Jak przechować kwiaty z balkonu i tarasu do wiosny

2
Oleander w doniczce
Kwiatom, które zdobią nasz ogród latem trzeba zapewnić odpowiednie warunki zimowania.

Nad tym jak przezimować kwiaty balkonowe musimy zastanowić się już na początku okresu przymrozków. Kwiaty balkonowe są często bardziej wrażliwe na mrozy niż ich ogrodowi kuzyni. Wynika to zarówno ze specyfiki gatunków, jak i faktu, że ziemia w skrzynkach łatwiej przemarza, niż gleba w ogrodzie.

Przechowujemy rośliny balkonowe

Oczywiście nie wszystkie rośliny balkonowe można przezimować. Część z nich jest po prostu jednoroczna i te na wiosnę musimy uzyskać z nasion lub nabyć w postaci sadzonek. Do takich jednorocznych roślin balkonowych na pewno należą: aksamitki, maciejki, celozje, petunie, groszki pachnące, jednoroczne werbeny czy begonie stale kwitnące.

Jednak są też takie, które po odpowiednim przechowaniu, wiosną znów będą zdobić nasze tarasy i balkony. Te zabieramy z balkonów jeszcze przed zapowiadanymi przymrozkami. Bo choć niektóre z nich zniosą bez szwanku niewielkie i krótkotrwałe spadki temperatury (np. werbeny, pelargonie rabatowe) to inne mogą zostać poważnie uszkodzone.

Co zrobić z pelargoniami jesienią? Jak przechować pelargonie do wiosny i przy okazji rozmnożyć

Jak przechować rośliny balkonowe

Rośliny balkonowe wymagają często różnych warunków zimowania. Jedne potrzebują stosunkowo niskich temperatur (6-10 °C), skąpego podlewania, zaprzestania nawożenia i dostępu do znacznej ilości światła. Należą do nich: fuksje, bugenwille, starce popielate, lantany, oleandry, cytryny, wawrzyny, heliotropy peruwiańskie, złocienie krzewiaste.

Inne oczekują nieco wyższych temperatur (10-15 °C), widnego pomieszczenia i również niezbyt obfitego podlewania. Tak zimują np. kocanki włochate, pelargonie (chociaż mogą przebywać też temp. 8°C), osteospermum, bakopy (sutery), koleusy, sundaville, kaktusy, pomarańcze, kumkwaty, hibiskusy.

Jeszcze inne należy przetrzymać do wiosny w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej (np. kolorowe bluszcze lub rośliny pochodzące z rejonów tropikalnych, które nie przechodzą okresu zimowego spoczynku).

Jeśli mamy do czynienia z roślinami o zdrewniałych pędach, całkowicie zrzucających liście na zimę (np. datury), wtedy możemy przechować je w ciemnym pomieszczeniu o temp. 2-6 °C. Gatunki mocno rozkrzewione przed okresem spoczynku dobrze jest skrócić o 1/3 lub nawet o połowę (np. fuksje, lantany, bugenwille). Zabieg ten pomoże w wytworzeniu się nowych pędów i lepszemu rozkrzewieniu rośliny wiosną.

Dowiedz się też: Jak przezimować rośliny na balkonie

Jakie rośliny można przezimować jako bulwy

Na naszych balkonach gości tez grupa roślin, których części podziemne możemy przez okres zimy przechować w wilgotnym torfie, w chłodnych (6-9°C) i ciemnych pomieszczeniach. Jednak temperatura przechowywania jest zależna od gatunku i tak np. begonie potrzebują nieco wyższej temperatury ok. 8-9°C, a daliom wystarcza ok. 5 °C. Taki rodzaj zimowania jest możliwy u roślin posiadających grube kłącza, cebule, karpy lub bulwy: begonie bulwiaste, kanny, krokosmie, dalie, jaskry azjatyckie.

Przechowywanie roślin balkonowych - jak o nie zadbać w tym czasie

Przechowywanie roślin do wiosny jest dość trudne. Zagrażają im bowiem choroby grzybowe, zagniwanie oraz wysychanie. Dzieje się tak, kiedy nie zapewnimy roślinom odpowiedniej wilgotności (wysychają bulwy np. begonii, jaskrów azjatyckich) lub zbytnio nawilżymy podłoże w pojemnikach i torf, w którym przechowujemy kłącza. Profilaktycznie należy również wietrzyć pomieszczenie z przechowywanymi roślinami. Jednak należy robić to w dni kiedy panującą na zewnątrz temperatura jest dodatnia.

Dowiedz się też: Jak zadbać o fuksję i jak ją przezimować

W celu przechowania kwiatów, możemy wykorzystać widne klatki schodowe, piwnice lub werandy. Jeśli nie możemy zapewnić różnych temperatur dla poszczególnych gatunków, poprzestańmy na 5-10 °C. Taki zakres jest tolerowany przez większość roślin, z wyjątkiem bardziej ciepłolubnych, jak koleusy czy pomarańcze.

Ważne jest przestrzeganie zasady, że im więcej w pomieszczeniu jest światła, tym temperatura powinna być wyższa i odwrotnie. Mimo że przezimowanie roślin to dość kłopotliwy proces, to jednak zawsze warto próbować, szczególnie jeśli mamy do czynienia z cenniejszymi gatunkami.


Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także