Jak uprawiać cyklameny w ogrodzie. „Fiołki alpejskie” nie tylko w doniczce

0
Cyklameny
Cyklameny kojarzą się często z roślinami doniczkowymi. Ale mogą też być ozdobą ogrodu.

Cyklameny to popularne rośliny doniczkowe. Ale są także odmiany, które można uprawiać w gruncie. Polecamy cyklameny do ogrodu i piszemy, jak o nie zadbać.

Urocze, kolorowe kwiaty cyklamenów od dawna zdobią nasze mieszkania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się też w ogrodzie, o ile tylko wybierzemy do uprawy w gruncie odpowiednie gatunki rośliny.

Zobacz zdjęcia

Czerwone cyklameny

Cyklameny mają ok. 20 gatunków. Część z nich nadaje się tylko do uprawy doniczkowej, ale niektóre można uprawiać też w ogrodach.

Katarzyna Laszczak
Cyklameny

Cyklameny ogrodowe mają mniejsze kwiaty niż doniczkowe, mają też nieco inne wymagania uprawowe.

Katarzyna Laszczak
Cyklameny

Cyklameny w ogrodzie lubią miejsce półcieniste, a nawet cieniste.

Katarzyna Laszczak
Kompozycja z cyklamenami

Cyklameny dobrze wyglądają na rabatach i skalniakach.

Katarzyna Laszczak
Cyklameny ogrodowe

Cyklameny w ogrodzie można też sadzić pod drzewami i krzewami i jako rośliny okrywowe.

Yealkimhi0 - pixabay.com
Cyklameny i żurawki

Ziemię wokół cyklamenów dobrze jest ściółkować liściastym torfem - zapobiega wysychaniu ziemi, ogrzewa zimą i użyźnia.

Katarzyna Laszczak
Cyklameny

Liście niektórych gatunków cyklamenów ogrodowych zanikają na część lata (rośliny przechodzą okres spoczynku).

Katarzyna Laszczak
Różowe cyklameny

Na zimą cyklameny warto okryć, szczególnie w chłodniejszych regionach Polski.

Katarzyna Laszczak
Cyklameny

Cyklameny w ogrodach najlepiej sadzić wiosną.

AkwabaAriste - pixabay.com
Cyklameny

Cyklameny są wrażliwe zarówno na zalanie, jak i przesuszenie.

Bonnejourneephotography - pixabay.com

Cyklameny doniczkowe a cyklameny ogrodowe

Rodzaj cyklamen nie jest zbyt liczny, gdyż należy do niego zaledwie około 20 gatunków, ale znajdziemy wśród nich zarówno delikatne, wrażliwe na niskie temperatury i dość wymagające rośliny doniczkowe (np. cyklamen perski) jak i nieco bardziej wytrzymałe gatunki gruntowe.

Wszystkie cyklameny mają podobne, pięciopłatkowe kwiaty z mocno odgiętymi do tyłu płatkami oraz owalne lub sercowate, często ozdobione z wierzchu delikatnym, marmurkowym wzorem liście, wyrastające z podziemnej bulwy.

Rośliny uprawiane w mieszkaniach – równie często, co błędnie, nazywane fiołkami alpejskimi -  mają większe i bardziej wyszukane kwiaty, ale nie nadają się do uprawy w ogrodzie, gdyż nie tolerują mrozów. Oczekują też zupełnie innych warunków uprawy, niż gatunki gruntowe, gdyż preferują kwaśne podłoże i dużo rozproszonego światła.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o cyklameny doniczkowe czyli tzw. fiołki alpejskie

Jakie warunki lubią cyklameny ogrodowe

Cyklameny nadające się do uprawy w ogrodzie mają mniejsze kwiaty i wolą gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH oraz półcieniste lub nawet cieniste, osłonięte od wiatru stanowiska. Podłoże pod ich uprawę powinno być przepuszczalne, lekkie i próchnicze oraz lekko wilgotne w sezonie wiosenno-letnim i bardziej suche w okresie jesienno-zimowym.

