Jak przechowywać owoce i warzywa?

3
Warzywa i owoce z własnego ogrodu

Jesienią zbiera się większość warzyw i owoców. Najczęstszym okresem zbiorczym jest koniec sierpnia oraz wrzesień.

Niektóre gatunki roślin rodzimych (takie jak ogórki, pomidory, sałata) są mało odporne na działanie przymrozków. Dlatego warto wcześnie zebrać wszystkie delikatne owoce i warzywa oraz umieścić je w miejscu przeznaczonym do posezonowego przechowywania.

Jak przechowywać warzywa i owoce

Do przechowywania nadają się tylko zdrowe warzywa i owoce. Po dokładnym wyselekcjonowaniu powinno się je przenieść w chłodne miejsce z dostępem do świeżego powietrza. Nie należy umieszczać ich w foliach, które utrudniają „oddychanie”, uniemożliwiają odparowywanie wody i prowadzą do namnażania bakterii odpowiedzialnych za gnicie zbiorów. Niektóre, mniej trwałe warzywa i owoce można także przechowywać w lodówce. Jednak nadają się do tego tylko zbiory w pełni dojrzałe i zdrowe. Należy je umieścić na dnie lodówki, w pojemnikach umożliwiających cyrkulację powietrza.

Zobacz też: Suszarnia do owoców

Temperatura a czas przechowywania warzyw i owoców

  • 12ºC - to temperatura odpowiednia do przechowywania szczypioru, sałaty, pomidorów, szpinaku, szparagów, groszku. W takiej temperaturze rośliny mogą być przechowywane do trzech dni.
  • 10-11ºC - temperatura odpowiednia do przechowywania warzyw i owoców przez okres nieprzekraczający dwóch tygodni. W ten sposób można przetrzymywać: ogórki, fasolkę szparagową lub brokuły.
  • Do 10ºC - to temperatura odpowiednia do przechowywania dojrzewających pomidorów, dyni, papryki, cytryn, jabłek oraz gruszek. Termin przechowywania wynosi 2 do 4 tygodni.
  • Od - 0,5 do 1ºC - taką temperaturę utrzymuje się najczęściej w chłodniach. Można w niej przechowywać najwięcej odmian warzyw i owoców przez okres kilku miesięcy. Do przechowywania w takiej temperaturze nadają się: dojrzałe jabłka, śliwki, truskawki, winogrona, wiśnie, buraki, marchewka, cebula, rzodkiew, czosnek.

Najtrwalszym sposobem przechowywania warzyw i owoców jest ich mrożenie. Przetrzymywane w ten sposób produkty zachowują swoje właściwości odżywcze i są cennym źródłem witamin.  Należy jednak pamiętać, że proces zamrażania może uszkodzić strukturę niektórych roślin.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Edyta Kornelczyk

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także