Zbliżająca się jesień powinna zachęcić ogrodników do zaplanowania pracy w ogrodzie na najbliższe tygodnie. Pracy jest sporo, więc warto przeprowadzać je regularnie i rozłożyć proporcjonalnie na każdy tydzień.
Do końca sierpnia nadal możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy oraz zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły drętwieć przed nadejściem zimy. Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły. Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki (lawenda), które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki.

Zbliżająca się jesień wymaga odpowiedniej pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych.
Hydrobox
Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie, możemy przesadzić rośliny na hydroboxach.
Hydrobox
Zbliżająca się jesień wymaga wiele pracy w ogrodzie i na balkonie.
Shutterstock
Prace w ogrodzie i na balkonie należy zaplanować.
ShutterstockJeśli zasadziliśmy fasolę szparagową oraz rośliny dyniowate i ogórki , to właśnie to jest najlepszy czas na zbiory. Pod koniec miesiąca przypada okres zbioru melona (dojrzałe melony mają intensywny zapach, a podczas pukania w skorupę, słychać głuchy dźwięk) i arbuza.
Zobacz: Polski klimat kontra kwiaty i zioła w donicach
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie. Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie, możemy przesadzić rośliny na hydroboxach, czyli tzw. magazynach wody, dzięki którym nie przesuszymy ani nie przelejemy naszych kwiatów.
Dowiedz się: Jak stworzyć w naszym ogrodzie skalniak?
W pierwszym tygodniu września warto posadzić na rabatach rośliny dwuletnie: bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice purpurowe, niezapominajki czy stokrotki, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Rośliny lepiej się przyjmą jeśli posadzimy je z bryłą korzeniową na matach Hydrobox, wypełnionych polimerem, magazynującym wodę. Na balkonie i tarasie dosadzamy w puste miejsca rośliny sezonowe, kwitnące jesienią np. chryzantemy.
To Cię zainteresuje: Przesadzanie rododendronów
Można przystąpić do sadzenia roślin balotowanych, tzn. sprzedawanych z całą bryłą korzeniową, która ściśle owinięta jest tkaniną jutową, siatką jutową bądź folią polietylenową oraz cebulowych, kwitnących wiosną np. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, przebiśniegi do gruntu lub do donic. Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Wmagda90
Już rozpoczęłam jesienne porządki w ogrodzie. Jeszcze niedawno zakupiłam sporo nowych narzędzi od cellfastu więc praca jest przyjemna
karolaluczak
Moim zdaniem najbardziej będzie potrzebna agrowłóknina albo jakieś inne okrycie, żeby zabezpieczyć korzenie roślin. Można chyba też zastosować jakiś nawóz albo odżywkę. Ale to chyba wszystko, nic więcej nie trzeba
Martyna10
Na tą jesień kupiłam nowe grabie z cellfast aby liście niezalegały na moim trawniku a także rozpoczęłam juz okrywanie tych roślin które tego wymagają żeby przetrwać zimę. Robię to teraz ponieważ właśnie w jesieni zaczynają pojawiać się pierwsze przymrozki