Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

1
Chryantemy w ogrodzie
Chryzantemy to piękna i kolorowa dekoracja ogrodu. Te jesienne kwiaty nie są trudne w uprawie, ale dość wrażliwe na choroby.

Pomimo że ich nazwa po grecku oznacza "złoty kwiat", chryzantemy charakteryzują się bogactwem kolorów oraz zróżnicowanym pokrojem.

Chryzantema – długo kwitnący symbol cesarzy

Wielką zaletą chryzantem jest to, że kwitną do późnej jesieni. Ich szlachetny urok doceniali mieszkańcy Dalekiego Wschodu, gdzie te rośliny występują naturalnie. Stylizowana chryzantema jest elementem herbu cesarza Japonii, a w Chinach przez stulecia obowiązywał zakaz wywozu ich sadzonek. Była kojarzona ze szlachetnością i nieśmiertelnością. Chryzantemy, czy to uprawiane w gruncie, czy ustawione w doniczkach, dodadzą kolorów i elegancji jesiennemu ogrodowi.

Sprawdź: Jak dbać o chryzantemy w doniczkach

Kwiaty chryzantemy

Jedną z zalet chryzantem jest to, że kwitną do późnej jesieni.

Bernswaelz - pixabay.com
Chryzantema

Nazwa "chryzantema" pochodzi od greckiego "złoty kwiat". Jednak chryzantemy mają kwiaty w bardzo wielu kolorach.

Carsonpurple - pixabay.com
Żółte chryzantemy

Chryzantemy są też bardzo zróżnicowane pod względem pokroju i wielkości.

Emdwkcl - pixabay.com
Chryzantema ozdobna

Chryzantemy doskonale wyglądają nie tylko na rabatach, ale też w doniczkach i wazonach.

Koshinuke_mcfly - pixabay.com
Kwiat chryzantemy

Chryzantemy szczególnie są cenione na Dalekim Wschodzie. Stylizowany kwiat jest herbem cesarza Japonii.

KRiemer - pixabay.com

Uprawa chryzantem

Chryzantemy (złocienie) są bylinami należącymi do rodziny astrowatych. Poszczególne gatunki mogą osiągać wysokość od 20 centymetrów do 2 metrów. Łodygi chryzantem są najczęściej sztywne i pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty mogą przybierać kształt rurki lub języczka, tworzą się w skupionych kwiatostanach, przybierających odcienie: żółci, bieli, różu, fioletu oraz czerwieni.

Wymagania glebowe chryzantem ogrodowych

Chryzantemy mogą być umieszczane w gruncie oraz w donicach.  Najodpowiedniejszą do ich uprawy jest żyzna gleba, bogata w składniki mineralne. Optymalne PH dla tej rośliny waha się w granicach 7–8. Złocienie najlepiej wzrastają w miejscach nasłonecznionych, należy jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu. W okresie najintensywniejszego wzrostu, warto również wzbogacić glebę w składniki mineralne. Nawożenie chryzantem powinno się odbywać raz na dwa-trzy miesiące.

Podpowiadamy: Jak uprawiać astry - kwiaty jesieni

Rozmnażanie chryzantem ogrodowych

Chryzantemy można rozmnożyć poprzez odcięcie pędów o długości 5–10 centymetrów. Młode sadzonki powinny być pobierane wczesną wiosną, najlepiej w marcu. Należy umieścić je w donicach wyłożonych torfem, na głębokość ok. 1 cm. Optymalną temperaturą dla sadzonek jest 16–18 stopni Celsjusza. Ponadto, młode rośliny wymagają regularnego podlewania oraz wysokiej wilgotności powietrza. W czerwcu należy wysadzać chryzantemy do gruntu.  Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 30-40 centymetrów.

Najczęstsze choroby chryzantem

Chryzantemy są delikatnymi kwiatami, podatnymi na różnorodne choroby. Do najczęstszych z nich należą:

  • Mączniak prawdziwy – jest rodzajem grzyba, atakującym liście roślin. Objawia się białawym nalotem mącznym. W przypadku wystąpienia tej choroby, należy usunąć silnie porażone części chryzantem, a pozostałe pędy spryskiwać chemicznym preparatem przeciwgrzybicznym.
  • Zgnilizna bakteryjna – jest szybko rozwijającą się chorobą, aktywną głównie w okresie jesiennym. Występuje wskutek nadmiernej wilgotności gleby. Zaatakowane chryzantemy żółkną i obumierają. Aby nie dopuścić do rozwoju tej choroby, należy usunąć wszystkie zarażone pędy i podnieść zawartość potasu w glebie.

Polecamy: Kwiaty balkonowe na jesień. Co posadzić, kiedy letnie kwiaty przekwitną

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Mejer

Polecamy Ci również

Zobacz także