Jak przygotować rośliny na nadchodzącą jesień?

3
Ogród jesienią może pięknie wyglądać jednak już teraz musimy wykonać pewne prace, aby tak było.
Do końca sierpnia nadal możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy oraz zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły drętwieć przed nadejściem zimy.

Zbliżająca się jesień powinna zachęcić ogrodników do zaplanowania pracy w ogrodzie na najbliższe tygodnie. Pracy jest sporo, więc warto przeprowadzać je regularnie i rozłożyć proporcjonalnie na każdy tydzień. 

Do końca sierpnia nadal możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy oraz zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły drętwieć przed nadejściem zimy. Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły. Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki (lawenda), które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki.

Nawadnianie roślin domowych

Zbliżająca się jesień wymaga odpowiedniej pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych.

Hydrobox
Hydroboxy to magazyn wody, dzięki któremu nie przesuszymy ani nie przelejemy naszych kwiatów.

Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie, możemy przesadzić rośliny na hydroboxach.

Hydrobox
Koniec sierpnia to czas zbioru ogórków.

Zbliżająca się jesień wymaga wiele pracy w ogrodzie i na balkonie.

Shutterstock
Pod koniec sierpnia należy wyczyścić kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie.

Prace w ogrodzie i na balkonie należy zaplanować.

Shutterstock

Jeśli zasadziliśmy fasolę szparagową oraz rośliny dyniowate i ogórki , to właśnie to jest najlepszy czas na zbiory. Pod koniec miesiąca przypada okres zbioru melona (dojrzałe melony mają intensywny zapach, a podczas pukania w skorupę, słychać głuchy dźwięk) i arbuza.

Zobacz: Polski klimat kontra kwiaty i zioła w donicach

Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie. Jeśli nie mamy czasu na regularne podlewanie, możemy przesadzić rośliny na hydroboxach, czyli tzw. magazynach wody, dzięki którym nie przesuszymy ani nie przelejemy naszych kwiatów.

Dowiedz się: Jak stworzyć w naszym ogrodzie skalniak?

W pierwszym tygodniu września warto posadzić na rabatach rośliny dwuletnie: bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice purpurowe, niezapominajki czy stokrotki, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Rośliny lepiej się przyjmą jeśli posadzimy je z bryłą korzeniową na matach Hydrobox, wypełnionych polimerem, magazynującym wodę. Na balkonie i tarasie dosadzamy w puste miejsca rośliny sezonowe, kwitnące jesienią np. chryzantemy.

To Cię zainteresuje: Przesadzanie rododendronów

Można przystąpić do sadzenia roślin balotowanych, tzn. sprzedawanych z całą bryłą korzeniową, która ściśle owinięta jest tkaniną jutową, siatką jutową bądź folią polietylenową oraz cebulowych, kwitnących wiosną np. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, przebiśniegi do gruntu lub do donic. Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: Hydrobox

Polecamy Ci również

Zobacz także