiewnym miejscu w temperaturze do 20ºC, koniecznie w otwartych pojemnikach. Szczelnie zamknięte cebule łatwo pleśnieją i zaczynają chorować.
Narcyzy wykopuje się wtedy, gdy ich liście zaschną (czerwiec-lipiec). Liści nie należy wcześniej obcinać.
Dasos
u mnie w ogródku już kwitną )
Cyperus
a ja się chyba nigdy nie nauczę odróżniać narcyza od żonkila ale i tak je lubię