Iglaki formowane na pniu, czyli pienne. Jak o nie dbać

0
Iglaki formowane na pniu w ogrodzie
Iglaki formowane na pniu są charakterystyczne dla ogrodów japońskich. Ale przebojem zdobywają też nasze ogrody i balkony.

Iglaki formowane na pniu, czyli pienne wyglądają bardzo dekoracyjnie i kuszą nas w szkółkach i centrach ogrodniczych. Jeśli zadecydujemy się na zakup takich iglaków, musimy o nie odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak to robić.

Iglaki na pniu - małe jest piękne

Piękne i atrakcyjne rośliny iglaste już na stałe zagościły w naszych ogrodach. Ich popularność sprawiła, że zapragnęliśmy uprawiać je nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach i tarasach. Ponieważ jednak wiele roślin iglastych osiąga spore rozmiary i nie bardzo nadaje się do uprawy na małej przestrzeni, hodowcy stworzyli dla nas miniaturowe drzewka iglaste, idealnie nadające się do uprawy w pojemnikach.

Zobacz zdjęcia


Pienne iglaki szybko stały się hitem i przebojem wkroczyły na nasze tarasy, balkony i do ogrodów. Pięknie prezentują się w donicach, ale równie atrakcyjnie wyglądają na skalnikach, w alpinariach oraz w ogrodach w stylu japońskim. Swoją popularność zawdzięczają głównie dekoracyjnemu pokrojowi i kompaktowym rozmiarom, ale jeśli chcemy cieszyć się urodą roślin, musimy kupić gotowe drzewka u producenta lub w centrum ogrodniczym, gdyż ich samodzielne stworzenie wymaga sporo wiedzy i doświadczenia.

Dowiedz się więcej: Formy pienne roślin. Co to jest i jak to się robi

Iglaki na pniu - do ogrodów i na balkony

Piękne i atrakcyjne rośliny iglaste już na stałe zagościły w naszych ogrodach. Ich popularność sprawiła, że zapragnęliśmy uprawiać je nie tylko w ogrodach, ale też na balkonach i tarasach. Ponieważ jednak wiele roślin iglastych osiąga spore rozmiary i nie bardzo nadaje się do uprawy na małej przestrzeni, hodowcy stworzyli dla nas miniaturowe drzewka iglaste, idealnie nadające się do uprawy w pojemnikach. Iglaki formowane na pniu szybko stały się hitem i przebojem wkroczyły na nasze tarasy, balkony i do ogrodów.

Iglaki pienne pięknie prezentują się w donicach, ale równie atrakcyjnie wyglądają na skalnikach, w alpinariach oraz w ogrodach w stylu japońskim. Swoją popularność zawdzięczają głównie dekoracyjnemu pokrojowi i kompaktowym rozmiarom, ale jeśli chcemy cieszyć się urodą roślin, musimy kupić gotowe drzewka u producenta lub w centrum ogrodniczym, gdyż ich samodzielne stworzenie wymaga sporo wiedzy i doświadczenia.

Podpowiadamy: Jak wrzosowisko w ogrodzie i jak je pielęgnować

Gdzie sadzić i jak pielęgnować iglaki formowane na pniu

Kupując iglaki na pniu, musimy też pamiętać, że będą wymagały sporo uwagi (szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu), inaczej mogą bezpowrotnie stracić swoje walory ozdobne.

Zaraz po zakupie, należy dla nich wybrać odpowiednie miejsce uprawy. Jeśli planujemy sadzenie drzewek w ogrodzie, stanowisko powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru, a podłoże dostosowane do wymagań danego gatunku.

Podobne warunki należy zapewnić iglakom na pniu przeznaczonym do uprawy doniczkowej, jednak w ich przypadku trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na wybór właściwego pojemnika. Rośliny będą w nim musiały rosnąć przez dłuższy czas, znosząc letnie upały i zimowe chłody, dlatego donica powinna być duża (dobrana do wielkości drzewka), a jej ścianki grube.

Najlepszym wyborem będą skrzynie z impregnowanego drewna lub specjalne donice z grubego, odpornego na niskie temperatury tworzywa. Nie sprawdzą się natomiast metalowe wiadra ani doniczki z cienkiego plastiku, gdyż pierwsze będą mocno nagrzewały się latem i ochładzały zimą, z drugie nie ochronią roślin przed chłodem i szybko popękają na mrozie.

Kolejną sprawą, jaką musimy się zająć po wsadzeniu drzewek, jest zapewnienie roślinom podpory. Młode drzewka jeszcze nie są zbyt silne i łatwo mogą się złamać lub zdeformować, dlatego w pierwszych latach uprawy należy je ustabilizować, przywiązując do wbitego w podłoże, mocnego palika.

Dalsze zabiegi pielęgnacyjne w sezonie będą polegały głównie na odpowiednim nawożeniu i podlewaniu roślin, szczególnie tych, które będziemy uprawiali w doniczkach (podłoże w pojemnikach łatwo wysycha i szybko traci składniki odżywcze).

Sprawdź: Jak i kiedy sadzić iglaki w ogrodzie

Pamiętaj o zabezpieczeniu krzewów na zimę

Dla iglaków na pniu prawdziwym testem wytrzymałości jest natomiast zima. Drzewka uprawiane w donicach narażone są w tym okresie na suszę i przemarznięcie korzeni, natomiast rośliny posadzone w ogrodzie, dodatkowo na zimne wiatry. Najbardziej wrażliwe na mróz jest miejsce szczepienia (połączenia odmiany szlachetnej z podkładką), dlatego należy zadbać o nie szczególnie troskliwie.

Aby nasze drzewka bezpiecznie doczekały kolejnej wiosny, przed zimą musimy okryć je słomianymi matami lub włókniną, a w przypadku roślin uprawianych w donicach, dodatkowo zabezpieczyć ich korzenie, ustawiając donicę na materiale izolacyjnym (np. styropianie) i okręcając ją włókniną lub słomianą matą. W czasie odwilży rośliny w pojemnikach należy też lekko podlewać, aby ziemia całkiem nie wyschła. Kiedy nasze drzewka bezpiecznie doczekają wiosny, będą wymagały dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy przycinać pienne iglaki

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie, pozwalające zachować ładny pokrój roślin (z wyjątkiem odmian, które rosną bardzo wolno i nie potrzebują cięcia). Zabieg należy wykonać bardzo wczesną wiosną, zanim rośliny rozpoczną wegetację i w razie potrzeby powtórzyć dodatkowo latem.

Roślin nie wolno jednak ciąć później, niż w połowie sierpnia, gdyż nie zdążą się zregenerować przed zimą i przemarzną.

U wszystkich drzewek piennych, musimy też systematycznie kontrolować podkładkę, która lubi tworzyć własne odrosty. Jeśli zauważymy jakiekolwiek pędy wyrastające poniżej miejsca szczepienia, musimy je natychmiast usuwać, aby nie zagłuszyły odmiany szlachetnej i nie zepsuły pokroju drzewka.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać i pielęgnować oleandry


 

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także