Jak przygotować rośliny do zimy?

Co zrobić, by rośliny, zwłaszcza te pochodzące
z różnych stron świata, bezpiecznie przetrwały zimę
w naszych warunkach klimatycznych?


Cebule i byliny
Kupując egzotyczne rośliny, pytajmy czy mogą w polskich warunkach zimować w gruncie. Niektóre gatunki roślin bylinowych i cebulowych, co jesień musimy wykopać z ziemi i zabezpieczyć przed mrozem, przechowując w piwnicy,
w skrzynkach napełnionych piaskiem. Piasek chroni je przed nadmiernym wysuszeniem i światłem. Cebule czy karpy muszą być przechowywane w pojemnikach na tyle dużych, by nie zostały uszkodzone. Do roślin niezimujących w gruncie należą m.in.: gladiola zwana też mieczykiem, krokosmia, kanna, czyli paciorecznik, dalia, begonia, sparaksis, ismena, nerina, agapant, niektóre gatunki lilii.

Drzewa i krzewy

Większość drzew i krzewów w naszych ogrodach poradzi sobie zimą bez naszej pomocy. Jednak niektóre jak na przykład róże czy różaneczniki wymagają zabezpieczenia przed mrozem. Szczególnie wrażliwym krzewom, dobrze jest okryć korzenie i dolną część łodyg, gałęziami iglaków
i obsypać trocinami do wysokości 30-40 cm. Koronę, jeśli nie jest zbyt duża, możemy zabezpieczyć chochołem ze słomy lub juty. Nie powinno się okrywać drzew ani krzewów materiałami nieprzepuszczającymi powierza.
W przypadku pnączy, takich jak wiciokrzewy czy glicynie wystarczy zabezpieczenie kopczykiem dolnej części pędów rośliny i zawinięcie pnia. W razie przemarznięcia górnych partii roślina odbije od korzenia. Zabezpieczenia wymagają również krzewinki ziół, takich jak lawenda czy rozmaryn.
W ich przypadku wystarczy kopczykowanie.

Jakie meble do ogrodu?

drewniane
wynik głosowania
54,3%
metalowe
wynik głosowania
8,6%
plastikowe
wynik głosowania
7,4%
rattanowe
wynik głosowania
16,2%
wiklinowe
wynik głosowania
9,3%
betonowe
wynik głosowania
4,2%

Ilość oddanych głosów: 6844


Rośliny w donicach
Coraz częściej na tarasach, balkonach czy w ogrodzie uprawiamy rośliny w pojemnikach lub donicach. Są one niestety bardziej niż te hodowane w gruncie narażone na przemarzanie bryły korzeniowej. Dlatego nim zrobi się naprawdę zimno zadbajmy o ich okrycie. Do okrywania roślin należy używać materiałów naturalnych i przewiewnych takich jak agrowłókniny,
juta, słoma czy gałązki drzew iglastych. Np. na nóżce róży, tuż pod koroną przywiązujemy gałązki świerku tak, by można było ich drugimi końcami zawinąć koronę róży i zawiązać je nad nią. Tak otulona róża pienna będzie bezpieczna i zielona przez całą zimę.
W podobny sposób można zabezpieczać wszystkie rośliny szczepione na nóżce, które są szczególnie wrażliwe na mróz. Duże doniczki można okrywać folią pęcherzykową, a duże skrzynki zabezpieczać z zewnątrz styropianem. Mniejsze donice można wkopać w ziemię – uchroni to roślinę przed przemarzaniem bryły korzeniowej. Jeśli doniczka ma stać zimą na tarasie podłóżmy pod nią deseczkę lub styropian, by zabezpieczyć ją przed mrozem. Włożenie mniejszej doniczki w większą i wypełnienie przestrzeni między nimi papierem, korą, słomą czy trocinami, to również dobra metoda na ochronę rośliny.
Pamiętajmy – roślinom iglastym wystarczy zabezpieczyć korzenie a roślinom liściastym zabezpieczamy również pędy.
Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Czubaj

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także