Jak uprawiać i pielęgnować gardenię

0
Gardenia
Gardenia ma piękne i pachnące kwiaty, ale jej ozdobą są także ciemnozielone, błyszczące liście.

Gardenia nie jest bardzo trudna w uprawie, ale nie zawsze udaje się ją nakłonić do kwitnienia. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Prawidłowo pielęgnowana pod koniec zimy obsypuje się dużymi białymi kwiatami o silnym i bardzo przyjemnym zapachu.

Gardenia - kwiat lubiący światło i ciepło

Roślina ta wymaga jasnego miejsca, nie powinna jednak stać w pełnym słońcu. Najbardziej odpowiednie dla niej warunki to 20–22 st. C w lecie i 16–18 st. C w zimie. Bardzo ważne jest, aby gardenia miała stałą temperaturę podłoża (18–20 st. C), gdyż jej korzenie są bardzo wrażliwe na chłód. Lato gardenie mogą spędzać na balkonie, ale nie mogą stać w pełnym słońcu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać kawę w doniczce

Dla gardenii tylko kwaśna ziemia

Gardenie najlepiej czują się w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Zwróćmy na to uwagę przesadzając gardenię - zamiast uniwersalnej ziemi, zastosujmy taką do roślin kwaśnolubnych (np. wrzosów i różaneczników). Zadbajmy też o to, żeby w wodzie, którą podlewamy gardenię nie było związków wapnia. W tym celu wystarczy stosować przegotowaną i odstaną wodę.

Podlewanie gardenii

W okresie wiosenno-letnim podlewamy dość obficie, zawsze dbając o to, by woda miała temperaturę pokojową. Zimą musimy uważać z nawadnianiem, ponieważ roślina ta nie lubi mokrego podłoża. W tym okresie lepiej dostarczać jej wodę rzadziej, niż dopuścić do zalania korzeni. Pamiętajmy też o warstwie drenażu w doniczce.
Gardenia lubi też zraszanie, ale róbmy to w okresie, kiedy roślina nie ma pąków, ani kwiatów. Jeśli zmoczymy ja, na kwiatach powstaną nieładne plamy.

Nawożenie gardenii

Ostrożnie musimy postępować, nawożąc roślinę. Starannie dobieramy preparat tak, aby nie zawierał wapnia. Najlepsze będą nawozy do roślin lubiących kwaśne podłoże. Zasilanie rozpoczynamy wczesną wiosną, a kończymy w sierpniu. Ponieważ gardenia kwitnie pod koniec zimy, można w tym okresie stosować nawozy zimowe do kwiatów domowych.

Polecamy również: Kwitnące rośliny doniczkowe, które są łatwe w uprawie

Kwitnienie gardenii

W sprzedaży najczęściej spotyka się kwitnące rośliny i takie okazy kupujemy. Jednak skłonienie rośliny, żeby zakwitła ponownie, nie jest najłatwiejsze. Kiedy gardenia przekwitnie, warto ją lekko przyciąć. Potem trzeba przestrzegać regularnego nawadniania i nawożenia rośliny oraz zapewnić jej dobry dostęp do światła.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także