Jak uprawiać brokuły w ogrodzie

0
Brokuł - róża
Brokuły wydają się bardzo wymagające, ale z powodzeniem można uprawiać je w ogrodzie.

Delikatne, zielone brokuły, będące szlachetniejszymi kuzynami kalafiorów, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw kapustnych. Podpowiadamy, jak je uprawiać.

Brokuły lubią umiarkowany klimat

Mimo ich zalet, brokuły rzadko uprawiamy, gdyż wydają nam się roślinami wymagającymi i kapryśnymi. Warto jednak spróbować posadzić je w ogrodzie, bo chociaż rzeczywiście mają spore oczekiwania, na właściwym stanowisku mogą dać całkiem obfite i zadowalające plony.

Zobacz zdjęcia

Brokuł

Brokuły wymagają umiarkowanej temperatury i sporo wilgoci.

OlinEJ - pixabay.com
Brokuł na grządce

Brokuły wymagają żyznej ziemi i zasilania nawozami zawierającymi bor i molibden (warto stosować nawozy wieloskładnikowe).

Artverau - pixabay.com
Brokuł

Brokuły można zbierać późną wiosna lub wczesną jesienią, w zależności od tego, kiedy je sialiśmy i sadziliśmy.

Vvrrprasad - pixabay.com

Brokuły to rośliny klimatu umiarkowanego, dlatego preferują niezbyt ciepłe, wilgotne lato i długą, ciepłą jesień. Rośliny znoszą krótkotrwałe przymrozki (do ok. -3°C), ale najlepiej rozwijają się przy temperaturach wynoszących ok. 17-22°C. Utrzymująca się dłużej niska temperatura powoduje ich przemarzniecie i gnicie, natomiast zbyt wysoka zaburza rozwój róż i prowadzi do ich rozluźniania się i deformacji.

Dla brokułów bardzo groźna jest też susza, dlatego w naszym kraju, warzywa te uprawia się głównie z rozsady (ze względu na kapryśną, wiosenna aurę).

Sprawdź też: Jak uprawiać kalafiory i dowiedz się, jakie mają odmiany i właściwości

Jak siać i sadzić brokuły

Największe szanse powodzenia daje nam uprawa odmian przeznaczonych na zbiór jesienny lub wiosenny, gdyż warzywa na zbiór letni, mogą przysparzać wielu problemów (wysokie temperatury i susza powodują zaburzenia w rozwoju róż, takie jak m.in. rozluźnienie lub karlenie główek).

Jeśli zdecydujemy się na uprawę brokułów na zbiór wiosenny, najlepiej zaopatrzmy się w gotową rozsadę u producenta lub na targu, gdyż jej produkcja we własnym zakresie jest dość trudna i kłopotliwa (wymagane bardzo widne pomieszczenie o temp. ok. 15-18°C). Taką rozsadę – zahartowaną  sadzi się do gruntu pod koniec marca lub w kwietniu. Okres wegetacyjny trwa ok. 50-60 dni.

Sami możemy natomiast spróbować przygotować rozsadę odmian przeznaczonych na zbiór jesienny (okres wegetacyjny to ok. 70-80 dni). Nasiona brokułów siejemy wtedy na rozsadniku, a kiedy wzejdą i wytworzą dwa pierwsze liście pikujemy do doniczek. Podrośnięte, posiadające 4-6 liści siewki, wysadzamy na miejsce stałe około czerwca, w rozstawie 50-60 x 40-50 cm. Dostatecznie duża odległość między roślinami jest dla nich ważna, gdyż pozwala różom lepiej się rozwijać.

Ze względu na krótki okres wegetacyjny, brokuły mogą być uprawiane jako przedplon lub poplon, ale nie mogą być sadzone po sobie ani po innych warzywach z rodziny kapustnych, gdyż wtedy są narażone na typowe dla całej rodziny choroby i szkodniki (przerwa w uprawie to ok. 4 lata).

Podpowiadamy też: Jakie jeszcze warzywa uprawiać jako przedplon i poplon

Jak dbać o brokuły w ogrodzie – pielęgnacja i nawożenie

W uprawie brokułów oprócz temperatury i zmianowania, bardzo ważna jest także odpowiednia gleba i dostatecznie wysoka wilgotność podłoża. Rośliny należą do warzyw żarłocznych, dlatego wymagają żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (ok. 6,5 – 7).

Najlepiej udają się na glebach głęboko uprawionych, w pierwszym roku po oborniku (jesienią w dawce w dawce 30-40 kg./10 m2) lub obficie nawożonych kompostem. Oczekują też systematycznego zasilania i to w całym okresie wegetacyjnym. Nie wymagają wysokich dawek azotu, ale bezwzględnie potrzebują boru i molibdenu (ich niedobór powoduje m.in. plamy na różach), dlatego do ich nawożenia  najlepiej wybrać nawozy wieloskładnikowe, posiadające w swoim składzie oba te pierwiastki.

Dla brokułów bardzo groźna jest także susza, która powoduje drewnienie pędów, rozluźnianie róż oraz deformację roślin. Z tego względu rośliny należy systematycznie nawadniać, szczególnie w okresie tworzenia się róż.

Poznaj: Mączlika (białe muszki) - szkodnika brokułów i innych kapustnych. Jak go zwalczać

Zbiory brokułów z własnej uprawy

W zależności od odmiany, zbiór wyrośniętych główek może rozpocząć się po ok. 40-70 dniach od czasu wysadzenia rozsady na miejsce stałe (wiosną maj-czerwiec, jesienią połowa września), kiedy pąki kwiatowe jeszcze się nie rozwinęły, ale róże są już dostatecznie wyrośnięte, jędrne i zwarte.

Główki po zbiorach powinny być przechowywane dość krótko w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu (ok. tydzień w temp. 0°C, najlepiej owinięte folią, gdyż szybko więdną i wysychają), zamrożone (po zblanszowaniu) lub wykorzystane do bezpośredniego spożycia - wtedy są najsmaczniejsze i zachowują najwięcej wartości odżywczych.

Poszukując odmian do uprawy w ogrodzie, możemy trafić na brokuły gałązkowe, które nie tworzą typowej główki, tylko rozgałęzione pędy, zakończone małymi różyczkami („Sante” F1).

Podpowiadamy też: Jak uprawiać żurawinę w ogrodzie

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także