Jak odśnieżać nawierzchnie z kostki betonowej

Odśnieżanie kostki betonowej
Do odśnieżania kostki brukowej i tarasów z płyt powinno się używać plastikowych łopat (lub metalowych, ale zakończonych gumą).

Nawierzchnie z kostki betonowej są bardzo popularne. I choć beton jest wytrzymały, nie wszystko zniesie. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, żeby nie zniszczyć nawierzchni podczas odśnieżania.

Dobrej jakości kostka betonowa, z której często wykonujemy nawierzchnie ogrodowe, jest wytrzymała i odporna na wiele czynników. Jednak zimą powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby jej nie uszkodzić. Pamiętajmy o tym, że kostka to nie tylko beton – do jej produkcji używa się również dodatku kruszywa i barwników, które mają jej nadać atrakcyjny i zróżnicowany wygląd. Producenci udzielają na nią długoletniej gwarancji, ale dobry wygląd nawierzchni z kostki brukowej, zależy również od nas. Jak dla wielu elementów otoczenia domu (i samego budynku), wyzwaniem są zimowe warunki – zmienna temperatura, śnieg i lód.
O nawierzchnię z kostki brukowej powinniśmy zadbać już jesienią. Nie można na niej pozostawiać opadłych liści. Są nie tylko niebezpieczne dla nas (łatwo się poślizgnąć), ale rozkładając się, mogą spowodować przebarwienia nawierzchni. Jesienią kostkę warto też zaimpregnować. Dzięki temu nie będzie w nią wnikała woda. Sama w sobie nie jest ona bardzo niebezpieczna, ale kiedy zamarznie, może spowodować większe uszkodzenia. Jeśli ułożenie kostki sprawia, że woda nie spływa z niej swobodnie, powinniśmy ją usuwać z nawierzchni, tak żeby nie stały na niej kałuże. Dłuższy kontakt z wodą powoduje mikropęknięcia nawierzchni.

Dowiedz się: Jak przygotować nawierzchnię z kostki betonowej do zimy

Usuwanie śniegu z kostki brukowej

Kiedy spadnie śnieg, to z nawierzchni (nie tylko z kostki betonowej), powinniśmy go usuwać regularnie. Dzięki temu nie powstanie ubita warstwa, która łatwo zamieni się w lód (wystarczy, że na chwilę wzrośnie temperatura, a potem złapie mróz).
Pamiętajmy, żeby do usuwania śniegu z nawierzchni betonowych używać plastikowych łopat. Jeśli ich wytrzymałość jest dla nas niewystarczająca, możemy użyć łopaty metalowej, ale takich, których krawędź jest wykończona gumą. Ostro zakończone metalowe łopaty mogą uszkodzić nawierzchnię.

Co zrobić z lodem

Jeśli pomimo naszych starań na ścieżce lub tarasie pojawi się lód, nie skuwajmy go ostrymi narzędziami! W ten sposób zniszczymy nawierzchnię. W takim przypadku posypmy śliską nawierzchnię piaskiem lub mikrogresem.
W przypadku kostki betonowej nie powinno się używać popiołu, który może spowodować zabarwienie nawierzchni, ani drobnoziarnistych kruszyw łamanych o ostrych krawędziach.
Pamiętajmy również, żeby do odladzania nawierzchni ogrodowych nie używać soli! Może ona spowodować nie tylko uszkodzenia kostki, ale zniszczy nam także ziemię – i rośliny! Bardziej przyjaznym specyfikiem jest chlorek magnezu, ale i tak używajmy go w naprawdę uzasadnionych przypadkach i zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy wiesz, kto odpowiada za odśnieżanie chodnika? Sprawdź

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także