Swą popularność zawdzięczają przypuszczalnie niezwykłej urodzie kwiatów o tysiącach barw. Irysami nazwano je na cześć greckiej bogini tęczy Iris.
Irysy, zwane kosaćcami, to jedne z najbardziej dekoracyjnych kwiatów, pięknie komponujących się z niskimi, zielonymi roślinami stanowiącymi dla nich idealne tło. Można je uprawiać nie tylko na klombach - znakomicie wyglądają i udają się również w koszach oraz skrzynkach na balkonie. Irysy nadają się również na kwiaty cięte.
Wymagania irysów, szczególnie ich zapotrzebowanie na wodę, różni się w zależności od odmiany. Irysy żółte (Iris pseudacorus) rosną chętnie nawet na terenach podmokłych i brzegach oczek wodnych. Natomiast irysy bródkowe (Irys barbata = Iris germanica) - najczęściej sadzone w ogrodach, mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę.
Przeczytaj też: Pachnący ogród. Jakie kwiaty sadzić, żeby nasz ogród nie tylko pięknie wyglądał, ale też pachniał
Ziemia dla irysów
Ziemia dla irysów musi być żyzna i przepuszczalna, a także bogata w potas i fosfor. Odczyn ziemi powinien być obojętny. Stanowisko dla irysów powinno być słoneczne - lubią nagrzaną ziemię. W półcieniu także poradzą sobie, ale będą gorzej kwitły. Ponadto warto wybrać miejsce osłonięte od wiatru.
Nawożenie i podlewanie irysów
Irysy wymagają również intensywnego nawożenia i ciągłego dbania o odpowiednią w danym okresie wilgotność gleby. Co trzy tygodnie należy zasilać rośliny nawozami wieloskładnikowymi (zwróćmy uwagę na zawartość potasu i fosforu). Irysy trzeba także regularnie podlewać - tak, żeby ziemia była wilgotna. Ale uważajmy też, żeby nie przesadzić z podlewaniem, bo w zbyt mokrej ziemi, kłącza irysów mogą zgnić.
Polecamy: Różaneczniki - kwitnące krzewy do każdego ogrodu
Sadzenie i odmładzanie irysów
Irysy są wieloletnie. Karpy kosaćców sadzi się na głębokości do 10 cm w zależności od ich wielkości (drobne - płycej), najlepiej w grupach po kilkanaście sztuk, dzięki czemu kwiaty stworzą efektowną, kolorową kępę.
Irysy dość szybko rozrastają się, a nie lubią zbytniego zagęszczenia. Dlatego co 3-5 lat należy je wykopać, wybierając najlepsze młode oraz zdrowe egzemplarze i tylko te zasadzić. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać kilka tygodni po przekwitnięciu (w lipcu-sierpniu). Wtedy rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą. "Odmłodzone" irysy będą znacznie lepiej kwitły. Trzeba też pamiętać, że irysy nie lubią rosnąć zbyt długo w tym samym miejscu, dlatego przy okazji warto je przesadzić.
Choroby irysów
Ochronę irysów trzeba rozpocząć już na etapie wybierania karp. Każda plama, nalot pleśni czy inny objaw świadczący o tym, że może być zaatakowana chorobą, to znak, że jej miejsce jest w koszu na śmieci lub ognisku, a nie na rabacie - zarazi pozostałe rośliny.
Rosnące irysy są podatne na całą gamę chorób grzybowych i wirusowych, natomiast są dość odporne na szkodniki. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy (przebarwienia, plamy, pleśń na liściach, żółknięcie części roślin), należy natychmiast wycinać zaatakowane fragmenty lub nawet usuwać całe okazy. W przypadku irysów ogrodnicy zalecają opryski profilaktyczne środkami grzybobójczymi prowadzone od wiosny do końca okresu wegetacji.
Polecamy też: Liliowce - kwiaty długo kwitnące i łatwe w uprawie
marta_p
nie wiedziałam, ze irysy są takie trudne w uprawie. Ale i tak bardzo mi się podobają
kinga_rr
a ja swoje irysy muszę odmłodzić, bo tak jak piszecie - od kilku lat rosną w jednym miejscu i rozrosły się ładnie, ale prawie nie kwitną. Żeby tylko SIEBIE było tak łatwo odmłodzić