Jak uprawiać i pielęgnować gardenię

0
Gardenia
Gardenia ma piękne i pachnące kwiaty, ale jej ozdobą są także ciemnozielone, błyszczące liście.

Gardenia jest bardzo piękna, ale dość wymagająca i nie zawsze udaje się ją nakłonić do kwitnienia. Podpowiadamy, jak zadbać o gardenię i co robić, żeby zakwitła.

Gardenia - kwiat lubiący światło

Gardenia wymaga jasnego miejsca, nie może jednak stać w pełnym słońcu. Najbardziej odpowiednie dla niej warunki to 20–22°C w lecie i 16–18°C w zimie i wczesną wiosną. W okresie, kiedy gardenia zawiązuje pąki (wczesna wiosna), korzystnie na nią działa różnica temperatur między dniem a nocą. Jest to wprawdzie trudne do uzyskania, ale warto się postarać. Temperatura nie powinna być jednak niższa niż 15°C.

Lato gardenie mogą spędzać na balkonie, ale nie mogą stać w pełnym słońcu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać kawę w doniczce

Dla gardenii tylko kwaśna ziemia

Gardenie najlepiej czują się w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Zwróćmy na to uwagę przesadzając gardenię - zamiast uniwersalnej ziemi, zastosujmy taką do roślin kwaśnolubnych (np. wrzosów i różaneczników). Zadbajmy też o to, żeby w wodzie, którą podlewamy gardenię nie było związków wapnia. W tym celu wystarczy stosować przegotowaną i odstaną wodę.

Podlewanie gardenii

W okresie wiosenno-letnim podlewamy tak, żeby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Musimy też zadbać o to, żeby woda miała temperaturę pokojową. Zimą musimy uważać z nawadnianiem, ponieważ roślina ta nie lubi mokrego podłoża. W tym okresie lepiej dostarczać jej wodę rzadziej, niż dopuścić do zalania korzeni. Pamiętajmy też o warstwie drenażu w doniczce.

Gardenia lubi też zraszanie, ale róbmy to w okresie, kiedy roślina nie ma pąków, ani kwiatów. Jeśli zmoczymy ją, na kwiatach powstaną nieładne plamy. W sezonie grzewczym warto w pobliżu gardenii postawić nawilżacz powietrza. Jest to ważne, bo w naszych mieszkaniach jest wtedy dość suche powietrze, a gardenia najlepiej czuje się, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka.

Nawożenie gardenii

Ostrożnie musimy postępować, nawożąc roślinę. Starannie dobieramy preparat tak, aby nie zawierał wapnia. Najlepsze będą nawozy do roślin lubiących kwaśne podłoże. Zasilanie rozpoczynamy wczesną wiosną, a kończymy w sierpniu.

Polecamy również: Kwitnące rośliny doniczkowe, które są łatwe w uprawie

Kwitnienie gardenii

W sprzedaży najczęściej spotyka się kwitnące rośliny i takie okazy kupujemy. Jednak skłonienie rośliny, żeby zakwitła ponownie, nie jest najłatwiejsze. Kiedy gardenia przekwitnie, warto ją lekko przyciąć. Potem trzeba przestrzegać regularnego nawadniania i nawożenia rośliny oraz zapewnić jej dobry dostęp do światła. Ważne jest także, wspomniane na początku, zapewnienie zróżnicowanych temperatur.
Gardenia nie lubi też przestawiania i dotykania. Na ile to możliwe, trzeba "zostawić ją w spokoju".

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także