Jak uprawiać aloes i jakie ma on zastosowanie

0
Aloes zwyczajny
Aloes "rośnie sam" i nie ma prawie żadnych wymagań. Za to można go wykorzystać do leczenia uszkodzeń skóry. Ale lista jego właściwości zdrowotnych na tym się nie kończy.

Aloes to dobra roślina dla zapracowanych i zajętych. Wymaga minimalnej opieki i dobrze znosi przesuszenie.

Jak uprawiać aloes

Aloesy są sukulentami, które magazynują wodę w liściach. Pochodzą z gorących regionów – Afryki, Madagaskaru i Półwyspu Arabskiego. Dostosowanie do tamtejszych warunków naturalnych sprawia, że w domowej uprawie nie są wymagające. Potrzebują słońca i niewielkich ilości wody.

Aloes powinien znajdować się w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu – może to być parapet okna, a latem – taras lub balkon. Trzymając aloesy na zewnątrz trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed deszczem.

Sprawdź: Jakie właściwości ma "anginka" czyli geranium, jak ją uprawiać i na co stosować

Zimą aloes powinien mieć niższą temperaturę – ok. 10°C. Po pobycie w chłodzie roślina zakwitnie. Aloes wymaga podlewania mniej więcej raz w tygodniu, choć chwilowe przesuszenie mu nie szkodzi. Gorzej znosi nadmiar wody. Dlatego ziemia w doniczce powinna mieć dobry drenaż (żwirek czy keramzyt na dnie), a woda nie powinna stać w podstawce. Jako ziemię możemy wykorzystać specjalną, przeznaczoną dla sukulentów, albo uniwersalną, z domieszką piasku i gliny.

Nawożenie aloesu powinno odbywać się w okresie wegetacji (czyli od wiosny do jesieni). Można stosować rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do kaktusów i sukulentów.

Sok z liści aloesu

Sok i miąższ z liści aloesu ma wiele pożytecznych właściwości. Najlepiej uzyskiwać go z roślin około trzyletnich.

Casellesingold - pixabay.com
Aloes

Aloes świetnie znosi niedostatek wody, za to szkodzi mu jej nadmiar. Nie wolno też moczyć jego liści!

Joanshannon - pixabay.com
Aloes drzewiasty

Pamiętajmy też, że ziemia w doniczce powinna być dobrze przepuszczalna dla wody, a doniczka koniecznie musi mieć odpływ.

Sandid - pixabay.com
Aloes

Aloes lubi światło - lato może spędzić na balkonie lub tarasie.

Fbnicod - pixabay.com
Aloes ościsty

Aloesy mają sporo odmian, i o właściwościach leczniczych, i o walorach ozdobnych.

Katarzyna Laszczak


Odmiany aloesu
Ozdobą aloesu są przede wszystkim jego mięsiste liście, o brzegach ząbkowanych i ostro zakończonych. Najbardziej popularny jest aloes zwyczajny (Aloe vera), kwitnący na żółto. Ciekawą odmianą jest aloes pstry (Aloe variegata), o biało nakrapianych liściach. Bardzo okazały jest też aloes drzewiasty (Aloe arborescens), wytwarzający czerwone, rurkowate kwiaty. Z kolei aloes ościsty (Aloe aristata) charakteryzuje się liśćmi, pokrytymi jasnymi guzkowatymi kolcami.

Aloes dobry na wszystko

Poza walorami dekoracyjnymi, wiele odmian aloesu ma właściwości lecznicze. Jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Aloes zawiera bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Działa antybakteryjnie i antywirusowo, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran i oparzeń, a także poprawia stan skóry.

Sok z aloesu ma także korzystny wpływ na układ trawienny (poprawia trawienie, działa żółciopędnie i przeczyszczająco; wspomaga odchudzanie). Aloes działa także dobrze na układ krwionośny (reguluje ciśnienie) i obniża poziom cukru we krwi. Do jego potwierdzonych zalet należy też działanie wzmacniające i przeciwzapalne, wzmacnia nawet odporność organizmu na stres.
W warunkach domowych bez problemu możemy wykorzystać np. kompres z aloesu (na rany i oparzenia) - wystarczy do tego ścięty liść aloesu, który przecinamy i przykładamy do uszkodzenia.

 UWAGA! nie należy stosować nierozcieńczonego soku, czy okładów z liści u małych dzieci – może powodować silne podrażnienia. Na wyciągi z aloesu powinny także uważać kobiety w ciąży i karmiące matki. Należy także przestrzegać zalecanych dawek, bo długotrwałe ich przekraczanie może mieć negatywne skutki.

Polecamy również: Imbir - aromatyczną przyprawę o leczniczych właściwościach

Jak rozmnażać i przesadzać aloes

Rozmnażanie aloesu jest łatwe. Można zasiać nasiona w wilgotnej, piaszczystej ziemi, choć szybkie i skuteczne jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe. Sadzonki możemy też uzyskać z liści i wierzchołków roślin - i jest to najbardziej skuteczna metoda. Sadzonki należy umieścić w piaszczystym, wilgotnym podłożu, a po kilku tygodniach (4-6) powinny się ukorzenić.

Przesadzanie aloesu zależy od wieku rośliny – młode przesadzamy co rok, starsze co dwa-trzy lata. Rozmnażanie i przesadzanie aloesu powinniśmy przeprowadzać wiosną.

Na co może chorować aloes

Aloes jest rośliną raczej odporną. Możemy mu zaszkodzić nadmiernie go podlewając – wtedy na liściach pojawią się brązowe plamy. Po przeniesieniu aloesu na zewnątrz może się pojawić zaczerwienienie liści – to reakcja na zmianę warunków, która powinna ustąpić samoczynnie. Aloes jest narażony na działanie szkodników, szczególnie mogą go atakować przędziorki i mszyce.

Dowiedz się: Na co pomaga ostropest i jak go uprawiać

Oceń artykuł
3,91 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także