Jak uprawiać i pielęgnować gardenię

Izabella Sieńko-Holewa
Gardenia ma piękne i pachnące kwiaty, ale jej ozdobą są także ciemnozielone, błyszczące liście.
Gardenia ma piękne i pachnące kwiaty, ale jej ozdobą są także ciemnozielone, błyszczące liście. Abdecoral - pixabay.com
Gardenia jest bardzo piękna, ale dość wymagająca i nie zawsze udaje się ją nakłonić do kwitnienia. Podpowiadamy, jak zadbać o gardenię i co robić, żeby zakwitła.

Gardenia - kwiat lubiący światło

Gardenia wymaga jasnego miejsca, nie może jednak stać w pełnym słońcu. Najbardziej odpowiednie dla niej warunki to 20–22°C w lecie i 16–18°C w zimie i wczesną wiosną. W okresie, kiedy gardenia zawiązuje pąki (wczesna wiosna), korzystnie na nią działa różnica temperatur między dniem a nocą. Jest to wprawdzie trudne do uzyskania, ale warto się postarać. Temperatura nie powinna być jednak niższa niż 15°C.

Lato gardenie mogą spędzać na balkonie, ale nie mogą stać w pełnym słońcu.

Dla gardenii tylko kwaśna ziemia

Gardenie najlepiej czują się w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Zwróćmy na to uwagę przesadzając gardenię - zamiast uniwersalnej ziemi, zastosujmy taką do roślin kwaśnolubnych (np. wrzosów i różaneczników). Zadbajmy też o to, żeby w wodzie, którą podlewamy gardenię nie było związków wapnia. W tym celu wystarczy stosować przegotowaną i odstaną wodę.

Kwiaty gardenii mają piękny, ale intensywny zapach. Jeśli roślina ma ich dużo - nie trzymajmy jej w sypialni (ani pokoju dziecka).
Kwiaty gardenii mają piękny, ale intensywny zapach. Jeśli roślina ma ich dużo - nie trzymajmy jej w sypialni (ani pokoju dziecka). 3071145 - pixabay.com

Podlewanie gardenii

W okresie wiosenno-letnim podlewamy tak, żeby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Musimy też zadbać o to, żeby woda miała temperaturę pokojową. Zimą musimy uważać z nawadnianiem, ponieważ roślina ta nie lubi mokrego podłoża. W tym okresie lepiej dostarczać jej wodę rzadziej, niż dopuścić do zalania korzeni. Pamiętajmy też o warstwie drenażu w doniczce.

Gardenia lubi też zraszanie, ale róbmy to w okresie, kiedy roślina nie ma pąków, ani kwiatów. Jeśli zmoczymy ją, na kwiatach powstaną nieładne plamy. W sezonie grzewczym warto w pobliżu gardenii postawić nawilżacz powietrza. Jest to ważne, bo w naszych mieszkaniach jest wtedy dość suche powietrze, a gardenia najlepiej czuje się, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka.

Nawożenie gardenii

Ostrożnie musimy postępować, nawożąc roślinę. Starannie dobieramy preparat tak, aby nie zawierał wapnia. Najlepsze będą nawozy do roślin lubiących kwaśne podłoże. Zasilanie rozpoczynamy wczesną wiosną, a kończymy w sierpniu.

Kwitnienie gardenii

W sprzedaży najczęściej spotyka się kwitnące rośliny i takie okazy kupujemy. Jednak skłonienie rośliny, żeby zakwitła ponownie, nie jest najłatwiejsze. Kiedy gardenia przekwitnie, warto ją lekko przyciąć. Potem trzeba przestrzegać regularnego nawadniania i nawożenia rośliny oraz zapewnić jej dobry dostęp do światła. Ważne jest także, wspomniane na początku, zapewnienie zróżnicowanych temperatur.
Gardenia nie lubi też przestawiania i dotykania. Na ile to możliwe, trzeba "zostawić ją w spokoju".

Pamiętajmy, że gardenia musi mieć kwaśną ziemię. Po zakupie warto ją do takiej przesadzić. I podlewajmy ją przegotowaną wodą (czyli bez związków wap
Pamiętajmy, że gardenia musi mieć kwaśną ziemię. Po zakupie warto ją do takiej przesadzić. I podlewajmy ją przegotowaną wodą (czyli bez związków wapnia). Sarangib - pixabay.com
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl