Jak uprawiać brzoskwinie w ogrodzie

2
Brzoskwinie w ogrodzie
Brzoskwinie z powodzeniem można uprawiać przydomowym ogrodzie.

Brzoskwinie z własnego ogrodu są zdecydowanie w zasięgu ręki. Drzewka brzoskwiń mają wprawdzie pewne wymagania, ale ich uprawa nie jest trudna.

Brzoskwinie niekoniecznie muszą pochodzić z ciepłych krajów. Wystarczy trochę wysiłku i można delektować się brzoskwiniami z własnego ogrodu. Może nie będą tak duże i słodkie, jak okazy z Grecji, czy Bułgarii, za to własne i niespryskane środkami chemicznymi.

Wbrew pozorom w polskim klimacie największym problemem sadowników nie jest mróz. Brzoskwinie pochodzą z suchych rejonów Chin, gdzie uprawiano je już przed czterema tysiącami lat. W klimacie umiarkowanym to wilgotność powietrza jest dla nich zbyt duża - częściej padają ofiarami chorób grzybowych, niszczących korę i drzewo, niż niskich temperatur.

Polecamy też: Aronię - krzew o zdrowych owocach i małych wymaganiach

Wybieramy miejsce dla brzoskwiń

Aby w polskim klimacie odnieść sukces w uprawie brzoskwiń, warto wybrać odmiany o zwiększonej odporności na niskie temperatury. Stanowisko dla drzewek brzoskwiniowych musi być jak najbardziej zaciszne i osłonięte. Warto szukać takiego miejsca w ogrodzie, gdzie dociera jak najmniej deszczu. Dobrze jeśli będzie to równocześnie najbardziej słoneczny zakątek.

Drzewa brzoskwiniowe najlepiej rosną i owocują w miejscach wysoko położonych - w naturze często rosną na stokach łagodnych wzgórz. W naszych warunkach zazwyczaj sadzi się je w pobliżu południowej ściany altany, czy domu - mają słońce, a jednocześnie budynek osłania je od północy od wiatru i deszczu.

Ziemia dla brzoskwiń powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Nieźle rosną również na podłożu gliniasto-piaszczystym.

Pielęgnacja i przycinanie brzoskwiń w ogrodzie

Po posadzeniu drzew wiosną, dalsza pielęgnacja polega na zasileniu od czasu do czasu nawozami naturalnymi lub mineralnymi, dokładnym i grubym okrywaniu na zimę oraz ciągłym cięciu. Brzoskwinie owocują już w drugim roku po posadzeniu, jednak aby owocowały wymagają regularnego i odpowiednio prowadzonego cięcia.

Drzewa trzeba mocno przycinać już w pierwszym roku po posadzeniu. W następnych latach ważne jest ciągłe odmładzanie drzewa oraz utrzymanie i utrwalanie specyficznego kształtu korony, niezbędnego, jeśli brzoskwinia ma rodzić duże i słodkie owoce. Z dobrze prowadzonej brzoskwini owoce można zbierać kilkakrotnie w ciągu sezonu.

To Cię zainteresuje: Jak uratować i odmłodzić stare drzewa owocowe

Jak przycinać brzoskwinie

Cięcie brzoskwini ma na celu uzyskanie drzewa w kształcie kielicha. Z krótkiego pnia powinno wyrastać jedynie do pięciu konarów, tworząc kształt pucharu. Konarom można pozwolić dorosnąć do długości ok. 3 metrów. Z nich co roku będą wyrastać jednoroczne, kwitnące pędy, na których tworzą się owoce.

Pędy owocowe powinny rosnąć w odległości ok.  40 cm od siebie. Jeśli są gęstsze, należy część wycinać tuż przy konarze. Gdy osiągną grubość ok. 0,5 cm trzeba je skracać do ok. 25 cm długości. Hodowcy brzoskwiń zalecają, by pędy owocowe nie miały więcej niż 10 pąków.

Po ukształtowaniu korony i wybraniu pędów do owocowania, wszystkie pojawiające się nowe odrosty należy regularnie i bezwzględnie wycinać. Prawidłowo przycięte drzewo brzoskwini wydaje się wręcz puste. Tak silne cięcie jest niezbędne, jeśli chcemy uzyskać duże i smaczne owoce. Hodowcy szacują, że aby brzoskwinia miała wystarczającą ilość energii i mogła kierować soki do owoców, nie zaś do pędów, co roku trzeba wyciąć ok. 75% tworzonych przez drzewo odrostów, nieustannie odmładzając tym samym koronę.

Podpowiadamy: Jak uprawiać i przycinać maliny oraz jakie odmiany malin warto posadzić w ogrodzie

Brzoskwinie pod tym względem są wyjątkiem wśród drzew owocowych. Jabłoń czy śliwa potraktowane w ten sposób przestałyby owocować na kilka lat.Choroby brzoskwiń i inne zagrożenia
Największym problemem w uprawie brzoskwiń nie są mrozy, gdyż dobrze okryte drzewa znoszą je bez większego problemu. Znacznie większy problem dla brzoskwiń stanowią wiosenne przymrozki, które często niszczą młode liście i pąki. Brzoskwinie najlepiej udają się, gdy po krótkiej zimie nadchodzi ciepła i szybka wiosna.

Niezależnie od aury trzeba zwracać uwagę na choroby grzybicze, na które drzewa łatwo zapadają zwłaszcza w okresach deszczowych. Szczególnie groźne są brunatna zgnilizna i mączniak. Natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów (brunatne plamy na liściach i pędach, górna strona liści pokryta białym, „mącznym" nalotem) należy rozpocząć opryskiwanie drzew preparatami grzybobójczymi.

Dowiedz się więcej: Kiedy, jak i czym opryskiwać brzoskwinie i inne drzewa owocowe

Hodowcy brzoskwiń zalecają, aby nie czekać na pierwsze objawy choroby, a opryskiwać drzewa profilaktycznie, zwłaszcza, że, jeśli chcemy wykorzystać owoce, zabiegów nie wolno prowadzić w okresie kwitnienia i zbiorów.


Oceń artykuł
3,92 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anita Kowal

Polecamy Ci również

Zobacz także