Jak stworzyć w naszym ogrodzie skalniak?

Kwietnik w ogrodzie
Wykorzystanie starych, niepotrzebnych rzeczy jako np kwietnik do ogródka to świetny pomysł.

Wbrew panującemu przekonaniu, stworzenie skalniaka nie jest bardzo trudne. Niemniej, wymaga trochę więcej pracy niż zwykłe sadzenie roślin. Aby wszystko poszło nam gładko i sprawnie, a skalniak długo cieszył nasze oczy - należy trzymać się kilku wskazówek.

  • Planowanie

Stworzenie skalniaka warto dokładnie zaplanować. Wybierzmy w naszym ogrodzie miejsce, które widać z tarasu czy od strony bramy wejściowej tak, aby owoc naszej pracy był zauważalny na pierwszy rzut oka. Warto poszukać lokalizacji ze zmiennym nasłonecznieniem w ciągu dnia. Zaplanujmy, jakiej wielkości ma być nasz skalniak i jakich kamieni chcemy użyć do jego budowy. Następnie dobierzmy odpowiednie rośliny. Skalniaki mogą przypominać górską ścieżkę, ruiny budynku czy kamienne schody. Ograniczeniem jest tylko nasza pomysłowość. Pamiętajmy jednak, że niezmiernie ważne jest odpowiednie i precyzyjne przemyślenie zawczasu całej koncepcji skalniaka. Gdy zbudujemy jego część i okaże się, że źle rozplanowaliśmy przestrzeń, możemy mieć nie lada problem.

  • Wybór odpowiednich roślin i kamieni

Gdy mamy już plan przestrzenny, skupmy się na wyborze roślin. Skalniaki  zazwyczaj wyglądają dobrze z roślinami wysokogórskimi takimi jak: dzwonek alpejski, lepnica bezłodygowa, pierwiosnka maleńka czy skalnica darniowa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odejść od standardowych rozwiązań. Wykorzystajmy pnącza, szczególnie bluszcz, który wspaniale prezentuje się z kamieniami, rośliny cebulowe, takie jak krokusy czy tulipany i dodajmy do tego miniaturkowe iglaki. Warto poszukać w internecie inspirujących zdjęć ogródków skalnych. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego kamienia. Aby Twój skalniak był spójny z otoczeniem, warto skorzystać z lokalnego surowca, dostępnego w niedalekich kamieniołomach czy żwirowniach. Można również zebrać kamienie z pola – pamiętajmy jednak o uzyskaniu zgody od właściciela. Dobrze, aby kamienie współgrały z roślinami w kwestii gleby. Marmury, wapienie i skały kredowe dają odczyn zasadowy, piaskowce obojętny, a granit, bazalt czy łupek serycytowy zakwaszają glebę. Sprawdź więc, w jakiej ziemi powinny być zasadzone wybrane przez Ciebie rośliny.

  • Kreatywny recycling

Wykorzystanie starych przedmiotów i nadanie im nowego znaczenia w użytkowaniu to niezwykle modne zajęcie, a przy okazji bardzo praktyczne. Zamiast wyrzucać na pozór niepotrzebne rzeczy, można wskrzesić je w nowej formie i skomponować z naszym skalniakiem.
Ciekawie wygląda użycie starych miedzianych kół, np. od roweru czy wózka. Uroku dodadzą drewniane elementy, takie jak kłody i pieńki, czy odrestaurowane szuflady.  

Pomysł na ogród
Rower jako kwietnik.


Praktyczną dekoracją jest zamontowanie betonowych krążków przypominających strukturą drewno – są odporne na wilgoć i ścieranie. Dzięki ich zastosowaniu, możemy przemieszczać się wokół naszego skalniaka, nie naruszając struktury trawnika.
  • Od pomysłu do czynu

Czas na realizację naszej wizji! Gdy już mamy wszystko zaplanowane, rośliny wybrane i kupione - pora na sadzenie. Pamiętaj, aby rośliny sadzić w odpowiednim okresie w roku. Wtedy zwiększamy szansę na ich przyjęcie się. Sprawdź jak często muszą być one podlewane - to kluczowy aspekt zakładania przydomowego skalniaka.

  • Pielęgnacja

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że pielęgnacja skalniaka jest łatwa i nie wymaga wiele pracy. Nie jest to niestety prawda.  Pamiętajmy o regularnym usuwaniu pojawiających się chwastów i odpowiednim podlewaniu roślin. W tym ostatnim pomóc nam może HYDROBOX – innowacyjny produkt, ułatwiający nawadnianie. Sprawdzi się pod roślinami delikatnymi i wrażliwymi na brak wody (np. bratkami, niezapominajkami, hortensjami, goździkami, azaliami czy niecierpkami). HYDROBOX gromadzi wodę z podlewania i opadów atmosferycznych. Roślina pobiera ją dokładnie wtedy, gdy jej potrzebuje. HYDROBOX jest bardzo łatwy w instalacji. Wystarczy położyć  namoczony HYDROBOX na spodzie dołka w glebie i na nim zasadzić roślinę. Po kilku tygodniach, kiedy roślina przerośnie korzeniami wnętrze „magazynu wody”, możemy ograniczyć podlewanie, oszczędzając czas i wodę. Co ważne, raz zainstalowany HYDROBOX nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika i pomaga roślinom nawet przez 3 lata.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Hydrobox

Polecamy Ci również

Zobacz także