Jabłoń ozdobna, czyli rajska. Jak ją uprawiać

0
Jabłoń ozdobna
Jabłonie ozdobne sadzimy przede wszystkim dla ich pięknych kwiatów.

Jabłoń ozdobna kwitnie w tym samym terminie, co jej odmiany owocowe. Sadzimy ją jednak nie dla smacznych jabłek, ale dla pięknych kwiatów.

Jabłonie dla pięknych kwiatów

Pewne odmiany jabłoni ozdobnych kwitną biało, choć najwięcej jest tych o kwiatach różowych, czerwonych i purpurowych. Pąki kwiatowe mogą się pojawić już pod koniec kwietnia, ale zazwyczaj rozwijają się na początku maja i zdobią drzewo co najmniej dwa tygodnie. Długie i obfite kwitnienie jest tym cenniejsze, że jabłonie późno wypuszczają liście – jest ich na początku maja tak mało, że giną w gęstwinie kolorowych płatków. Za to gdy już się rozwiną, są niejednokrotnie równie piękne, jak kwiaty – u wielu odmian pochodzących od jabłoni purpurowej (Malus purpurea) liście mają barwę ciemnowiśniową (Royalty, Lemonei, Eleyi, Hopa i Ola). Równie dekoracyjne są owoce, przypominające małe wisienki.

Polecamy: Drzewa do małych ogrodów

Wymagania jabłoni ozdobnych

Aby się dobrze rozwijać, jabłonie ozdobne potrzebują dużo słońca i przestrzeni, ale niższe odmiany można sadzić nawet w małych ogródkach. Drzewa te urosną prawie na każdej glebie, nie lubią tylko bardzo gliniastego i zwięzłego podłoża, a na piaskach wymagają częstszego podlewania i nawożenia, zwłaszcza gdy są młode.

Jak pielęgnować jabłonie ozdobne

Zasilamy je dwa razy w roku – wczesną wiosną i na początku lata – rozsypując w pobliżu pnia azofoskę lub inny nawóz wieloskładnikowy. Drzew praktycznie się nie przycina, poza cięciami sanitarnymi – usuwaniem uschniętych i nadłamanych gałęzi. Uwaga! Jabłonie, szczególnie te sadzone po kilka egzemplarzy i rosnące w cieniu, są wrażliwe na parcha, chorobę pochodzenia grzybowego. Jej objawy to oliwkowe plamy na liściach, z czasem brązowiejące i zasychające. Rozprzestrzenianiu się grzyba sprzyjają częste wiosenne i letnie deszcze. Można go zwalczać takimi środkami, jak: Kaptan 50 WP, DithaneNeoTec75WG, Miedzian 50WP, Score 250EC.

Podpowiadamy: Jakie odmiany grusz warto posadzić w ogrodzie

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także