Jak sadzić, pielęgnować i kiedy przycinać róże

2
Róże w ogrodzie
Trudno wyobrazić sobie ogród bez róż - jednak, żeby pięknie kwitły, potrzebują odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji.

Róże to wyjątkowe krzewy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej je posadzić i jak o nie zadbać, żeby dobrze rosły i pięknie kwitły.

Róże wymagają odpowiedniej pielęgnacji i troski. Wprawdzie musimy o nie dbać inaczej niż o resztę krzewów, przycinać, zasilać chronić przed chorobami i szkodnikami, co wymaga od nas zaangażowania i pewnej wiedzy, ale za to, gdy zakwitną, potrafią swą urodą przyćmić inne, nawet najbardziej efektowne rośliny.

Gdzie sadzić róże

Róże chętniej rosną w żyznej, wilgotnej, ale nie podmokłej, i lekko kwaśnej glebie. Najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Dla róż wybierajmy miejsca osłonięte od silnych wiatrów.

Zobacz zdjęcia

Róże pnące

Róże pnące się na podporach wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Alda2-pixabay.com
Żółte róże

Większość odmian róż ogrodowych charakteryzuje się pięknym zapachem.

Flashpc - pixabay.com
Rabata z róż

Róże pienne bardzo dobrze komponują się z rabatowymi.

Hans - pixabay.com
Kwitnąca róża

Odpowiednio pielęgnowane róże kwitną przez całe lato.

Klinkow - pixabay.com
Czerwona róża

Róże występują w wielu kolorach i odcieniach.

LoggaWiggler - pixabay.com
Białe róże

Róże dobrze wyglądają posadzone samodzielnie, a także w kompozycjach z innymi kwiatami.

NatureWins - pixabay.com
Dwukolorowa róża

Ciekawym pomysłem na aranżację fragmentu ogrodu jest założenie rozarium, czyli ogrodu różanego.

Pezibear - pixabay.com
Róże rabatowe

Sadząc róże, warto wziąć pod uwagę wielkość krzaków - róże mają zróżnicowaną wysokość.

Reinbacher - pixabay.com
Róże na rabacie

Rabata z róż zawsze wygląda świetnie.

Scorpex - pixabay.com
Dwubarwna róża

Róże zachwycają bogactwem i różnorodnością barw.

Unserekleinemaus - pixabay.com

Jak sadzić róże

Często kupujemy krzewy róż z nieosłoniętym ziemią korzeniem lub umieszczone w foliowych opakowaniach. Korzenie takich egzemplarzy mogą być przesuszone. Przed posadzeniem dobrze jest więc umieścić je na 2-3 godziny w wodzie.

Jeśli ziemia w miejscu, w którym chcemy zasadzić róże jest uboga, powinno się zastosować dojrzały kompost inny lub nawóz organiczny. Róże sadzimy w spulchnionej glebie. Na dnie około 50-centymetrowego dołka usypujemy kopczyk z kompostu, obornika i ziemi, na którym rozkładamy w formie parasola korzenie krzewu różanego. Korzenie przysypujemy i delikatnie udeptujemy ziemię wokół zasadzonej rośliny, tak by powstało koliste wgłębienie.

Zasadzony krzew podlewamy obficie, a następnie wokół podstawy pędu usypujemy kopczyk. Jeśli róża jest sadzona jesienią, powinien on sięgać do wysokości 30-35 cm, a przy sadzeniu wiosennym powinien być niższy. Na pierwszą wiosnę po posadzeniu róży jej pędy skracamy o 3-4 oczka. Słabsze pędy wycinamy.

Podpowiadamy: Z czym sadzić róże, żeby ładnie wyglądały i były zdrowe

Kiedy sadzić róże

Są dwa główne terminy sadzenia róż - dotyczą one tzw. róż z gołym korzeniem:

  • jesień (październik)
  • wczesna wiosna (marzec-kwiecień).
Bardziej polecany jest termin jesienny - róże posadzone jesienią dobrze się ukorzeniają (posadzone wiosną "poświęcają czas" na to już w czasie sezonu i początkowo wolniej się rozwijają), nie trzeba ich też intensywnie podlewać. Wymagają za to dobrego zabezpieczenia na zimę (zakopczykowania). Często też jesienią jest większy wybór sadzonek.
 
Ale jeśli nie posadzimy róż jesienią, możemy to zrobić wczesną wiosną (najwcześniej sadzimy sadzonki z gołym korzeniem), a nawet w sezonie, bo sadzonki róż w doniczkach możemy sadzić od wiosny do jesieni.

Jak i kiedy przycinać róże

Róże tniemy corocznie, wycinając przede wszystkim pędy słabe lub suche. Pozwala to na rozwój najsilniejszych pędów oraz ich bujne krzewienie i kwitnięcie. Każdej wiosny skracamy też zasuszone części pędów aż do miejsca zdrowego. W przypadku dorosłych, zdrowych krzewów róż, należy też usuwać pędy krzyżujące się.

Zabieg cięcia wiosennego należy wykonać wczesną wiosną, po pojawieniu się pierwszych nabrzmiałych pąków. Nie zaleca się cięcia jesiennego, ponieważ może ono osłabić roślinę.

Każda grupa róż wymaga odrobinę odmiennego cięcia. Róże dłużej i obficiej kwitną, jeśli usuwamy regularnie ich przekwitłe kwiaty wraz z szypułkami.

Dowiedz się więcej: Jak przycinać różne typy róż

Nawożenie róż w ogrodzie

Róże wymagają regularnego zasilania. Kompost lub obornik rozkładamy pod krzewem i mieszamy go z górną warstwą podłoża. Analogicznie postępujemy, jeżeli zdecydujemy się na zasilanie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Róże dobrze rosną i kwitną, jeśli nawozimy je dwu-, trzykrotnie w sezonie (w zależności od rodzaju nawozu). Dobrym pomysłem jest stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, które uwalniają składniki odżywcze do gleby przez okres nawet 6 miesięcy, w małych dawkach. Nie ma wówczas obawy o przedawkowanie nawozu. Szczegółowe informacje o nawożeniu róż znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł
3,87 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także