Kwiaty cebulowe, które ozdobią nasz ogród wiosną, musimy posadzić wczesną jesienią.
Dlaczego warto postawić na kwiaty cebulowe?
Dzięki przemyślanemu połączeniu kwiatów cebulowych z innymi roślinami ozdobnymi uzyskamy ciekawy efekt ozdobny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dużym plusem jest także to, że rośliny cebulowe nie wymagają szczególnie uciążliwej pielęgnacji – po przekwitnięciu część nadziemna zamiera ustępując miejsca innym roślinom ozdobnym.
Dowiedz się: Jak i kiedy sadzić rośliny cebulowe
Zanim rozwiną się liście drzew i krzewów cebulki mają zapewnione doskonałe warunki świetlne, a późną jesienią i zimą opadłe liście stanowią naturalną ściółkę chroniącą zimujące w glebie cebulki przed mrozem.
Zobacz zdjęcia

Rozmieszczenie kwiatów cebulowych warto dobrze zaplanować.
Kaz - pixabay.com
Tulipany to wdzięczne kwiaty - łatwe w uprawie, kolorowe, o różnych kształtach i wielkości.
Magdalena Kmita-Kulesza
Rośliny cebulowe sprawią, że już wczesna wiosna w naszym ogrodzie będzie piękna.
Magdalena Kmita-Kulesza
Kolorowy ogród przez całą wiosnę to zasługa roślin cebulowych.
Magdalena Kmita-Kulesza
Rośliny cebulowe można sadzić także w towarzystwie innych roślin kwitnących wczesną wioną, np. niezapominajek.
Katarzyna Laszczak
Kwiaty cebulowe, szczególnie drobne, warto sadzić w większych grupach.
Geliinger - pixabay.com
Większość kwiatów cebulowych ma podobne wymagania, dlatego możemy je swobodnie łączyć.
PublicDomainPictures - pixabay.com
Komponując rośliny cebulowe weźmy pod uwagę ich wielkość i pokrój.
Skeeze - pixabay.com
Kwiaty cebulowe świetnie wyglądają również w nasadzeniach jednogatunkowych.
MichaelGaida - pixabay.comJakie mają wymagania mają rośliny cebulowe
Najpopularniejsze gatunki, czyli przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice nie mają dużych wymagań. Lubią lekkie, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Jedynie krokusy lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Większość cebulek źle czuje się na glebach ciężkich i mokrych – w takich warunkach rośliny chorują i gniją.
Podpowiadamy: Jak się nie pogubić, dosadzając jesienią cebulki - praktyczne rady
Jak planować nasadzenia kwiatów cebulowych?
Przy planowaniu nasadzeń przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki glebowe oraz świetlne, które mają decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Jeśli w ogrodzie mamy bardzo dużo cienia, ciężką, mokrą lub zdecydowanie bardzo kwaśną glebę lepiej nie sadzić kwiatów cebulowych bo efekt będzie mizerny.
Ważne jest także dobranie dla cebulek właściwego miejsca w ogrodzie i połączenie ich z innymi roślinami, tak by stworzyć spójną kompozycję ogrodową. Najbardziej okazale kwiaty cebulowe będą się prezentować jeśli posadzimy je w dużych, różnokolorowych grupach na tle trawnika lub pod dużymi (bezlistnymi jeszcze) drzewami.
Warto też pamiętać, że posadzone na ogrodowych rabatach cebulki nie mogą być zasłonięte przez wyższe krzewy. Sadzimy je tak, aby zawsze znajdowały się przed krzewami lub dużymi bylinami, które mają stanowić tło.
Dobre towarzystwo dla kwiatów cebulowych
Rośliny cebulowe mogą z powodzeniem rosnąć w towarzystwie niskich i średnich bylin, niskich traw ozdobnych oraz roślin dwuletnich np. bratków, niezapominajek, stokrotek. Bardzo dobrym miejscem dla wiosennych kwiatów cebulowych jest także ogród skalny, w którym możemy posadzić niskie odmiany narcyzów, tulipanów oraz krokusy, śnieżyczkę przebiśnieg i szafirki.
Dobrze będą się także komponowały z karłowymi odmianami krzewów zimozielonych (liściastych i iglastych) lub na tle wyższych krzewów liściastych o barwnej korze (np. dereń biały `Sibirica` i dereń rozłogowy `Flaviramea`).
Podpowiadamy: Jak uprawiać wcześnie kwitnącą puszkinię
Rośliny cebulowe nie tylko w ogrodzie
Warto pamiętać, że kwiaty roślin cebulowych możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie. Bardzo dobrze radzą sobie także posadzone w donicach i różnego rodzaju pojemnikach. Jeśli dobrze dobierzemy rośliny (wg okresu kwitnienia), to w jednej donicy możemy posadzić kilka różnych gatunków i odmian roślin, które będą kwitły po sobie. Możemy łączyć np. tulipany z pierwiosnkami, czy kosaćce lub szafirki z bratkami.