Jak dbać o chryzantemy doniczkowe

0
Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy to naprawdę ładne jesienne kwiaty, choć w Polsce kojarzą się z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych.

Chryzantemy to ostatnie kwiaty sezonu, na pożegnanie lata! Kwiaty te ozdobią wejście do domu i parapet najchłodniejszego pokoju.

Jak kupować chryzantemy doniczkowe

Teraz najlepiej kupować najpóźniejsze gatunki. Do połowy listopada i dłużej wytrzymają: Ibera White, Marenco Purple, Sapiro Orange, Tripoli Dark. Jak wybierać. Kupując chryzantemy w doniczkach, najlepiej wybrać egzemplarze z kilkoma rozwiniętymi kwiatami i resztą wybarwionych już pąków, bo pąki zielone mogą się w ogóle nie rozwinąć.

Chryzantemy doniczkowe - światło

Chryzantemy doniczkowe potrzebują światła, żeby ich pąki mogły się otworzyć. Musimy jednak chronić je przed ostrymi południowymi promieniami słońca. Najlepiej im będzie w miejscu oświetlonym rozproszonym światłem. 
Uwaga! Aby przedłużyć kwitnienie chryzantem, należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Przeczytaj też: Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Właściwa temperatura dla chryzantem doniczkowych

W domu chryzantemy czują się dobrze w temperaturze pokojowej, jednak im chłodniej, tym lepiej. Optymalna temperatura to 10–16 stopni Celsjusza.

Podlewanie chryzantem doniczkowych

Rośliny nie mogą przeschnąć! To dla chryzantem zabójcze: przesuszone nie odżyją już. Warto wiedzieć, że chryzantemy mają płytki system korzeniowy, dlatego narażone są na szybkie wysychanie. Podlewamy je regularnie, ale z umiarem, tak żeby podłoże było lekko wilgotne.

Rozmnażanie chryzantem doniczkowych

W marcu wycinamy z młodych pędów chryzantem sadzonki o długości 5–7 cm i umieszczamy je w doniczce z mieszaniną piasku i torfu.
Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, okryte folią. Po kilku tygodniach przesadzamy je do małych doniczek, a ich pędy uszczykujemy. Zabieg powtarzamy dwukrotnie: w połowie maja i sierpnia.

Poznaj też: Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Rzehak

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także