Pamiętacie czeską dobranockę, której bohaterem był niezwykle sympatyczny krecik? Postać z dzieciństwa dzisiejszych 30- czy 40-latków w ogrodzie jest znienawidzonym szkodnikiem.
W jedną noc potrafi zniszczyć wypielęgnowany trawnik. Krety, jako gatunek zagrożony wyginięciem, są objęte ochroną i nie wolno ich zabijać. Podziemnych intruzów można jednak do ogrodu nie zapraszać, a jeżeli sami się wproszą, przepędzić lub złapać i wynieść poza granicę posesji.
Krety prawie całe życie spędzają pod ziemią. W naturalnym środowisku nie są szkodnikami. Choć ogrodnicy przypięli im taką „łatkę", ponieważ niszczą często wielomiesięczną pracę. Zwierzęta te przez biologów uważane są za pożyteczne ssaki regulujące ekosystem. Dzięki diecie złożonej głównie z owadów, dżdżownic i larw nie dopuszczają do nadmiernego rozrostu populacji szkodników, np. mszyc. Niestety, drążą tunele...
Polecamy: Siatki przeciw kretom - sposób na zabezpieczenie ogrodu przed kretem
Kret szybszy, niż budowa autostrady
Dla zaspokojenia sporego apetytu, kret w ciągu godziny potrafi wykopać 13 metrów podziemnego tunelu. Co jakiś czas wygląda na powierzchnię, by zrobić sobie awaryjne wyjście z mieszkania i... kwiatowe grządki lub przez lata pielęgnowany trawnik zniszczone. Tunele drążone przez krety wysuszają ponadto ziemię, a zwierzęta - ryjąc - często uszkadzają korzenie roślin.
Bazylia i ultradźwięki
Jest łatwy sposób, aby kret ominął naszą działkę - na granicy ogrodu wystarczy posadzić silnie pachnące rośliny, takie jak łoboda, bazylia, czy aksamitki, których intensywny zapach skutecznie go odstraszy. Krety są bowiem ślepe, za to mają niezwykle rozwinięty zmysł węchu. Bazyliowa bariera na granicy działki powstrzyma zwierzęta, a ponadto przyda się w kuchni.
Skuteczne są także drewniane i blaszane kołatki poruszane przez wiatr, czy zwyczajne, plastikowe butelki zakopane w ziemi po szyjkę. Podczas powiewów emitują one niedosłyszalne dla człowieka gwizdy z pogranicza ultradźwięków, nieznośne dla kretów. W sklepach ogrodniczych można również kupić urządzenia elektroniczne, emitujące podobne piski i gwizdy, które wtyka się w kretowiska. Są skuteczniejsze od butelki po coca-coli, bowiem odstraszają zwierzęta również w bezwietrzne dni.
Skuteczną, ale pracochłonną metodą, jest zamontowanie siatki przeciw kretom, jednak ten sposób najlepiej zastosować przed założeniem trawnika.
Podpowiadamy: Co robić, żeby w owocach z ogrodu nie było "robaków"
Pułapka na kreta
W podziemnym korytarzu można także umieścić pułapkę. Jeśli kret pozwoli się schwytać, warto wywieźć go w głąb najbliższego lasu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał. W sklepach ogrodniczych jest dostępna szeroka oferta pułapek w kształcie rurek z ruchomymi klapkami na końcach odchylającymi się do środka.
Identyczną rolę spełni litrowy słoik wkopany pod korytarzem - w pobliżu świeżego kretowiska trzeba znaleźć płytki tunel i rozkopać go na odcinku ok. 20 cm. Na dnie „wykopu" umieszczamy słoik tak, by otwór znajdował się na poziomie dna tunelu. Wykop wystarczy przykryć dowolnym materiałem.
Pułapkę kontrolujemy kilkakrotnie w ciągu dnia, aby nie narazić uwięzionego kreta na śmierć głodową. Po wyeksmitowaniu go do najbliższego lasu, nie zapomnijmy o ponownym zastawieniu pułapki. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że sieć tuneli zwolnioną przez jednego lokatora szybko zajmie następny.
irena.pak
kret w ogrodzie to rzeczywiście nieszczęście, ale chyba ogólnie jest ich coraz mniej. Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam jakieś kretowisko
malgoska48
krety są fajne ale bardzo uciążliwe ja już próbowałam wszystkiego i jedynie rurki pomagały...
michal.doz3
Mój sąsiad zakładał siatkę u siebie w ogrodzie z małymi oczkami właśnie żeby ochronić rośliny przed kretami i jest zadowolony jak na razie. Siatkę kupował z tego co się orientuję na fulo.pl
Ekon24
Sposobów na krety jest mnóstwo - miałem podobny problem w swoim ogródku, ale na szczęście standardowe pułapki i parę dni zabawy z tym, zdołało rozwiązać ten problem.