Jak komponować byliny?

0
Rabata z bylin
Dobierając byliny na rabatę trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wygląd roślin, ale też ich wymagania.

Byliny są ozdobne, nawet gdy nie kwitną, a ich liście stanowią tło dla innych roślin. Z bylin łatwo stworzyć piękne kompozycje, w których kwiaty uzupełniane są przez ozdobne liście. Ponadto pielęgnacja bylin jest mniej pracochłonna niż roślin jednorocznych.

Dobór bylin w zależności od stanowiska

Większość bylin nie jest wymagająca i dobrze rośnie niezależnie od wybranego dla nich miejsca. Warto jednak dobrać je tak, aby były jak najlepiej dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku. Na stanowiska suche i silnie nasłonecznione najlepiej nadają się byliny, które mają sztywne i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście i dużych liściach przy dużym nasłonecznieniu będą więdnąć, dlatego lepiej je posadzić w miejscach zacienionych. Mniejsze byliny (np. funkie, piwonie) dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny, wybierajmy te, które nie wymagają podpór lub posadźmy je na tyle gęsto, aby mogły podpierać się jedne o drugie.

Podpowiadamy: Które byliny trzeba odmładzać i jak to zrobić

Komponowanie bylin

Kompozycja roślinna powinna być dekoracyjna nie tylko podczas pory kwitnienia poszczególnych gatunków, ale także wtedy, gdy byliny nie kwitną. Dlatego dobrze jest dobierać rośliny o efektownym ulistnieniu. Tworząc mieszaną rabatę, ciekawy efekt uzyskamy łącząc rośliny na zasadzie kontrastu barw, kształtów i faktur.

Ozdobne liście

Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - mogą być one w paski, plamki, marmurkowe, mieć kolor ciemnoczerwony lub srebrzysty, jasnożółty lub zielony w różnych odcieniach. Takie odmiany znajdziemy np. wśród bodziszków i rozchodników, a funkie czy jasnoty uprawia się właśnie ze względu na ich dekoracyjne liści.

Subtelne trawy

Aby uzyskać rabatę o subtelnej, falującej na wietrze linii, należy dobrać rośliny o liściach złożonych (np. fenkuł włoski) lub liściach drobnych i delikatnych, takich jaki orliki i paprocie. Wysokie ozdobne trawy również dodadzą lekkości całej kompozycji. Dobór traw ozdobnych jest korzystny również dlatego, że są one odporne na suszę. Z kolei niskie trawy, takie jak zabarwiona na niebiesko kostrzewa blada i kostrzewa walezyjska ‘Silbersee’ tworzą gęste kępki, które świetnie nadają się na obwódki wokół rabat. Żółto zabarwiona turzyca Carex oshimensis ‘Evergold’ doda nieco koloru i rozjaśni cienisty zakątek. Owsica wiecznie zielona i trzęślica modra zabarwiona na fioletowo mają luźny pokrój i świetnie prezentują się w każdym miejscu.

Polecamy: Rośliny na kwitnącą rabatę, której nie trzeba podlewać

Byliny - formy przestrzenne

Akant ma niezwykłe kwiaty, strzępiaste liście, a dzięki swojej strzelistej formie nadaje się na wyeksponowane miejsce. Na podmokłym miejscu dobrze będzie rosła rodgersja kasztanowcolistna o dłoniastych liściach zabarwionych na brązowo. Zimozielone byliny często charakteryzują się sztywnymi liśćmi o ciekawych przykuwających uwagę kształtach. Np. bergenia sercowata ’Purpurea’ ma zaokrąglone ciemnozielone liście, które na zimę stają się czerwone, nadając charakteru zimowemu ogrodowi.

Niekłopotliwe byliny

  • Długo kwitnące: krwawnik, jarzmianka, ostrogowiec, pszonak, krwawnica, ślaz, rudbekia, rozchodnik, kocimiętka.
  • Odporne na suszę: przywrotnik, bylica, bergenia, bodziszek (geranium), rojnik, kocanki, dziewanna.
  • Zimozielone: dąbrówka, kostrzewa, żurawik, barwinek pospolity, turzyca.
  • Na trwałe obwódki wokół rabat: bergenia sercowata, czyściec wełnisty, żagwin zwyczajny, przywrotnik miękki.
Oceń artykuł
2,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Miśkiewicz

Polecamy Ci również

Zobacz także