Jak skutecznie zwalczać mszyce w ogrodzie i na balkonie

0
Mszyce
Mszyce w mniejszym stopniu atakują ogrody, w których nie stosuje się chemii. A to dlatego, że w takich ogrodach żyją owady, które z mszycami skutecznie walczą za nas.

Mszyce to prawdziwe utrapienie i zagrożenie dla naszych roślin. Podpowiadamy jak skutecznie zwalczać mszyce – również wykorzystując naturalne preparaty oraz… inne owady.

Mszyce – zagrożenie dla roślin

Szkodniki na roślinach uprawnych uprzykrzają życie wszystkim ogrodnikom. Owady odżywiające się sokiem roślinnym, stanowią dla roślin duże obciążenie i mogą prowadzić do ich deformacji i zahamowania wzrostu. W wielu przypadkach mogą być też przyczyną pojawienia się groźnych chorób, dlatego liczebność szkodników w ogrodzie należy systematycznie monitorować i w razie konieczności, stosować skuteczną ochronę. Jednym z najbardziej uniwersalnych i „wszędobylskich” szkodników jest mszyca.

To Cię zainteresuje: Czy skorki (szczypawki) są niebezpieczne dla ludzi i roślin? Wyjaśniamy

Środki chemiczne na mszyce – tylko selektywne

Mszyce w sprzyjających warunkach łatwo się rozmnażają i szybko powiększają swoja liczebność, dlatego ich zwalczanie za pomocą chemicznych preparatów ochrony roślin wydaje się najszybszym i najlepszym rozwiązaniem.

Chemiczna ochrona roślin nie jest jednak idealnym sposobem na pozbycie się problemu i z czasem może przynieść nam więcej szkody niż pożytku, dlatego należy korzystać z niej jedynie w ostateczności, wybierając preparaty selektywne, przeznaczone głównie do zwalczania mszyc (np. Pirimor, Calipso, Teppeki 50 wg).

Ogród ekologiczny - owady zwalczające mszyce

Kiedy w ogrodzie nie stosuje się żadnych środków chemicznych (np. uprawy ekologiczne) i do ochrony roślin wykorzystuje się wyłącznie preparaty naturalne oraz metody agrotechniczne, liczebność mszyc rzadko jest tak duża, aby owady mogły poważnie zagrozić uprawom.

Dowiedz się: Jakie owady pomogą Ci w walce ze szkodnikami w ogrodzie

Dzieje się tak dlatego, że na terenie wolnym od preparatów chemicznych można spotkać wiele owadów pożytecznych, odżywiających się mszycami oraz ich jajami. Szczególnie wydajne w zjadaniu mszyc są biedronki i złotooki, a także ich larwy, które wyglądają zupełnie inaczej niż dorosłe osobniki i zdarza się, że bierzemy je za jakieś nieznane insekty. Żeby przyciągnąć biedronki do danej rośliny, na której żerują mszyce, warto na niej... zawiązać żółte wstążki lub tasiemki.

W zwalczaniu mszyc pomogą także pająki, skorki, pożyteczne błonkówki.

Naturalne preparaty zwalczające mszyce

Zamiast więc od razu sięgać po chemię, spróbujmy poszukać innych, bezpieczniejszych metod zwalczania mszyc. Jeśli inwazja owadów nie jest bardzo duża, skuteczne mogą okazać się opryski roślin preparatami przygotowanymi na bazie innych roślin. Możemy stosować:

 • wyciągi – zalane zimną wodą rośliny odstawia się na dobę w chłodnym miejscu i stosuje bez rozcieńczenia
 • wywary – rośliny zalane wodą gotuje się na małym ogniu przez ok. 20-30 min., czasem wymagają rozcieńczenia).

W zwalczaniu mszyc pomogą między innymi wyciągi z:

 • wrotyczu (300 g ziela na 10 l wody),
 • pokrzywy (1 kg ziela :10 l wody),
 • cebuli (200 g łusek : 10 l wody),
 • czosnku (200 g ząbków : 10 l wody),
 • mniszka lekarskiego (400 g liści : 10 l wody),
 • bylicy piołun (300 g ziela : 10 l wody),
 • aksamitki (1 kg suszonych kwiatów : 10 l wody)

oraz wywary z:

 • cebuli (500 g łusek : 10 l wody),
 • czosnku (200 g ząbków : 10 l wody),
 • aksamitki (1,5 kg suszu : 10 l wody)
 • pomidorów (1 kg liści : 10 l wody, po rozcieńczeniu z wodą 1:3).

Większość naturalnych preparatów można ze sobą łączyć (np. czosnek z cebulą i pokrzywą) i stosować zarówno do ochrony roślin ozdobnych jak i użytkowych. Niektóre mogą jednak posiadać przykry zapach lub zawierać substancje niekorzystne dla naszego zdrowia.

UWAGA: Preparatów z wrotyczu oraz bylicy piołunu nie należy stosować na warzywa i owoce, które zamierzamy w niedługim czasie wykorzystywać.

Polecamy: Więcej przepisów na naturalne preparaty zwalczające szkodniki i choroby roślin

Gotowe produkty ekologiczne do zwalczania mszyc

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego wykonania takich preparatów, możemy sięgnąć po gotowe produkty ekologiczne, wykonane na bazie ziół, owoców oraz innych substancji naturalnego pochodzenia (np. Target Agricolle spray, Target Emulpar 940 EC, Substral Multi-Insect Naturen, Best-Pest AFIK).

Jak zapobiegać atakowi mszyc

Aby uniknąć inwazji mszyc, warto zadbać o rośliny również w okresie zimowym (listopad-marzec). Oprysk preparatami olejowymi (np. Promanal 60 EC), uniemożliwi zimującym owadom oddychanie i szybko doprowadzi je do śmierci.

Przed atakiem mszyc mogą nas również uchronić zabiegi agrotechniczne jak np.:

 • usuwanie zimą pędów pokrytych jajami owadów,
 • sadzenie w sąsiedzie roślin wrażliwych na atak mszyc gatunków, które je odstraszają (np. aksamitki, lawendy, ziół o silnym zapachu),
 • przestrzeganie zmianowania upraw,
 • usuwanie z ogrodu chwastów, będących dla mszyc żywicielami pierwotnymi oraz zakładanie plantacji z dala od takich roślin (np. żywicielem pierwotnym mszycy kruszynowo-ogórkowej jest kruszyna i tobołki polne, mszycy kapuścianej chwasty z rodziny kapustnych np. gorczyca polna i tasznik, mszycy jabłoniowo-babkowej rośliny z rodzaju babka).

Poznaj: Rośliny, które chronią przed szkodnikami i chorobami

Oceń artykuł
3,79 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także