Jak dbać o chryzantemy doniczkowe

0
Chryzantema w doniczce
Chryzantemy w doniczkach mogą kwitnąć długo, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

Chryzantemy to ostatnie kwiaty sezonu. Kwiaty te ozdobią wejście do domu i parapet najchłodniejszego pokoju.

Jak kupować chryzantemy doniczkowe

Teraz najlepiej kupować najpóźniejsze gatunki. Do połowy listopada i dłużej wytrzymają: Ibera White, Marenco Purple, Sapiro Orange, Tripoli Dark. Kupując chryzantemy w doniczkach, najlepiej wybrać egzemplarze z kilkoma rozwiniętymi kwiatami i resztą wybarwionych już pąków, bo pąki zielone mogą się w ogóle nie rozwinąć.

Przeczytaj też: Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy doniczkowe - światło

Chryzantemy doniczkowe potrzebują światła, żeby ich pąki mogły się otworzyć. Musimy jednak chronić je przed ostrymi południowymi promieniami słońca. Najlepiej im będzie w miejscu oświetlonym rozproszonym światłem. 
Uwaga! Aby przedłużyć kwitnienie chryzantem, należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Właściwa temperatura dla chryzantem doniczkowych

W domu chryzantemy czują się dobrze w temperaturze pokojowej, jednak im chłodniej, tym lepiej. Optymalna temperatura to 10–16 stopni Celsjusza. Dlatego jesienią możemy trzymać je na dworze, natomiast jeśli chcemy przetrzymać je do następnego sezonu, musimy przenieść doniczki do chłodnego i jasnego pomieszczenia i od czasu do czasu podlewać (żeby ziemia całkiem nie przeschła). W przypadku chryzantem drobnokwiatowych możemy zaryzykować ich przesadzenie do gruntu. Na zimę trzeba je solidnie okryć.

Podlewanie chryzantem doniczkowych

Rośliny nie mogą przeschnąć! To dla chryzantem zabójcze: przesuszone nie odżyją już. Warto wiedzieć, że chryzantemy mają płytki system korzeniowy, dlatego narażone są na szybkie wysychanie. Podlewamy je regularnie, ale z umiarem, tak żeby podłoże było lekko wilgotne.

Podpowiadamy: Jak uprawiać alstremerie w doniczkach i gruncie

Rozmnażanie chryzantem doniczkowych

W marcu wycinamy z młodych pędów chryzantem sadzonki o długości 5–7 cm i umieszczamy je w doniczce z mieszaniną piasku i torfu. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, okryte folią. Po kilku tygodniach przesadzamy je do małych doniczek, a ich pędy uszczykujemy. Zabieg powtarzamy dwukrotnie: w połowie maja i sierpnia.

Oceń artykuł
4,20 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Rzehak

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także