Jak przesadzać storczyki. Terminy, ważne zasady i praktyczne podpowiedzi

2
Przesadzanie storczyków
Storczyków nie trzeba przesadzać często, ale czasem trzeba to zrobić. Ważne, by nie sadzić tych roślin w zwykłej ziemi, bo w naturze w niej nie rosną.

Jak często przesadzać storczyki? Kiedy to zrobić i co jest ważne przy przesadzaniu tych roślin?  Dowiedz się wszystkiego o przesadzaniu falenopsisów.

Kiedy trzeba przesadzić storczyki

Kupując storczyka w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym, otrzymujemy najczęściej roślinę, posadzoną w ciasnej, małej, przeźroczystej doniczce, przez którą widać splątaną gęstwinę zielonych korzeni. Może się nam to wydawać krzywdzące dla rośliny, dlatego często mamy ochotę jak najszybciej uwolnić ją od ścisku i przesadzić do nowej doniczki.

Zobacz zdjęcia

Storczyki falenopsisy

Storczyki są przeważnie sprzedawane w doniczkach przystosowanych do ich potrzeb - przezroczystych i mających otwory w dnie.

CrazyRussian - pixabay.com
Storczyk do przesadzenia

Jeśli korzenie storczyka wyrastają ponad doniczkę, to znak, że trzeba do przesadzić.

422737 - pixabay.com
Storczyki w dekoracyjnych osłonkach

Dla storczyków ważne jest podłoże. Absolutnie nie może to być ziemia kwiatowa, czy ogrodnicza, tylko specjalna mieszanka na bazie kory.

Galicja dla Twojego Domu
Storczyki na oknie

Storczyki przesadza się mniej więcej co 2-3 lata (a pierwszy raz - po ok. roku od zakupu).

Galicja dla Twojego Domu
Kwitnący storczyk

Podczas przesadzania storczyka trzeba obejrzeć korzenie i usunąć suche, uszkodzone, czy chore.

Fietzfotos - pixabay.com
Kwitnący falenopsis

Najlepszą porą na przesadzanie storczyków jest wczesna wiosna, ale jeśli jest potrzeba, można to też zrobić kiedy indziej.

JACLOU-DL - pixabay.com
Kwiaty falenopsisa

Pamiętajmy, żeby przy przesadzaniu nie ubijać podłoża, tylko potrząsnąć doniczką. Wtedy przeniknie ono między korzenie.

Manfredrichter - pixabay.com

Nie zawsze jest to jednak konieczne, gdyż naszym najpopularniejszym storczykom z rodzaju falenopsis, takie warunki zwykle nie przeszkadzają i jeśli tylko ich korzenie wyglądają zdrowo i nie noszą oznak chorób, gnicia lub innych uszkodzeń, z przesadzaniem możemy poczekać nawet do roku.

To Cię zainteresuje: Dlaczego storczyk nie kwitnie i jak go do tego zachęcić

Rośliny zaczynają się męczyć dopiero wtedy, gdy dolna część ich korzeni już nie mieści się w doniczce, a górna zaczyna z niej wyrastać na zewnątrz lub gdy podłoże w doniczce już niemal całkowicie się rozłożyło. To właśnie może być dla nas sygnał, że storczyk powinien zostać przesadzony do nowej ziemi i nowego pojemnika.

Szczególne wymagania storczyków – uwaga na podłoże

Nie należy jednak przeprowadzać tego zabiegu w podobny sposób, jak w przypadku większości pozostałych roślin doniczkowych, gdyż storczyki mają w tym zakresie dość szczególne wymagania. W naturze nie rosną bezpośrednio w gruncie, ale zasiedlają konary drzew lub szczeliny skalne. Zamiast gleby mają tam do dyspozycji jedynie resztki roślinne i kawałki kory, które stanowią ich siedlisko.

Z tego względu także w uprawie nie mogą zostać sadzone w typowej ziemi kwiatowej czy ogrodniczej, ale w specjalnym, bardzo lekkim, przepuszczalnym podłożu na bazie kory sosnowej, które znajdziemy w centrach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Gotowe podłoże dla storczyków to najlepsze rozwiązanie, gdyż wtedy jesteśmy pewni, że zostało skomponowane z odpowiednich materiałów (głównie kory sosnowej oraz dodatków uzupełniających jak np. włókno kokosowe, perlit, keramzyt, mech torfowiec, mikoryza grzybowa, startowa dawka specjalnego nawozu, węgla drzewnego).

Podłoże dla storczyka możemy też jednak przygotować samodzielnie, wykorzystując tego celu dobrej jakości korę sosnowa w niezbyt dużych kawałkach, którą wzbogacimy niewielką ilością włókna kokosowego, perlitu lub mchu torfowca, dodatkowo poprawiających jego strukturę i właściwości.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie rozmnożyć storczyki

Doniczka dla storczyka

Oprócz odpowiedniego podłoża, do uprawy falenopsisa będzie nam również potrzeby właściwy pojemnik. Najlepiej, jeśli będzie to specjalna, plastikowa, przeźroczysta doniczka z licznymi, dużymi otworami w dnie, która zapewni korzeniom dostęp światła (posiadają zielony barwnik i podobnie jak licie, biorą udział w procesie fotosyntezy) i pozwoli na odpływ nadmiaru wody.

Kiedy i jak przesadzać storczyki

Kiedy już zgromadzimy potrzebne materiały, możemy przystąpić do przesadzania storczyka. Najlepszym okresem na przeprowadzenie zabiegu jest wiosna czyli początek wegetacji, ale w razie potrzeby (np. z powodu choroby, zalania lub przesuszenia) falenopsisa można też przesadzać o innych porach roku.

Roślinę wyjmujemy ze starej doniczki i delikatnie oczyszczamy jej korzenie z resztek podłoża (np. za pomocą drewnianego patyczka). Następnie dokładnie je przeglądamy i ostrym nożem bądź sekatorem wycinamy wszystkie chore, wysuszone, obumarłe lub uszkodzone fragmenty. Miejsca po cięciu możemy zasypać węglem drzewnym, który utworzy w miejscu rany barierę ochronną, zapobiegającą wnikaniu do wnętrza rośliny patogenów.

Zdrowych, jędrnych i zielonych korzeni lepiej jednak nie usuwać, nawet jeśli nam trochę przeszkadzają, gdyż to właśnie one dostarczają roślinie najwięcej wody i składników odżywczych.

Sprawdź: Jak uprawiać storczyki w powietrzu i zadbać o nie

Przed posadzeniem roślin do nowej doniczki, wykładamy jej dno warstwą drenażu (np. w postaci kulek keramzytu) i układamy na niej nieco podłoża dla storczyków. Na tak przygotowanym podkładzie umieszczamy oczyszczoną bryłę korzeniową rośliny (na takiej głębokości, jak rosła wcześniej) i starannie zasypujemy ją pozostałym podłożem.

Podłoża jednak nie ugniatamy, tylko lekko potrząsamy doniczką, aby samo przedostało się między korzenie. Zdrowe, dorodne storczyki wystarczy przesadzać raz na 1-2 lata, ale w razie potrzeby możemy zrobić to wcześniej, unikając jednak przeprowadzania zabiegu podczas kwitnienia roślin.

Podpowiadamy też: Dlaczego grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Co robić w takiej sytuacji

 

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także