Jak kupować rośliny?

Radzimy, na co zwracać uwagę przy kupowaniu roślin oraz jak wybierać zdrowe okazy.

Zdrowe okazy roślin charakteryzują jędrne liście bez jakichkolwiek oznak więdnięcia. Liście powinny być ponadto intensywnie zielone i błyszczące, chyba że są pokryte włoskami. Rośliny, które są trzymane na półkach w kwiaciarniach zbyt długo, mogą być narażone na utratę wody i składników mineralnych, co prowadzi do odbarwienia liści, więdnięcia i przedwczesnego kwitnienia. Te które są podlewane zbyt intensywnie mogą mieć zgniłe korzenie i być mniej odporne na szkodniki i choroby.

PrzeczytajO szkodnikach roślin doniczkowych

Dobrym wskaźnikiem zbyt mocnego podlewania roślin jest obecność mchów i wątrobowców na powierzchni gleby w doniczce. Należy wystrzegać się także roślin stojących w wodzie, gdyż istnieje duże ryzyko, że ich korzenie będą zarażone grzybem.

Zdrowe rośliny

Bardzo ważne jest, aby wraz z nowo zakupioną rośliną nie wnieść do ogrodu szkodników i chorób. Aby tego uniknąć, należy dokładnie sprawdzać młode liście (również od spodu), wierzchołki pędów i korzenie w celu wykrycia ewentualnego zarażenia.
Warto zajrzeć pod liście malw, fuksji i róż, aby sprawdzić czy nie są pokryte rdzą. Rośliny skalne i zielne sprawdzamy pod kątem szarej pleśni, a drzewa owocowe i szklarniowe oglądamy szukając charakterystycznych pajęczynek świadczących o obecności przędziorków. Nie należy kupować roślin z wykręconymi i nienaturalnie karbowanymi liśćmi, gdyż jest to objaw chorób wirusowych, których nie da się wyleczyć. Zanim posadzimy nowe rośliny należy usunąć kilkucentymetrową warstwę ziemi z doniczki, gdyż mogą się znajdować w niej jaja szkodników. Należy także wyrwać wszystkie chwasty w niej rosnące.

Na co zwrócić  uwagę kupując rośliny?

Pnącza – należy dobrze obejrzeć podstawę pędu i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Jest ona bardzo delikatna i często niszczy się podczas transportu.

Byliny zielne – na wiosnę najlepiej kupować je w małych doniczkach o kilkucentymetrowej średnicy. Latem powinny być kupowane w doniczkach większych, gdyż tylko w takich korzenie mają odpowiednio dużo miejsca. Jesienią można kupować odporne byliny, nawet gdy ich pędy nadziemne zamierają. W tym przypadku należy sprawdzić stan korzeni.

Iglaki – należy wybrać roślinę, której rozmiary i tempo wzrostu pozwolą na umieszczenie jej w wybranym miejscu. Dobrze jest zrobić listę odmian, które można posadzić w danym miejscu, ułatwi to wybór rośliny w sklepie. Pamiętajmy, że odmiany karłowate rosną wolniej, dlatego często są nieco droższe od tych o wzroście normalnym. Jeśli mamy mały ogród, często jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające posadzenie rośliny iglastej.

Drzewa i krzewy – aby zaoszczędzić czasu na formowaniu korony drzew, dobrze jest wybrać takie, które mają ładny pokrój bez podcinania. Bardzo istotną sprawą jest sprawdzenie czy korzenie nie są sfilcowane przez trzymanie w zbyt małych doniczkach. Takich okazów należy unikać.

Rośliny na rabaty – im starsze rośliny rabatowe kupimy, tym mniej będą wymagały pielęgnacji, ale zmniejszy się ich wybór i będą droższe. Można też kupić rośliny zawczasu i poprosić sprzedawców o przechowanie ich na czas przymrozków.

Rośliny cebulowe– kupując rośliny wyrośnięte, tuż przed kwitnieniem, szybciej osiągniemy planowany efekt. Taka metoda daje zazwyczaj lepszy rezultat niż sadzenie cebulek. Dotyczy to zarówno kwiatów wiosennych np. tulipanów czy narcyzów, jak i kwitnących w lecie lilii.

Zobacz: Jak wykonać oczko wodne na balkonie

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Maria Miśkiewicz

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także