Jak uprawiać bugenwillę – egzotyczne i piękne pnącze

0
Bugenwilla
Bugenwille to dekoracyjne pnącza - krzewią się bujnie w klimacie śródziemnomorskim, ale w Polsce można uprawiać je w pojemnikach.

Bugenwilla jest niezwykle dekoracyjnym pnączem. W polskich warunkach można uprawiać ją w doniczkach, latem przenosząc do ogrodu lub na taras.

Dekoracyjne i kolorowe pnącze

Do niedawna bugenwilla (kącicierń) była w Polsce rośliną niezwykle rzadką i mało znaną. Jej piękne kwiaty mogliśmy podziwiać jedynie w ogrodach botanicznych, w palmiarniach lub na filmach z ciepłych krajów, gdzie pnącze pokrywało ściany domów i ogrodzenia.

Zobacz zdjęcia

Różowa bugenwilla

Bugenwille mają kwiaty, a właściwie - liście przykwiatowe - w różnych kolorach.

Katarzyna Laszczak
Bugenwilla w doniczce

Kwitnące bugenwille w doniczce można bez problemu kupić w centrach i marketach ogrodniczych.

Katarzyna Laszczak
Bugenwilla na balkonie

Bugenwille mogą spędzać lato na balkonie lub tarasie.

Katarzyna Laszczak
Bugenwilla

Uważajmy na pędy bugenwilli - wyrastają na nich kolce, szczególnie u starszych okazów. Są rzadko rozrzucone, ale mocne.

Katarzyna Laszczak
Bugenwilla czyli kącicierń

Czasem problemy sprawia pisownia nazwy rośliny - występuje zarówno forma bugenwilla, jak i bugenvilla lub bougenvilla. Polska nazwa to kącicierń.

Katarzyna Laszczak
Pędy bugenwilli

Latem pędy bugenwilli są obsypane kwiatami (i liśćmi przykwiatowymi).

Katarzyna Laszczak
Bugenwilla na południu Europy

W cieplejszym klimacie bugenwille osiągają imponujące rozmiary. Nasze wprawdzie takie nie będą, ale to i tak piękne pnącza.

Katarzyna Laszczak
Białe i fioletowe bugenwille

W odpowiednich warunkach bugenwille szybko się rozrastają.

1045373 - pixabay.com
Kwitnące bugenwilla

Ozdobą bugenwilli są kolorowe liście przykwiatowe.

Fotofan - pixabay.com
Kwiaty bugenwilli

"Prawdziwe" kwiaty bugenwilli są białe i niepozorne.

Gadini - pixabay.com
Pomarańczowa bugenwilla

W Polsce bugenwille w różnych kolorach są dostępne w centrach ogrodniczych.

Katarzyna Laszczak
"Kwiaty" bugenwilii to w rzeczywistości liście przykwiatowe

W polskich warunkach bugenwille muszą zimować w pomieszczeniach.

Katarzyna Laszczak
Czerwona biugenwilla

Bugenwille wymagają światła, wody oraz regularnego nawożenia.

Katarzyna Laszczak

Co ciekawe, wspaniałe, ciemno różowe lub amarantowe kwiaty bugenwilli, tak naprawdę kwiatami wcale nie są, a jedynie liśćmi przykwiatowymi, okrywającymi niepozorne i drobne kwiaty właściwe. Nie zmienia to jednak faktu, że ich niezwykła uroda wzbudza zachwyt każdego, kto ma okazję je oglądać. Trudno się więc dziwić, że każdy miłośnik kwiatów chciałby móc uprawiać tę wspaniałą roślinę i cieszyć się jej urodą przez całe lato.

Polecamy również: Swojskie i piękne - floksy wiechowate. Co robić, żeby dobrze kwitły

Od kilku lat jest to już możliwe także w Polsce, gdyż wiosną można kupić młode, kwitnące egzemplarze bugenwilli w każdym większym centrum ogrodniczym. Najczęściej uprawianymi gatunkami są: bugenwilla okazała (Bougainvillea spectabilis), bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra) i mieszańce o kwiatach w kolorze pomarańczowym, fioletowym, czerwonym, białym i żółtym lub o pstrych liściach, ale do rodzaju zalicza się także kilka innych gatunków.

