Jak dbać o nawierzchnie ogrodowe zimą?

0
Odśnieżanie nawierzchni ogrodowej.
Aby nawierzchnia ogrodowa przetrwała zimę w jak najlepszym stanie warto ją zaimpregnować. Do usuwania śniegu i lodu nie używajmy soli.

Zima to wyzwanie dla wielu elementów naszego ogrodu. Na różne uszkodzenia zimą są narażone również nawierzchnie ogrodowe. Podpowiadamy co robić, by ścieżki i tarasy przetrwały zimę w dobrym stanie.

Głównym zagrodzeniem dla nawierzchni ogrodowych są zarówno warunki atmosferyczne, jak i niewłaściwe usuwanie śniegu i lodu. Nawierzchnie betonowe warto też zaimpregnować.

Impregnacja kostki brukowej

Nawierzchnie z kostki brukowej znacznie lepiej zniosą zimowe warunki, jeśli je zaimpregnujemy. Ten zabieg teoretycznie powinno się wykonać jesienią, ale jest możliwy również zimą. Wystarczy wybrać suchy dzień, z temperaturą powyżej zera.
Impregnację kostki brukowej należy oczywiście poprzedzić dokładnym oczyszczeniem jej z zabrudzeń, błota czy różnorodnych plam. Następnie możemy przystąpić do jej impregnacji wybierając odpowiedni preparat hydrofobowy, który nie tylko wzmocni kolor i strukturę, ale podniesie także jej odporność na ścieranie i brud. Jego odpowiednie właściwości sprawią, że na kostce tworzy się specjalna warstwa ochronna, która zabezpieczy ją przed wchłanianiem wody w strukturę betonu – podpowiada Małgorzata Gral, projektant nawierzchni w firmie Jadar.
Zaimpregnowana nawierzchnia będzie odporniejsza i na działanie mrozu, i na uszkodzenia mechaniczne.

Przeczytaj też: Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika i co grozi za niedopełnienie tego obowiązku

Czym posypywać nawierzchnie ogrodowe zimą

O tym, że zaśnieżona i oblodzona ścieżka ogrodowa jest bardzo niebezpieczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętajmy jednak, żeby do posypywania nawierzchni ogrodowych nie używać soli.
– Sól, która zbyt długo zalega na kostce, może uszkodzić jej powierzchnie, odbarwić ją, a także osłabić działanie zastosowanego impregnatu. Dodatkowo może ona przenikać do gleby i wpływać niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie. Może to być niezauważalne zimą, ale na  pewno skutki używania soli ujrzymy wiosną – dodaje Małgorzata Gral.
Znacznie lepszym rozwiązaniem niż sól jest chlorek magnezu. Nie uszkadza on betonowych powierzchni i jest bardziej ekonomiczny. Najlepiej jednak wybrać zwykły piasek. To rozwiązanie najtańsze i najbardziej bezpieczne dla naszego ogrodu. Piasek zabezpiecza przed poślizgnięciem, a także nie uszkadza kostki brukowej. Dodatkowo piasek ma jeszcze jedną zaletę. Jego pozostałości idealnie wnikają w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg.

Jak walczyć ze śniegiem

Do usuwania nadmiaru śniegu używamy najczęściej specjalnych łopat. Pamiętajmy jednak, że pod warstwą śniegu znajduje się nawierzchnia, którą możemy uszkodzić, jeśli zbyt energicznie będziemy używać narzędzi. Dla nawierzchni ogrodowych korzystniejsze są narzędzia z plastikowym zakończeniem, które z łatwością usuną śnieg nie uszkadzając przy tym kostki brukowej. Dodatkowo, dużą zaletą jest to, że są o wiele lżejsze i tańsze.

Radzimy: Czym i jak skutecznie usuwać śnieg z chodników i ścieżek

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jadar

Polecamy Ci również

Zobacz także