Cyklameny w ogrodzie można traktować jak rośliny okrywowe, sadząc je w dużych grupach pod drzewami i krzewami lub uprawiać je w odpowiednich miejscach na skalnikach.

Dlaczego warto ściółkować cyklameny

Bulwy cyklamenów są bardzo wrażliwe zarówno na zalanie, jak i na przesuszenie, dlatego odpowiednia wilgotność podłoża to jeden z kluczowych czynników, odpowiadających za powodzenie uprawy. Aby poprawić warunki bytowania cyklamenów w ogrodzie, podłoże wokół nich dobrze jest wyściółkować torfem lub kompostem liściowym.

Ściółka nie tylko spowolni parowanie wody z podłoża i zapobiegnie wysychaniu bulw, ale też zabezpieczy korzenie roślin zimą przed mrozem, a rozkładając się, dodatkowo wzbogaci podłoże w substancje odżywcze i materię organiczną.

Polecamy też: Dziurawiec ozdobny i podpowiadamy, jak uprawiać ten nieduży krzew

Na zimę cyklameny warto okryć

Cyklameny przeznaczone do uprawy w ogrodzie zwykle dość dobrze znoszą zimę, ale w chłodniejszych rejonach kraju i na niezbyt ciepłych stanowiskach lepiej osłonić je przed chłodem liśćmi lub stroiszem. W ogrodzie najlepiej jest też sadzić je wiosną, a nie jesienią, gdyż wtedy będą miały więcej czasu przed zimą na aklimatyzację w nowym miejscu.

Jakie cyklameny posadzić w ogrodzie

Do uprawy w ogrodzie nadają się przede wszystkim trzy gatunki cyklamenów:

  • cyklamen purpurowy,
  • cyklamen bluszczolistny,
  • cyklamen dyskowaty.

Cyklamen purpurowy

Pierwszy z nich, czyli cyklamen purpurowy, poradzi sobie w gruncie najlepiej, gdyż jest najbardziej odporny na niskie temperatury. W Polsce można go nawet spotkać na stanowiskach naturalnych. Gatunek dorasta do ok. 15-20 cm. Jego liście są duże, ciemnozielone z wierzchu (czasem ozdobione delikatnym wzorkiem) i czerwonawe od spodu. Mają owalny kształt z sercowatą nasadą. Cyklamen purpurowy wytwarza niewielkie, ciemnoróżowe kwiaty.

Jego cechą charakterystyczną są zimozielone liście, które nie zanikają po kwitnieniu (nie przechodzą okresu spoczynku) oraz ładny zapach kwiatów. Ten cyklamen kwitnie od czerwca do września.

Sprawdź też: Jak uprawiać ketmię syryjską - hibiskus ogrodowy

Cyklamen bluszczolistny

Kolejnym cyklamenem uprawianym w ogrodach jest cyklamen bluszczolistny. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, jest on jednak nieco mniej odporny na chłody i wymaga okrycia na zimę np. gałązkami stroiszu. Jest też mniejszy (wys. ok. 10 cm) i posiada węższe, podobne do bluszczu i ozdobione jasnym rysunkiem liście. Jasnoróżowe kwiaty, rozwijają się na pędach od końca sierpnia do listopada.

Jego liście są zielone zimą, ale wczesnym latem przechodzą stan spoczynku i ponownie pojawiają się na powierzchni ziemi dopiero w trakcie lub po kwitnieniu.

Cyklamen dyskowaty

Najrzadziej spotykanym w ogrodach gatunkiem jest cyklamen dyskowaty. Jest on wyjątkowo malutki (wys. ok. 5 cm) i wytwarza niewielkie, różowe kwiaty oraz niemal okrągłe, zielone, czasem wzorzyste liście. Zakwita bardzo wcześnie bo w marcu lub kwietniu i po kwitnieniu przechodzi w stan spoczynku.

Liście ponownie rozwijają się dopiero jesienią (we wrześniu). Cyklamen dyskowaty, tak jak bluszczolistny, powinien być na zimę osłonięty gałązkami stroiszu.

Poznaj też: Różne gatunki fiołków i ich lecznicze właściwości

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także