Uprawa bugenwilli - wymagania

Roślina w naturze dorasta do ok. 4 - 6 m, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 2 - 3 m wysokości. Pnącze rośnie jednak dość szybko, dlatego wymaga podpór lub owijania giętkich pędów wokół drabinek. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, bugenwilla ma dość wysokie wymagania, dlatego jeśli chcemy cieszyć się rośliną przez kilka lat, musimy zadbać o nią wyjątkowo troskliwie.

Polecamy też: Pnący milin o kwiatach jak trąbki i podpowiadamy, go uprawiać

Przede wszystkim powinniśmy przeznaczyć dla niej stanowisko ciepłe i słoneczne, gdyż od marca do września roślina oczekuje co najmniej pokojowej temperatury oraz bardzo dużo słońca. Oto, jak zadbać o bugenwillę przez cały rok.

Pielęgnacja bugenwilli

W sezonie bugenwilla wymaga częstego podlewania, a nawet zraszania, gdyż lubi wilgotne podłoże i powietrze. Od marca do końca lipca roślina oczekuje też systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla pnączy lub roślin kwitnących (np. Target nawóz do powojników i pnączy, Florovit nawóz do powojników i innych kwitnących pnączy). Roślina może pozostawać na powietrzu do jesieni (wrzesień-październik), ale jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków, trzeba ją z powrotem przenieść do mieszkania.

Zimę (listopad-luty) bugenwilla powinna spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 8-12°C, gdzie przejdzie w stan spoczynku, niezbędny do obfitego kwitnienia. W okresie spoczynku roślinę podlewamy bardzo umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej.

Od marca do maja, bugenwillę przenosimy w cieplejsze miejsce, np. do mieszkania, ustawiając ją w bardzo widnym miejscu. Nie może być to jednak południowe okno, gdyż promienie padające przez szybę mogłyby poparzyć jej liście. Zaczynamy ją też częściej podlewać. W drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, pnącze można wystawić na balkon lub taras, wybierając dla niego miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne.

Podpowiadamy: Jak i kiedy przycinać hortensje różnych gatunków

Przycinanie, przesadzanie bugenwilli

Wczesną wiosną (luty/marzec) pnącze mocno przycinamy, skracając jego pędy nawet o 2/3 długości (pozostawiamy tylko kilka centymetrów ubiegłorocznych przyrostów), a następnie przenosimy do cieplejszego miejsca i zwiększamy podlewanie. Kiedy roślina zacznie rozwijać liście i wypuszczać młode pędy, warto ją też przesadzić.

Doniczka nie musi być większa, gdyż pnącze lepiej czuje się w ciaśniejszym pojemniku, jednak ważna jest wymiana zużytego podłoża na świeże, gdyż ze względu na obfite kwitnienie, bugenwilla ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Rozmnażamy bugenwillę

Pnącze można też rozmnażać, pozyskując sadzonki z kilkunastocentymetrowych odcinków półzdrewniałych pędów bocznych, pobieranych pod koniec okresu spoczynku (luty-marzec) lub sadzonek pędowych zielnych pozyskiwanych latem. Po pobraniu sadzonek, zanurza się ich końce w ukorzeniaczu, umieszcza w wilgotnym podłożu (torf + piasek) i przechowuje w widnym miejscu o temperaturze ok. 25°C.

Po około 1-1,5 miesiąca, ukorzenione sadzonki przenosi się do doniczek wypełnionych żyzną ziemią kwiatową o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH i systematycznie podlewa. Pierwsze nawożenie młodych sadzonek przeprowadza się po ok.3-4 tygodniach od posadzenia.

Polecamy: Jak założyć ogród w stylu śródziemnomorskim. Poradnik

 

 

 

                                                                                               

Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także