Huśtawka w ogrodzie

Huśtawka w ogrodzie

Huśtawki są ważnym elementem wyposażenia wielu aranżacji ogrodowych. Lubią je nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Dzięki szerokiej ofercie producentów, z łatwością można dopasować huśtawki do każdego - nawet niewielkiego ogrodu.

drewniana huśtawka ogrodowa

Jak wybrać huśtawkę?

Przed dokonaniem konkretnego wyboru huśtawki ogrodowej, należy wziąć pod uwagę możliwości użytkowe naszego ogrodu. W przestronnych ogrodach możemy sobie pozwolić na duże huśtawki wieloosobowe, wykonane z drewna bądź metalu. Najlepiej, aby wyposażone były w zadaszenie, które uchroni przed nadmiernym upałem czy deszczem. W niewielkich ogrodach lepiej sprawdzają się huśtawki jednoosobowe, które zajmują mało powierzchni użytkowej. Dobrym pomysłem jest zakup huśtawki hamakowej, która zajmuje niewiele miejsca i można ją w razie potrzeby szybko zdemontować.

nowoczesna huśtawka ogrodowaMateriał na huśtawkę

Materiał, z którego huśtawka jest wykonana ma ogromne znaczenie estetyczne oraz użytkowe. Warto zadbać, aby huśtawka komponowała się z innymi meblami ogrodowymi, altaną oraz całym otoczeniem. Do tworzenia huśtawek najczęściej wykorzystuje się drewno dębowe. Jest ono odporne na działanie warunków atmosferycznych, jednak wymaga regularnego zabezpieczania preparatami impregnującymi. Kolejnym trwałym i wartym uwagi materiałem jest metal. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Jeśli podstawa huśtawki wykonana jest z ocynkowanego metalu, wówczas nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

biała huśtawka ogrodowaBezpieczeństwo i wygoda

Niezależnie od wielkości, czy rodzaju, każda huśtawka musi być w pełni bezpieczna dla użytkowników. Jej podstawa powinna być stabilna
i trzymać się podłoża nawet podczas bardzo intensywnego huśtania. Najbezpieczniejsze są huśtawki masywne z szeroko rozstawionymi  podporami oraz te, które wkopuje się
w ziemię na stałe. Wygoda ma bardzo duże znaczenie w doborze wszystkich mebli ogrodowych. Aby huśtawka była wygodna, powinna mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Ponadto należy zwrócić uwagę na wysokość siedziska, jeśli huśtawka będzie użytkowana przez dzieci, warto, aby było ono zamontowane na wysokości nieprzekraczającej 50 cm.

alternatywa dla huśtawki ogrodowej - hamak

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Adam Witkowski

Zdjęcia: blog.benches.co.uk, bornrich.com, cravensgardencottage.com, Calvado

Polecamy Ci również

Zobacz także