Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja i nawożenie trawnika

1
Koszenie trawnika
Jeśli chcemy mieć piękny trawnik, musimy o dbać o niego bardzo systematycznie.

Zadbany, piękny trawnik to ozdoba ogrodu, jednak często się zdarza, że pomimo naszych starań, trawnik nie wygląda najlepiej. Czego naszemu trawnikowi brakuje? Jak dbać o trawnik?

Trawnik to złożony ekosystem – żeby dobrze wyglądał musi odpowiednio działać. Trawa musi być zaopatrzona w składniki mineralne oraz organiczne, czyli być odpowiednio nawożona.

Składniki mineralne potrzebne trawnikowi

Trawa, jak i inne rośliny zielone, odżywia się dzięki fotosyntezie. Proces ten polega na tym, że roślina pobiera dwutlenek węgla i wodę, a następnie za pomocą światła słonecznego, przetwarza je na substancje odżywcze, produkując przy okazji i uwalniając tlen. Jednak do odżywiania roślin potrzebne są także substancje mineralne. Dlaczego? Proces fotosyntezy zachodzi dzięki chlorofilowi, a do jego prawidłowego rozwoju potrzebne są właśnie składniki mineralne. Nawozy mineralne, które dostarczają roślinom m.in. azotu, potasu i fosforu, sprawiają, że roślina może „sama o siebie zadbać”.

Mikroelementy spełniają różne funkcje – azot poprawia wzrost roślin (odpowiada za tworzenie zielonej masy), fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu roślina może sprawniej pobierać potrzebne substancje z gleby, a potas poprawia gospodarkę wodną roślin – zwiększa ich oporność na suszę oraz niskie temperatury.
Ważne jest, żeby tych składników dostarczać w odpowiednim czasie - nawozy azotowe, powodujące wzrost roślin, podajemy do lipca. Natomiast jesienią, należy stosować nawozy z potasem i fosforem, które pomogą trawie przygotować się do zimy i przetrwać ją.

Niedobór składników mineralnych powoduje m.in. chlorozę, czyli zanik chlorofilu. Dotknięta nią roślina żółknie i zamiera, bo nie może produkować składników odżywczych. Chlorofil nadaje roślinom zielony kolor, dlatego zdrowa, mocna trawa ma intensywnie zieloną barwę.

To Cię zainteresuje: Mulczowanie - sposób na naturalne nawożenie trawnika

Jakość gleby, a jakość trawnika

Jednak składniki mineralne to nie wszystko. Równie ważna jest jakość i struktura gleby, pozwalająca na ich pobranie i wykorzystanie. Jakość gleby poprawia próchnica, czyli resztki organiczne roślin rozłożone przez różne bakterie, grzyby, nicienie, itp. mikroskopijne organizmy żyjące w glebie. Dlatego ważne jest, żeby zasilać trawnik nawozami organicznymi, np. kompostem.
Na możliwość pobierania składników odżywczych z gleby wpływa też odczyn podłoża. Dla trawy odpowiednie pH wynosi 6-7. Wysokość pH można sprawdzić przy pomocy tzw. kwasomierza. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna (niskie pH) – należy ją wzbogacić związkami wapnia, jeśli zbyt zasadowa (wysokie pH) – można użyć siarczanu amonu.

Prawidłowe koszenie i podlewanie trawnika

Trawnik należy kosić regularnie – w sezonie od kwietnia do sierpnia co 8-10 dni. Jeśli trwają upały – trawę powinno się kosić rzadziej, za to zwiększyć jej podlewanie. Dobrze ukorzeniony trawnik należy podlewać raz-dwa razy w tygodniu, natomiast dopiero wzrastającą trawę powinno się zraszać codziennie. Trawy nie powinno się ścinać zbyt nisko – optymalne jest ścinanie 1/3 wysokości trawy. Do koszenia trawy mamy duży wybór wszelkiego rodzaju kosiarek. Ich dobór zależy m.in. od wielkości trawnika, jednak w każdym przypadku należy pamiętać, żeby noże były odpowiednio ostre, ponieważ tylko takie dobrze zetną źdźbła nie strzępiąc ich.

Polecamy: System automatycznego nawadniania ogrodu: wybór, montaż, koszt

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także