Jak udekorować ogród na Boże Narodzenie

0
Świąteczna dekoracja parapetu.
Na zewnętrznym parapecie okna pięknie będą wyglądać lampiony i zielone gałązki.

Świąteczne dekoracje pomagają stworzyć wyjątkowy nastrój. Warto zadbać o to, by również nasze ogrody wyglądały pięknie i odświętnie.

Ogród w blasku świateł

Prostym, ale niezwykle efektownym sposobem na udekorowanie ogrodu jest jego oświetlenie. Lampkami możemy ozdobić nie tylko iglaki, ale też inne krzewy i drzewka. Najbardziej efektownie wyglądają dekoracje z lampek rozrzuconych, jakby przypadkowo, na niskich drzewkach. Będą one tworzyć nie tylko prawie bajkową scenerię, a przy okazji oświetlą też drogę do domu.
– Wybierając produkty oświetleniowe pamiętajmy o tym, by byłe one przeznaczone do użytku zewnętrznego i posiadały klasę ochrony minimum  IP44. Lampki to także świetny sposób na ozdobienie elewacji naszego domu. Możemy je zamontować przy parapetach, na barierce balkonu oraz przy futrynie drzwi. Jeżeli posiadamy w ogrodzie wybrukowanej ścieżki, warto zaopatrzyć się w specjalne lampy słoneczne, które będą zapalać się, gdy zacznie robić się ciemno i oświetlą nam dodatkowo drogę do domu – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant w firmie Jadar.

Dowiedz się: Jak stworzyć świąteczną iluminację ogrodu

Świąteczne girlandy i dekoracje

Pamiętajmy, że te same dekoracje, które wykorzystujemy do przystrojenia wnętrz, możemy zastosować w ogrodzie. Kolorowe bombki, łańcuchy, girlandy, czy kokardy ożywią nasz zimowy ogród. Wybierając je, zwróćmy uwagę na wielkość ozdób – w otwartej przestrzeni ozdoby będą się wydawały mniejsze niż w pokojach. Ale nie przesadźmy też z wielkością dekoracji, żeby nie przytłoczyły one naturalnego piękna ogrodu.

Mała architektura w świątecznym wydaniu

Ozdabiając ogród na Święta nie zapominajmy o elementach małej architektury. Altanka, pergola, czy stolik przybrane światełkami i świątecznymi dekoracjami będą wyglądać naprawdę bardzo nastrojowo.
Jako świąteczny element małej architektury możemy potraktować też szopkę. Urządzenie jej w ogrodzie to dobry pomysł na niebanalny wygląd wokół domu. Jeżeli w naszym domu są dzieci – szopka będzie idealnym sposobem na opowiedzenie im historii i znaczenia Bożego Narodzenia.

Świąteczny wianek na drzwi

Aby atmosferę Świąt poczuć już na progu domu, ozdóbmy drzwi bożonarodzeniowym wiankiem. Łatwo go wykonać samodzielnie, w dodatku wykorzystując rośliny z naszego ogrodu. Warto wiedzieć, że elementy świątecznego wianka mają swoją symbolikę -  zieleń stanowi symbol trwającego życia, natomiast kształt kręgu symbolizuje wieczność.
Wianek na drzwi wykonujemy go przeważnie z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak świerk srebrzysty, jodła, sosna czy daglezja. Możemy go ozdobić dodatkowo lampkami, kokardami, szyszkami, a nawet korą cynamonu lub plasterkami suszonej pomarańczy. Tak udekorowany wieniec, będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale również cudownie pachniał.

Przeczytaj: Jak zrobić świąteczny wianek na drzwi

Świąteczne dekoracje parapetu

Parapety to idealne miejsce na ustawienie świątecznej dekoracji. Przeważnie ozdabiamy te wewnętrzne, ale również parapet zewnętrzny warto zagospodarować. Na parapecie pięknie będą wyglądać lampiony, kilka gałązek drzew iglastych oraz porozrzucane szyszki czy nawet przypięta skarpeta czekająca na św. Mikołaja. W ten sposób warto udekorować przede wszystkim parapety okien na parterze – tak, aby dekoracje były w zasięgu naszego wzroku.

Czy wiesz: Jak dbać o gwiazdę betlejemską i jak ją ciekawie zaaranżować

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jadar

Polecamy Ci również

Zobacz także