Jak sadzić rośliny wodne?

2
Jak sadzić rośliny wodne?

Oczko wodne nadaje ogrodowi urokliwy, naturalny charakter. Aby było jego ozdobą, trzeba wiedzieć jak i kiedy sadzić rośliny.

Rośliny wodne, podobnie jak lądowe, mają różne wymagania jeśli chodzi o głębokość, na jakiej powinny być sadzone. Jest to podstawowy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze roślin.

Kiedy sadzić?
W oczku wodnym rośliny najlepiej sadzić wiosną i jesienią, choć można to też robić przez cały sezon. Jedynie z gatunkami tropikalnymi i wrażliwymi na mróz trzeba poczekać do drugiej połowy maja. Wczesna wiosna jest najkorzystniejszym terminem dla roślin wieloletnich o pływających liściach, takich jak grążele czy lilie wodne, gdyż najlepiej rosną, jeśli posadzimy je zanim rozpoczną cykl wegetacji. Kupując sadzonki należy sprawdzić, czy nie mają rozwiniętych liści i pąków kwiatowych. Rośliny pływające są bowiem wrażliwe i łatwo je zniszczyć w trakcie transportu i sadzenia. Podczas przesadzania roślin latem – dotyczy to zwłaszcza pałek wodnych i tataraków – często zdarza się, że liście zasychają. Korzenie i kłącza nadal wegetują, a nowe liście wyrosną w następnym sezonie.

Ostrożnie z nawozami
Podstawowym rodzajem podłoża dla roślin wodnych jest mieszanina gliny i piasku w stosunku 1:2. W wypadku niektórych gatunków jak lilie, grążele czy kaczeńce do podłoża można dodać torfu (jednak uwaga – nie wzbogacanego nawozami substratu torfowego, jaki najczęściej jest oferowany w sklepach ogrodniczych). W oczku wodnym nie warto używać uniwersalnej ziemi do kwiatów, gdyż zawiera zbyt dużą ilość nawozów. Generalna zasada w wypadku podłoża do oczka wodnego brzmi – jak najmniej nawozów. Nawozy, zwłaszcza mineralne, powodują szybki rozrost glonów w wodzie, a tym samym jej zabagnianie. Jeśli gatunki roślin mają duże wymagania pokarmowe, lepiej zasilić je wolnorozpuszczającymi się brykietami nawozu do roślin wodnych, przeznaczonymi specjalnie do stosowania w oczkach wodnych, jak kompostem czy obornikiem.  

Zamiast doniczki
Rośliny wodne najlepiej sadzić w plastikowych, ażurowych koszach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Pozwala to łatwo przestawiać rośliny i wyjmować je do zabiegów pielęgnacyjnych, przesadzania czy rozmnażania. Aby podłoże nie było wypłukiwane z kosza i nie zabagniało zbiornika, kosze należy wyłożyć agrowłókniną, a z wierzchu przysypać warstwą piasku i żwiru. W sklepach ogrodniczych można również dostać specjalne elastyczne worki do nasadzeń wodnych. Do sadzenia roślin o bardzo silnych i mocno rozrastających się korzeniach, takich jak grążele czy pałki wodne, najlepiej użyć plastikowego wiadra z wywierconą dużą ilością małych otworów, by woda mogła swobodnie dostawać się do środka. Przebicie plastikowego kosza, a potem folii, z której zazwyczaj wykonane są oczka wodne, to dla ostro zakończonych korzeni pałki wodnej niewielki problem. Stosując pojemnik jakiegokolwiek typu trzeba pamiętać o wywierceniu otworów w dnie. W przeciwnym razie do spodu pojemnika nie będzie dopływała natleniona, świeża woda, co może prowadzić do gnicia roślin.

Przyda się tyczka
Planując oczko wodne należy również pamiętać, że wysokie rośliny, takie jak tataraki, pałki wodne czy cibory posadzone w pojemnikach, często wymagają podparcia – wiatr łatwo je przewraca. Można spróbować temu zapobiec mocując kosze do dna, np. obkładając dużymi kamieniami. Przydają się także podpory i tyczki.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Walicka

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także