Jak przygotować rośliny ogrodowe do zimy - praktyczne porady

Jak przygotować rośliny ogrodowe do zimy - praktyczne porady

Wiele roślin znakomicie znosi nawet duży mróz. W polskim klimacie większość wymaga jednak zimowego zabezpieczenia, by doczekać wiosny w dobrej kondycji.

zabezpieczając rośliny przed mrozem, trzeba pamiętać o zapewnieniu dopływu powietrzaCo wykorzystać do zabezpieczenia roślin na zimę

Zimowe zabezpieczenie nasadzeń nie jest skomplikowane, ani kosztowne. Można wprawdzie kupić agrowłókninę, lecz równie dobrze do chronienia roślin da się wykorzystać słomę, stare gazety, czy nieużywane plastikowe wiaderko. Warto równocześnie pamiętać, że wrażliwe, młode i kruche okazy dobrze jest nie tylko zabezpieczyć przed mrozem, ale również osłonić przed wiatrem. Okrywając rośliny pamiętajmy, że muszą mieć dostęp powietrza, a dobrze by było nie blokować im także dopływu światła. Okrywanie roślin folią jest dopuszczalne tylko w uzasadnionych przypadkach - musimy jednak zapewnić wentylację. Folię należy codziennie odchylać i wietrzyć. Ponieważ folia nie przepuszcza powietrza, często dochodzi pod nią do kondensacji i skraplania pary wodnej. Przemrożenie takiego środowiska spowoduje zamieranie pędów i pękanie kory. Podwyższona wilgotność sprzyja ponadto rozwojowi chorób grzybowych.

Dowiedz się też: Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

Okrywanie roślin agrowłókniną

Świetnym materiałem do zimowego osłaniania roślin jest agrowłóknina – lekka, przewiewna, przepuszczająca wilgoć i parę wodną oraz światło. W zależności od odporności rośliny na mróz można dobierać włókniny różnej grubości. Najczęściej, do ochrony przed mrozem, stosuje się agrowłókninę biała, o grubości 50 g/m².  Na rynku są także oferowane gotowe kaptury w różnych wielkościach uszyte z agrowłókniny – wyjątkowo wygodne do okrywania pojedynczych, wolnostojących okazów, np. ozdobnych iglaków. Otulanie roślin agrowłókniną polega na niezbyt ciasnym owinięciu ich materiałem od góry do dołu i obwiązaniu sznurkiem, dolną część mocujemy do podłoża (wbijamy szpile lub obsypujemy ziemią).  Materiał może służyć przez kilka sezonów. Wiosną wystarczy go wysuszyć i po złożeniu przechowywać w suchym pomieszczeniu.

zeschłe liście mogą posłużyć do okrycia grządekInne sposoby ochrony roślin przed mrozem

Równie łatwym sposobem chronienia niewielkich roślin są tzw. klosze, czyli pojemniki, którymi się je przykrywa. Można kupić specjalnie do tego przeznaczone, przezroczyste wiaderka dostępne w sklepach ogrodniczych, jednak równie dobrze w tej roli sprawdzi się nieużywane wiadro, czy duża miska. Takie naczynia powinny mieć jednak otwory wentylacyjne. Można również użyć odwróconej donicy, wypełnionej dodatkowo słomą.
Do zabezpieczenia sposób skupisk roślin (grządek) można wykorzystać folię rozpostartą na drucianych pałąkach, czyli tunele foliowe – niezbędne będzie jednak codzienne wietrzenie. Dobrym sposobem zabezpieczania przed mrozem młodych, wrażliwych pędów roślin, które jako całość, nie wymagają osłony, jest owinięcie pędów gazetami. Papierem można także okryć wrażliwe na mróz niewielkie byliny – wystarczy pamiętać o przysypaniu brzegów ziemią, żeby wiatr nie zerwał płachty. Najłatwiej jednak chronić rośliny za pomocą materiałów dostępnych w każdym ogrodzie. Byliny, które wygaszają na zimę swoje części nadziemne, wystarczy przykryć ściółką, zeschłymi liśćmi, czy słomą. Krzewy ozdobne zakopczykować – obsypać dolną część pędów ziemią. Kopczyki warto dodatkowo przysypać słomą. Słomą można również otulić drzewa, a następnie owinąć je jutowymi workami lub płótnem i obwiązać. W sklepach ogrodniczych są także dostępne bambusowe i słomiane maty do osłaniania drzew.

Zabezpieczenie ogrodowych roślin wiecznie zielonych

Warto wiedzieć, iż w przypadku roślin zielonych przez cały rok nie wystarczy ochrona samych okazów. Przed zamarzaniem i nadmiernym parowaniem wody trzeba dodatkowo zabezpieczyć ziemię wokół gatunków takich, jak cyprysiki, jałowce, jodły, sosny, bukszpany, mahonie, czy różaneczniki. Inaczej może okazać się, że rośliny przez zimę... uschły. Gatunki te potrzebują bowiem wody przez cały rok. Jeśli ziemia zamarznie lub wyschnie nie będą w stanie pobrać wody, a w czasie mrozów nie będzie możliwości podlania roślin. Odpowiednio gruba warstwa ściółki wokół wiecznie zielonych krzewów zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody i opóźnia zamarzanie gleby. W przypadku tych gatunków warto pomyśleć także o osłonach przed wiatrem, co dodatkowo ograniczy utratę wody.

Dowiedz się więcej o: Jak przygotować rośliny wiecznie zielone do zimy i jak o nie dbać w tym okresie

Żywopłot albo wiatrołapy

Choć zimowe okrycie roślin chroni je skutecznie nie tylko przed mrozem, ale i wiatrem, w przypadku okazów zimozielonych, czy szczególnie kruchych, warto pomyśleć o dodatkowych wiatrołapach, zabezpieczających roślinę zwłaszcza od strony wschodniej i północno-wschodniej (w Polsce silne wiatry zimą najczęściej wieją z tych kierunków). Najskuteczniejszym sposobem ochrony ogrodu przed wiatrem – zabezpieczającym przy okazji gałęzie drzew przed połamaniem – jest otoczenie go wysokim żywopłotem. Jeśli nie mamy żywopłotu można osłonić rośliny wiatrołapami wykonanymi z elastycznej tkaniny lub siatki rozpiętej pomiędzy dwiema żerdziami, albo za pomocą plecionych płotków z tworzyw sztucznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariola Nowak

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także